Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej

Lekarze i gabinety medycyny estetycznej Warszawa

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. W związku z tym i gabinetów oferujących podobne usługi jest coraz więcej. Niestety nie wszystkie z nich mają odpowiednie kompetencje i zaplecze techniczne. Wybierając gabinet medycyny estetycznej, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, aby nie oddać się w ręce niepowołanych osób.

Sprawdź kto prowadzi gabinet lub klinikę i kto wykonuje zabiegi

Jeśli gabinet lub klinika nosi miano „medycyny estetycznej”, z założenia powinien prowadzić ją lekarz lub lekarze powinni przeprowadzać zabiegi. To bowiem absolwenci studiów medycznych, którzy wyspecjalizowali się w medycynie estetycznej, mogą przeprowadzać zabiegi iniekcyjne. O wiedzy i doświadczeniu lekarza świadczą m.in. ukończone kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy też udział w konferencjach naukowych oraz sympozjach.

W gabinetach i klinikach medycyny estetycznej mogą pracować także kosmetolodzy. Pięcioletnie studia oraz specjalistyczna praktyka upoważniają ich do wykonywania procedur laserowych, peelingów czy obsługi zaawansowanych aparatur. Kosmetolodzy mogą wykonywać zabiegi zlecone przez lekarzy medycyny estetycznej, jednak zawsze pod ich kontrolą i kierunkiem.

Kosmetyczki, czyli osoby, które uzyskały tytuł technika usług kosmetycznych, nie mogą wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Mogą jedynie przeprowadzać zabiegi z zakresu kosmetyki zachowawczej, zdobniczej, pielęgnacyjnej czy upiększającej.

W związku z powyższym najlepiej wybrać się do takiej kliniki, w której pracują lekarze. Dzięki temu ryzyko powikłań znacznie spada, a jeśli skutki uboczne zabiegu wystąpią, wykwalifikowani lekarze mogą zareagować szybko i obrać odpowiednią strategię leczenia. Ponadto gabinety lekarskie muszą posiadać aktualne ubezpieczenie OC i NNW, a w gabinetach zabiegowych musi znajdować się zestaw do reanimacji czy adrenalina (podawana w przypadku wstrząsu anafilaktycznego).

Jakie jest doświadczenie lekarza

Specjalista z zakresu medycyny estetycznej powinien ukończyć studia medyczne i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach, szkoleniach, sympozjach czy konferencjach (także z obsługi aparatury medycznej). Wszelkie wątpliwości na temat doświadczenia lekarza może rozwiać zapoznanie się z dokumentacją, potwierdzającą jego osiągnięcia. W wielu dobrych klinikach i gabinetach dyplomy czy certyfikaty wiszą na ścianach. Jeśli tak nie jest, zawsze można poprosić o ich przedstawienie. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na czas, z jakiego pochodzą – lekarze powinni bowiem stale się dokształcać i podnosić swoje kwalifikacje.

Jaka jest historia gabinetu

Przed wyborem konkretnego lekarza, warto też sprawdzić historię gabinetu medycyny estetycznej, w którym pracuje lub który prowadzi. Aspekty, na które najlepiej zwrócić uwagę to m.in.:

  • Czas funkcjonowania gabinetu – czy otwarty jest od niedawna, czy od wielu lat,
  • Rozwój – czy gabinet poszerza ofertę i dopasowuje ją do aktualnych standardów,
  • Kadra – kto pracuje w gabinecie, jak długo, jak liczny jest zespół, czy w jego skład wchodzą lekarze, kosmetolodzy i pielęgniarki, czy specjaliści, którzy pracują w klinice, zajmują się wyłącznie medycyną estetyczną, czy może jest to ich „dorywcze” zajęcie (zdecydowanie lepiej udać się do osoby, która skupia się na wybranej dziedzinie),
  • Opinie na temat gabinetu.

Jak przebiega konsultacja z lekarzem?

Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej powinna odbywać się w komfortowej, niekrępującej atmosferze i przede wszystkim powinna być rzetelna oraz kompletna. Lekarz musi udzielić wszystkich, niezbędnych informacji na temat zabiegu oraz poinformować o ewentualnych powikłaniach, skutkach ubocznych i dolegliwościach, jakie mogą się pojawić. Konieczne jest także przeprowadzenie pełnego wywiadu z pacjentem na temat stanu jego zdrowia, a także szczegółowe omówienie efektów, jakie można osiągnąć. Ponadto lekarz nie może namawiać nikogo do zabiegu. Musi udzielać rzetelnych informacji, a czasem nawet szczerze odradzić dany zabieg, kiedy ma ku temu powody. Najważniejsze powinno być dla niego zdrowie pacjenta, a nie stan konta po wizycie. 

Jeśli konsultacja z lekarzem jest krótka, jeśli pacjent po opuszczeniu gabinetu ma więcej pytań niż odpowiedzi, lekarz nie udzielił najważniejszych informacji, namawiał do zabiegu i nie wspomniał o zaleceniach pozabiegowych czy ewentualnych dolegliwościach, warto rozważyć wybór innego specjalisty.

Jakie są ceny i oferta

Jeśli ceny za usługi medycyny estetycznej w danym gabinecie są znacznie niższe w porównaniu do cen konkurencji w danym regionie, może to oznaczać, że aparatura oraz preparaty wykorzystywane do zabiegów, są niskiej jakości (np. że lekarze korzystają z podróbek). Nieustanne promocje i oferty specjalne również nie muszą wróżyć niczego dobrego (choć oczywiście zdarza się, że jest inaczej).

Warto pamiętać, że wysokiej jakości preparaty, utrzymanie sprzętu, wynagrodzenie dla specjalistów kosztują, a podejrzanie niskie ceny mogą świadczyć o cięciu kosztów i szukaniu oszczędności tam, gdzie nie powinno się ich szukać.

Wygląd gabinetu

Dobry gabinet medycyny estetycznej powinien być estetyczny i schludny. W gabinecie zabiegowym wszystkie powierzchnie powinny być łatwe w czyszczeniu. Zabiegi muszą być wykonywane na medycznych fotelach lub leżankach. Narzędzia muszą być sterylne, a osoby wykonujące zabiegi muszą mieć rękawiczki. Powinny mieć też na sobie kitle i ewentualnie maski. Nie należy ufać osobom, które oferują usługi mobilne, z dojazdem.

Wybierając gabinet medycyny estetycznej, warto zachować czujność. To bowiem od doświadczenia specjalisty, a także wyposażenia miejsca zależy nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie pacjentów.

Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej według Prezesa PTMEiAA

Według doktora Andrzeja Ignaciuka – prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) oraz dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej, a także współautor pierwszego polskiego podręcznika pt. ”Medycyna Estetyczna”

Według Doktora dobrym sposobem na odpowiednie przygotowanie lekarza jest jego kształcenie podyplomowe. – Najlepiej poprzez ukończenie szkoły medycyny estetycznej, gdzie lekarze nabywają kompetencje i wiedzę ściśle z zakresu medycyny estetycznej.

Z wieloletniego doświadczenia doktora Andrzeja Ignaciuka wynika, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej – pomiędzy pacjentem, a lekarzem powinna się wytworzyć nić zaufania i porozumienia. – prezes PTMEiAA uważa, że Im więcej pytań zadaje lekarz, tym większa pewność pacjenta, że dany specjalista jest profesjonalny i odpowiedzialny. Doktor podkreśla również, że wizyta w gabinecie, która trwa krócej niż pięć minut powinna być dla pacjenta sygnałem ostrzegawczym, ponieważ, żeby poznać problem danej osoby i nawiązać z nią więź potrzeba czasu i koncentracji.

Ekspert radzi, że nie należy spieszyć się z wyborem miejsca. – Warto szczerze porozmawiać z lekarzem, zapytać o jego wykształcenie oraz dotychczasowe doświadczenie z zakresu medycyny estetycznej.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej