Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Leczenie lipodemii – Skuteczna terapia łączona

Lipodemia, czyli obrzęk tłuszczowy, lipidowy lub lipodema

Do leczenia lipodemii można wykorzystywać różne terapie – operacyjne i tzw. tradycyjne (drenaż limfatyczny i wyroby uciskowe). Jednak za najskuteczniejszy sposób walki z obrzękiem lipidowym uznaje się terapię łączoną, czyli korzystanie ze wszystkich trzech, wymienionych technik. Dlaczego? Sprawdź, jak leczyć lipodemię i co robić, by zapobiec nawrotom.

Jak leczyć lipodemię – sposoby walki z obrzękiem lipidowym

Obrzęk lipidowy można leczyć na różne sposoby. Są nimi:

  • Metody fizjoterapeutyczne – wykonywanie manualnego drenażu limfatycznego na zmienionych chorobowo partiach ciała. Zabiegi należy powtarzać codziennie przez okres 3-4 tygodni, a potem wykonywać je rzadziej, ale systematycznie (raz-dwa razy na tydzień). Drenaż pozwala zniwelować obrzęk i usunąć z tkanek nadmiar zalegającej tam cieczy, ale nie pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
  • Noszenie wyrobów uciskowych – pończoch, rajstop, opasek, bandaży. Wyroby te warto nosić zarówno we wczesnych stadiach rozwoju choroby (wtedy, gdy obrzęk znika na noc, a nasila się w ciągu dnia), jak i w czasie terapii fizjoterapeutycznych, a także po zabiegach operacyjnych.
  • Metody operacyjne – liposukcja, czyli odsysanie nagromadzonej chorobowy tkanki tłuszczowej. 

Terapia łączona – na czym polega?

Na pytania odpowiadają specjaliści od leczenia lipodemiihttps://lipodema.pl/Centrum Leczenie Lipodemy Warszawa, okolice

Najskuteczniejszym sposobem leczenia obrzęku lipidowego jest łączenie wszystkich trzech, opisanych wyżej metod. Tylko w taki sposób możliwa jest wyraźna poprawa stanu zdrowia pacjenta, eliminacja przykrych dolegliwości, poprawa wyglądu i samopoczucia.

Najczęściej po zabiegu odsysania tłuszczu Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa (z wykorzystaniem drenażu limfatycznego) musi być kontynuowana, jednak już na mniejszą skalę niż wcześniej. Często możliwe jest także zastąpienie wyrobów uciskowych o wysokiej klasie ucisku delikatniejszymi rajstopami czy pończochami uciskowymi. Zawsze jednak, niezależnie od tego, czy po zabiegu wydaje się, że obrzęk zniknął całkowicie, należy dbać o zdrowie i stosować się do zaleceń lekarza – w innym wypadku może wystąpić wtórny obrzęk lipidowy. 

Jak zwiększyć szanse na sukces terapii?

Aby zwiększyć szanse na sukces terapii i zapobiec nawrotom choroby, warto stosować się do poniższych zaleceń:

  • Odpowiedni i regularnie uprawiany sport – zaleca się spacery, gimnastykę, jazdę na rowerze, bieganie czy pływanie, czyli równomierny i rytmiczny wysiłek fizyczny. Pływanie ma jeszcze jedną zaletę – przebywanie w chłodnej wodzie zmniejsza skłonności do obrzęku.
    Ostrożnie natomiast powinno się podchodzić do dyscyplin, które powodują nagłe, szybkie i niemożliwe do samodzielnego kontrolowania ruchy. Są to m.in. sporty drużynowe czy tenis.
  • Unikanie przegrzewania i promieni słonecznych – nie zaleca się nadmiernie opalać, korzystać z solarium czy saun, a także przebywać długo w gorących krajach. Wysoka temperatura powiększa obrzęk.
  • Zdrowe odżywianie – dieta nie ma bezpośredniego wpływu na powstanie obrzęku lipidowego, ale wzrost masy ciała wywołany niewłaściwym odżywianiem się, może dodatkowo pogarszać objawy.

Aby jak najbardziej zminimalizować objawy obrzęku lipidowego i ryzyko nawrotów, trzeba przez całe życie dbać o zdrowie, regularnie korzystać z drenaży limfatycznych, nosić wyroby uciskowe i przede wszytskim być pod stałą obserwacją lekarza. Konsekwencja, wytrwałość i współpraca pacjenta ze specjalistami to odpowiednia droga do tego, by cieszyć się zdrowiem.

Zobacz także zdjęcia przed i po leczeniu lipodemy https://lipodema.pl/przed-i-po/

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej