Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Jak dieta wpływa na wygląd i zdrowie skóry – sprawdź, co jeść, a czego unikać

„Jesteś tym, co jesz” – to wielokrotnie powtarzane zdanie być może niektórym wydaje się już spowszedniałe, nieprawdziwe lub wyolbrzymione. W rzeczywistości ma jednak więcej wspólnego z prawdą, niż mogłoby się wydawać. To, czym karmimy nasze organizmy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu, a także na wygląd i zdrowie skóry. Jedzenie, które spożywamy, nie trafia w próżnię, a składniki, które dostarczamy wraz z pożywieniem, wpływają zarówno na zdrowie, jak i na urodę. Sprawdź, co poprawia, a co pogarsza stan zdrowia i wygląd skóry.

Jak dieta wpływa na wygląd i zdrowie skóry?

To, co jesz, czy ćwiczysz, jak długo spisz, czy w Twoim życiu jest dużo stresu, czy masz czas na regenerację, oddziałuje zarówno na wygląd, jak i zdrowie skóry oraz całego organizmu. Kondycja fizyczna i psychiczna mają bardzo duży wpływ na urodę. 

Aby zachować zdrowy wygląd skóry (a także czuć się dobrze, lekko i zdrowo), należy przestrzegać zasad racjonalnego odżywiania, a zdrową dietę uzupełnić regularną aktywnością fizyczną i odpowiednią pielęgnacją – warto pomyśleć również o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej anti-aging . Wszelkie niedobory żywieniowe, brak istotnych witamin oraz minerałów, a także dieta bogata w cukry proste i wysoko przetworzoną żywność skutkują pogarszającym się stanem skóry, włosów i paznokci, a także spadkiem samopoczucia, apatią, smutkiem czy nawet stanami depresyjnymi. 

Kluczem do zdrowej i pięknej skóry jest dieta bogata w cenne dla zdrowia pierwiastki, antyoksydanty, witaminy i błonnik, a także spożywanie odpowiednich ilości wody.

Warto wiedzieć! Ile wody pić w ciągu dnia?

Szacuje się, że na każdy 1 kg masy ciała powinno się przyjmować minimum 30 ml wody (a latem nawet więcej). Wodę należy pić małymi łykami, regularnie przez dłuższy czas – dzięki temu dobrze wchłonie się do organizmu. Jeśli wypijesz naraz np. litr wody, większość z niej szybko wydalisz wraz z moczem, a organizmowi zostanie niewielka ilość płynu. Możesz pić wodę oraz napary z ziół, np. z pokrzywy, melisy, mięty lub czystka. Kawa i herbata wypłukują wodę z organizmu.

Czego unikać, żeby wyglądać zdrowo i czuć się dobrze?

Dla organizmu ważne jest nie tylko to, co jesz, ale też to, czego nie jesz. Stan zdrowia i wygląd skóry pogarsza spożywanie wysoko przetworzonych produktów, które zawierają duże ilości barwników i konserwantów. Należą do nich m.in.:

  • przetworzona wieprzowina – tłuste wędliny, boczek, karkówka, żeberka, kaszanka, kiełbasy, kabanosy, parówki, pasztety,
  • sery topione, słodzone serki i jogurty owocowe, śmietana, produkty typu „0%”, margaryna,
  • mleczna czekolada, produkty czekoladowe, produkty zawierające w składzie cukier, słodycze, gotowe ciasta, słodzone dżemy, batony, drożdżówki, pączki, gotowe mieszanki musli, słodzone płatki śniadaniowe, owoce kandyzowane, owoce w puszce, słone przekąski, chipsy,
  • słodkie napoje gazowane, „soki” w kartonie, wody smakowe, napoje energetyczne,
  • produkty z białej mąki, w tym biały makaron, kluski, pierogi, pieczywo z białej mąki,
  • mrożone produkty gotowe do spożycia, np. frytki, zapiekanki,
  • fast foody, w tym hamburgery, kebab, pizza.

Co poprawia wygląd i zdrowie skóry?

Składniki, które są niezbędne do zachowania zdrowia i pięknego wyglądu skóry to przede wszystkim:

  • Kwasy omega-3 – są składnikiem błon komórkowych, pomagają w regeneracji skóry, działają przeciwzapalnie i ujędrniająco. Te niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz m.in. w rybach morskich, owocach morza, orzechach, awokado, nasionach lnu i chia, olejach (głównie lnianym i rzepakowym), a także w algach morskich. 
  • Witaminy A, C i E, czyli tzw. antyoksydanty – neutralizują działanie wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry (i całego organizmu). Duże ilości antyoksydantów znajdują się przede wszystkim w warzywach (takich jak natka pietruszki, szpinak, rukola, marchew, pomidory, czerwona papryka czy brokuły), a także owocach (np. w aroniach, malinach, jeżynach, truskawkach, jagodach, czereśniach, wiśniach, czarnych porzeczkach, cytrusach, granatach czy jabłkach) i ziołach oraz przyprawach (m.in. w oregano, kurkumie, rozmarynie, imbirze, cynamonie, tymianku, chilli czy czosnku).
  • Inne witaminy, w tym witaminy z grupy B (szczególnie kwas foliowy) oraz witamina K – ich niedobory mogą wywoływać suchość i bladość skóry, cienie pod oczami, łojotok czy pękające naczynka. Cenne źródła witamin z grupy B to m.in. orzechy i pestki, jajka, napój sojowy (zwany „mlekiem sojowym”) czy ryby. Witamina K natomiast występuje m.in. w brokułach, jarmużu, szpinaku, brukselce, sałacie rzymskiej, kapuście włoskiej, szparagach, natce pietruszki, botwince czy cukinii.

Skóra jest odzwierciedleniem stanu zdrowia całego organizmu. Dbając więc o zdrowie, dbasz też o wygląd. Jeśli chcesz czuć się i wyglądać dobrze, odżywiaj się racjonalnie, pij dużo wody, regularnie się ruszaj i dbaj o odpowiednią ilość snu każdej nocy.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej