Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Kosmetologia

Depilacja miejsc intymnych

Depilacja miejsc intymnych, często też nazywana depilacją bikini,  jest wciąż tematem tabu. O ile o sposobach depilacji nóg, pach czy wąsika rozmawiamy z koleżankami i wymieniamy się radami, to kwestia pozbywania się włosków “stamtąd” wciąż jest dość wstydliwym tematem. Dlaczego? Czy warto pozbywać się włosków z okolic intymnych? Pewnie okaże się, że ile kobiet, tyle różnych opinii. Każda z nas inaczej postrzega tę kwestię, ale obecnie depilacja bikini jest wiodącym trendem.

Moda na fryzury intymne, a może na ich całkowity brak jest coraz bardziej popularna. Większość mężczyzn podnieca gładko wygolony wzgórek łonowy, a Panie dzieki temu chętniej uprawiają seks oralny ze swoim partnerem i czują się bardziej atrakcyjne. Bardzo waznym argumentem wiec jest estetyką oraz z higieną…

W jaki sposób depilować miejsca intymne, by nie doznać podrażnień i infekcji? Sprawdź jaka metoda jest najlepsza dla Ciebie i twojego zdrowia?

Depilacja intymna maszynką do golenia

Najpopularniejszym sposobem depilowania miejsc intymnych jest użycie maszynki do golenia i pianki.

Plusy: dostępność akcesoriów i ich niska cena, łatwość wykonania zabiegu.

Minusy: włoski szybko odrastają i stają się mocniejsze, zabieg trzeba często powtarzać i istnieje ryzyko zacięcia się w miejscu, które wolno się goi z powodu wilgoci i braku naturalnego wietrzenia.

Kremy do depilacji

Jest to kolejna metoda usuwania owłosienia, którą bez obaw można wykonać w warunkach domowych. Ponadto tego rodzaju depilacja nie wymaga żadnej wprawy, a jednocześnie nie grozi ona skaleczeniem – jak to bywa w przypadku depilacji maszynką. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób działają kremy do depilacji i jakie są ewentualne skutki uboczne ich działania. W szczególności jeżeli zależy nam na depilacji miejsc intymnych tj. strefy bikini.

Jak działa krem do depilacji

Kremy służące do depilacji zawierają w składzie kwas tioglikolowy, który jest silnym środkiem chemicznym powodującym rozpuszczenie keratyny włosa. Taki krem niszczy zewnętrzną część włosa, tj. jego łodygę. Preparat ten nie obejmuje jednak części włosa umieszczonej w skórze, tj. jego korzenia. W związku z tym po upływie kilku dni łodyga ponownie odrasta.

Wadą kremów depilujących jest to, że w trakcie zabiegu depilacji wyczuwalny jest dosyć ostry, nieprzyjemny zapach. Zapach ten jest charakterystyczny dla zawartych w kremie substancji rozpuszczających keratynę włosa, które są w tym preparacie niezbędne.

Co więcej silnie działające substancje chemiczne mogą być przyczyną podrażnienia skóry. W związku z tym należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta umieszczonych w ulotce kosmetyku depilującego.  Bezwzględnie unikać aplikacji kosmetyku bezpośrednio na narządy intymne. Kremy do depilacji aplikujemy jedynie na zewnętrzne, boczne partie bikini.

Przed zabiegiem depilacji za pomocą kremu konieczne jest wcześniejsze przetestowanie kosmetyku na niewielki obszarze skóry. Kilka godzin przed wykonaniem depilacji nałóż małą ilość kremu np. na skórę w obrębie wewnętrznej okolicy nadgarstka i odczekaj kilka godzin. Jeżeli po tym czasie nie wystąpi reakcja uczuleniowa – możesz zastosować kosmetyk depilujący.

Depilacja miejsc intymnych elektrycznym depilatorem

Kolejną metodą depilacji miejsc intymnych jest użycie elektrycznego depilatora. To metoda bolesna, nawet jeśli nasz depilator wyposażony jest w końcówkę chłodzącą, bo nie polega na niczym innym jak wyrywaniu włosków.

Plusem takiej depilacji jest, że jeżeli wykonujemy ją systematycznie sprawia, że włoski po niej odrastają powoli i są coraz słabsze, bo usuwane są wraz z cebulkami.

Minusem są podrażnienia i zaczerwienienia skóry, które w miejscu intymnym mogą się dość długo utrzymywać. Bolesność zabiegu to drugi z minusów – trzeba jasno powiedzieć, że usuwanie owłosienia za pomocą mechanicznego depilatora w ogóle jest nieprzyjemne, a w miejscach intymnych – wrażliwszych niż reszta ciała – bolesne jeszcze bardziej.

Depilacja miejsc intymnych woskiem

Depilacja woskiem to także jeden ze sposobów pozbywania się owłosienia w miejscach intymnych. Działa podobnie jak depilator elektryczny – usuwa włoski przez wyrwanie ich. Dlatego plusy i minusy przeprowadzania tego zabiegu w miejscach intymnych są właściwie identyczne. Depilację woskiem można przeprowadzić samodzielnie – podobnie jak dotychczas wymienione zabiegi, ale skuteczniejsza i dokładniejsza będzie ta przeprowadzona w gabinecie kosmetycznym. Jednym z minusów depilacji woskiem jest możliwość poparzenia się nim – tym większa, gdy depilacja dotyczy stref intymnych.

Depilacja miejsc intymnych pastą cukrową

Podobnie działa także depilacja masą cukrową, czyli najbezpieczniejsza wśród wszystkich metod i równie skuteczna jak depilator czy wosk.

Plusy depilacji pastą cukrową jest fakt, że może być stosowana przez alergików i osoby z wrażliwą skórą. Jest ona także mniej bolesna niż depilacja woskiem, nie ma możliwości poparzeń lub urazów skórnych, ponieważ pasta w trakcie depilacji ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Skóra po zabiegu depilacji masą cukrową jest tylko lekko zaczerwieniona, ale o wiele mniej niż to ma miejsce w przypadku depilacji woskiem.

Minusem depilacji pastą cukrową jest jej cena – przeciętnie dwa razy wyższa niż depilacji woskiem.

Usuwanie włosów z miejsc intymnych laserem

Depilacja laserowa to prosty i bezbolesny sposób pozbycia się zbędnego owłosienia, jest równie bezpieczna jak golenie maszynką, nie boli i jest bardzo skuteczna. Depilacja laserowa jest szczególnie wskazana dla osób mających tendencję do wrastania włosów, które powodują stany zapalne w postaci krostek lub grudek. Konsekwencją takich stanów zapalnych mogą być trwałe przebarwienia skórne, niekiedy nawet blizny. Depilacja laserowa przyczynia się do zaleczenia takiego stanu skóry oraz likwiduje nieprawidłowo rosnące włosy, pomaga pozbyć się problemu.

Jak to działa?

Wiązka lasera wnika głęboko w skórę i niszczy cebulkę włosa. Barwnik włosa (melanina) pochłaniana energię wytwarzaną przez laser, która następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów.

Minusem depilacji laserowej jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanej skóry. Powinny one ustąpić po kilku godzinach lub maksymalnie – 2–4 dniach. W tym czasie na podrażnioną skórę nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie dezodorantów, myć się czystą wodą lub preparatami bez mydła. Minusem depilacji laserowej jest też jej cena – koszt tego zabiegu jest najwyższy z wymienionych. Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać co 4–8 tygodni (zależnie od części ciała i cech indywidualnych) aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Każdy zabieg powinien zostać poprzedzony konsultacją z lekarzem dermatologiem, który oceni czy depilacja laserowa jest wskazana w naszym wypadku. Istnieje wiele przeciwwskazań do tego rodzaju zabiegu, warto zwrócić więc na nie uwagę. Poza tym musimy się do tego zabiegu odpowiednio przygotować.

Wzory fryzurek intymnych, bikini mogą być bardzo różne. Do najbardziej popularnych należą:

  • pas startowy – cienki paseczek na wzgórku łonowym (niepełna depilacja brazylijska);
  • zero – całkowite usunięcie owłosienia (depilacja hollywoodzka);
  • bikini – włoski usunięte z pachwin i okolic odbytu.

Raz na jakiś czas decydujemy się na wycięcie bardziej skomplikowanych wzorków.

Do najpopularniejszych należą:

  • serduszka;
  • kwiatki, motylki, misie, gwiazdki;
  • strzałki (skierowane grotem w górę lub dół);
  • wykrzyknik „!” lub znak zapytania „?”;
  • trójkąty, wskaźniki;
  • prostokąty, kwadraty;
  • inicjały ukochanego.

Na fryzurki intymne coraz częściej decydują się także mężczyźni. Robią to najczęściej z tych samych względów co kobiety. Jednak jak twierdzą, poza uczuciem czystości i świeżości, chcą także optycznie powiększyć rozmiar penisa! Aby urozmaicić stosunek seksualny i sprawić przyjemność sobie i bliskiej osobie, najczęściej decydują się na depilację całkowitą lub subtelne wzorki, np. tzw. pas wyścigowy lub wąsiki.

Zobacz również czym różni się depilacja od epilacji

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej