Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Implanty zębów – sposób na piękny uśmiech. Najważniejsze informacje o implantologii

Implant zęba to stomatologia XXI wieku i obecnie najskuteczniejsza metoda odtwarzania utraconych zębów.

Przyczyn utraty zębów może być wiele – choroba dziąseł, próchnica czy urazy to tylko nieliczne przykłady. Niezależnie od tego, co spowodowało ubytki, efekt często jest taki sam – obniżone samopoczucie pacjentów, spadek pewności siebie, niechęć do uśmiechania się, dyskomfort podczas jedzenia, a nawet bóle głowy i trudności z mówieniem. Braki w uzębieniu mają często wpływ na różne obszary życia, takie jak kontakty towarzyskie czy zawodowe. Na szczęście współczesna implantologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pacjentów, oferując bezpieczne dla zdrowia, stabilne i trwałe implanty zębowe. Czym ona są? Jak wygląda zabieg? Jakie możliwości daje wszczepienie implantów i jak mogą poprawić one jakość życia? Sprawdźmy!

Czym są implanty stomatologiczne? 

Implanty stomatologiczne są to niewielkich rozmiarów śrubki wkręcane w kości żuchwy. Imitują one i zastępują korzenie brakujących zębów. Przy pomocy protetycznych łączników można na nich zamontować nadbudowy protetyczne, np. korony czy mosty. Implanty zębowe wykonuje się z tytanu lub innych stopów, które są dobrze tolerowane przez organizm i bezpieczne dla zdrowia. Nie są widoczne z zewnątrz. 

Na czym polega zabieg wszczepiania implantów zębowych?

Leczenie implantologiczne pozwala uzupełnić różnego rodzaju i różnej wielkości braki w uzębieniu. Na implanty stomatologiczne mogą zdecydować się osoby, które mają ubytek jednego zęba, a także kilku lub wszystkich zębów. To także rozwiązanie odpowiednie dla osób, które nie są usatysfakcjonowane ze swoich obecnych, sztucznych zębów (lub gdy sztuczne uzębienie sprawia problemy).

Procedura wszczepienia implantu lub implantów zawsze musi być poprzedzona dokładną analizą, a potem skrupulatnie zaplanowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Plan leczenia musi zostać opracowany na podstawie szczegółowej diagnostyki. 

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od liczby wszczepianych implantów, a kolejne etapy leczenia uzależnione są od czynników, takich jak planowana odbudowa protetyczna czy warunki kostne pacjenta.

Zabieg wszczepiania implantów jest bezbolesny i wykonuje się go w znieczuleniu (zwykle w znieczuleniu miejscowym). Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie obrzęki w okolicy wszczepionego implantu. Zdarza się, że pacjentom towarzyszy ból, który ustępuje po kilku dniach od operacji. Najczęściej jednak dolegliwości nie są silniejsze niż po rutynowym zabiegu usunięcia zęba.

Jakie są zalety implantów zębowych?

O opinię poprosiliśmy lekarzy z Warszawskiej kliniki stomatologicznej DentalProtetica mającej swoj gabinet na Warszawskiej Białołęce i specjalizującej się w protetyce, ortodoncji i implantologii zębów

Zalet implantów zębowych jest wiele – zarówno z medycznego punktu widzenia, jak i przez wzgląd na psychikę i samopoczucie pacjentów. Pozwalają one odbudować braki w uzębieniu, zniwelować związany z tym dyskomfort oraz ewentualne dolegliwości. Dają także możliwość poprawy samopoczucia i ogólnego komfortu życia pacjentów.

 • Implanty zębowe umożliwiają uzupełnienie braków w uzębieniu – niezależnie od tego, czy u pacjenta wystąpił 1 ubytek, czy konieczne jest odtworzenie całego uzębienia (dają też możliwość wykonania pełnych protez na implantach).
 • Implanty zapewniają stabilną i silną podstawę dla sztucznych zębów, które wyglądają i funkcjonują jak prawdziwe zęby. 
 • Pacjenci, którym wszczepiane są implanty, nie odczuwają żadnej różnicy między „substytutami” korzeni a naturalnymi korzeniami. 
 • Implanty dają możliwość odtworzenia naturalnych funkcji żucia oraz przywrócenia całkowitego komfortu i swobody mówienia. Umożliwiają też bezproblemową pielęgnację.
 • Zabieg wszczepienia implantów pozwala odtworzyć zdrowy uśmiech i uzyskać trwały oraz estetyczny efekt bez konieczności szlifowania zębów. 
 • Wszczepienie implantów nie zmienia rysów, a w przypadku braku uzębienia, pomaga odtworzyć naturalny kształt twarzy – stymulują dziąsła i tkankę kostną.
 • Implanty zapobiegają utracie kolejnych zębów i zanikowi kości.

Dlaczego należy uzupełniać braki w zębach?

Uzupełnianie ubytków w uzębieniu jest ważne z wielu powodów. Pierwszym i oczywistym skojarzeniem dla większości pacjentów są przede wszystkim względy estetyczne i poprawa komfortu życia, a do tego możliwość swobodnego żucia i gryzienia. Jest to bez wątpienia jedna z głównych przyczyn, które kierują pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Nic dziwnego – ubytki w uzębieniu przekładają się często na samopoczucie, stan psychiczny, kontakty towarzyskie czy nawet trudności w znalezieniu pracy. Jednak nie tylko z tych powodów należy uzupełniać braki w uzębieniu. 

Szybka reakcja na ubytki może zapobiec tzw. efektowi Gordona. Zęby, które pozbawione są antagonistycznego podparcia (zęba w przeciwnym łuku zębowym), mogą wysuwać się do przodu. 

Ubytki w uzębieniu mogą powodować także:

 • Bóle głowy oraz narastające stany migrenowe,
 • Kłopoty ze snem,
 • Trudności z mową,
 • Zmiany w mimice twarzy,
 • Trudności podczas jedzenia. 

Implanty zębowa to szansa na odzyskanie pełnego, zdrowego uśmiechu. Dzięki nim pacjenci mogą znów jeść, uśmiechać się i rozmawiać bez uczucia dyskomfortu.

Gdzie w Warszawie wykonać implanty zębów?

W mieście Warszawa jest bardzo wiele klinik stomatologicznych oferujących, a także specjalizujących się w implantologii (Implantoprotetyka stomatologiczna), ale decydując się na wybór stomatologa, czy gabinet z Warszawy, zalecamy sprawdzenie opinii, zdjęć, które często kliniki zamieszczają jako „przed i po” lub metamorfozy uśmiechu, a ostatnim punkt, to powinna być cena implantów zębowych.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej