Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Co warto wiedzieć o makijażu permanentnym?

Makijaż permanentny jest wygodny i estetyczny, pozwala korygować kształt ust czy brwi, a także podkreślać i wzmacniać oprawę oczu oraz uwydatniać walory urody. Zabieg wykonany pod okiem eksperta jest w zupełności bezpieczny i bezbolesny (może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym). Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o makijażu permanentnym brwi, ust i oczu.

Na czym polega makijaż permanentny i jak długo się utrzymuje?

Makijaż permanentny nazywany jest też makijażem trwałym lub mikropigmentacją. Polega na wprowadzeniu barwników w zewnętrzne warstwy skóry przy pomocy jednorazowych, sterylnych igieł. Mimo iż makijaż permanentny potocznie nazywa się makijażem trwałym, to bardziej precyzyjna byłaby nazwa makijaż długotrwały. Nie jest on bowiem wykonany na stałe – wówczas byłby tatuażem. Makijaż utrzymuje się na twarzy od pół do półtora roku w zależności od tego, jak skóra przyjmuje pigment i jak dbasz o cerę. 

To, że makijaż permanentny blaknie z upływem czasu, ma wiele zalet. Dzięki temu po roku czy po półtora można dokonać pewnych modyfikacji – poprawić kształt brwi, dobrać inny odcień pigmentu na ustach czy skorygować linię kresek wokół oczu według aktualnych upodobań.

Warto wiedzieć! Czy makijaż permanentny nie będzie za ciemny?

W pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu może się wydawać, że make-up jest bardzo intensywny. Po krótkim czasie pigment zaczyna tracić intensywność, by wreszcie osiągnąć ostateczny odcień. Zwłaszcza podczas pierwszego makijażu efekt jest zawsze precyzyjnie ustalany z osobą wykonującą zabieg, która z jednej strony wysłucha Twoich oczekiwań, a z drugiej doradzi, jaki odcień dobrać, by cieszyć się satysfakcjonującym, naturalnym efektem.

Makijaż permanentny brwi

Brwi mają bardzo duży wpływ na wygląd całej twarzy. Zbyt duże i za ciemne potrafią optycznie obciążyć twarz, tworząc efekt niemal kuriozalny. Zbyt cienkie i blade sprawiają, że twarz nie ma odpowiedniego wyrazu. Zmiana koloru i kształtu brwi potrafi diametralnie odmienić wygląd, sprawiając, że dana osoba wygląda atrakcyjniej, pogodniej czy młodziej. 

Celem makijażu brwi jest wydobycie naturalnego kształtu łuków brwiowych i dopasowanie koloru oraz wielkości makijażu do twarzy konkretnej osoby – po to, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na skrupulatnym i umiejętnym cieniowaniu łuku brwiowego oraz wypełnianiu wcześniej ustalonego rysunku odpowiednio dobranymi barwnikami. Cała procedura trwa około 3 godzin – razem z ustaleniem kształtu i koloru brwi. Sam zabieg wykonuje się w ciągu mniej więcej 60-90 minut, w warunkach ambulatoryjnych. Aby zwiększyć komfort pacjentów, stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki któremu zabieg jest bezbolesny.  

Makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust pozwala nie tylko uzyskać wymarzony odcień warg dopasowany perfekcyjnie do urody i oczekiwań klientów, ale też skorygować drobne asymetrie i niedoskonałości. Usta po zabiegu mają idealny kształt, kolor i strukturę. Wyglądają bardziej soczyście, zdrowo i seksownie. 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa od około 60 minut, ale jego długość zależy od efektu, jaki chce uzyskać pacjentka i od kształtu, koloru oraz wielkości ust. W czasie zabiegu specjalista z zakresu medycyny estetycznej umiejętnie cieniuje czerwień wargową dobranymi wcześniej pigmentami. Tak jak w przypadku makijażu brwi przed zabiegiem wykonuje się dokładny obrys warg i ustala szczegółowo efekty. 

Dzięki makijażowi permanentnemu można zarówno delikatnie przyciemnić usta lub podkreślić ich naturalny kolor, jak i nadać im intensywny, głęboki odcień. 

Makijaż permanentny oczu – kreski górne i dolne 

Kreski na górnej lub dolnej powiece mają wyjątkową moc „otwierania” oczu, podkreślania ich kształtu i wydobywania koloru, a także zagęszczania linii rzęs. Warunek jest jeden – kształt oraz odcień kresek muszą być idealnie dopasowany do oczu. W innym wypadku można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – oko będzie wydawało się smutne i przymknięte. Na szczęście specjaliści w naszych gabinetach doskonale wiedzą, jak wykonać perfekcyjne kreski na górnej lub dolnej powiece. W dodatku takie, które przez kilka lub kilkanaście miesięcy będą cieszyć oko intensywnym odcieniem. 

Jak wygląda zabieg?

Makijaż oczu jest uzależniony od wielkości, rodzaju i ilości kresek, a także indywidualnych czynników, zależnych od konkretnej osoby. Makijaż górnej i dolnej powieki może trwać do 2 godzin, a tylko górnej lub tylko dolnej – godzinę. Tuż przed zabiegiem szczegółowo ustala się kształt i wielkość oraz odcień makijażu.  

Wskazania przed zabiegiem 

Przed każdym zabiegiem makijażu permanentnego zaleca się, by przez 24 godziny powstrzymać się od:

 • picia mocnej kawy i innych napojów z kofeiną lub teiną,
 • spożywania alkoholu, środków pobudzających i innych używek,
 • zażywania aspiryny i środków rozrzedzających krew. 

Wskazania po zabiegu

Makijaż permanentny jest bezpiecznym i delikatnym zabiegiem. Nie wywołuje komplikacji, jednak należy przestrzegać kilku ważnych zaleceń. Dzięki temu efekty będą satysfakcjonujące, a cała procedura skuteczna. Przez około 10 dni po wykonaniu makijażu:

 • unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i długotrwałego kontaktu z wodą,
 • nie przebywaj zbyt długo w zimnie (np. podczas uprawiania sportów zimowych),
 • zrezygnuj z sauny,
 • nie usuwaj samodzielnie skórki pigmentacyjnej,
 • nie spożywaj ostrych dań,
 • nie stosuj preparatów do pielęgnacji innych niż te, które zaleciła Ci osoba wykonująca zabieg.

Normalne objawy po zabiegu:

 • zaczerwienienie, 
 • podrażnienie,
 • opuchlizna, 
 • uczucie napięcia i swędzenia skóry.

Jeśli miewasz opryszczki, po makijażu permanentnym ust może pojawić się kolejna. 

Wszystkie objawy ustępują maksymalnie po kilku dniach. 

Poza tym, aby cieszyć się efektem makijażu jak najdłużej, wystrzegaj się nadmiernej ekspozycji twarzy na słońce czy stosowania silnych kosmetyków i produktów na bazie kwasów. 

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej