Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.
Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd – bez karykaturalnych efektów, długiej rekonwalescencji i hospitalizacji. Wszystko po to, aby poprawić jakoś życia pacjentów. Jeśli więc chcesz pozbyć się wstydliwych dla Ciebie zmian, poprawić wygląd skóry, ust czy włosów, wymodelować ciało czy zniwelować oznaki zmęczenia i starzenia się skóry, medycyna estetyczna może zaoferować Ci szereg zabiegów, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. Jakich? Przekonajmy się.
Medycyna estetyczna – czym się zajmuje?
Medycyna estetyczna koncentruje się na poprawianiu wyglądu i stanu zdrowia skóry twarzy, ciała oraz głowy. Zabiegi medycyny estetycznej obejmują także modelowanie ust, modelowanie ciała, redukcję cellulitu, depilację, makijaż permanentny, lifting, trwałą redukcję nadpotliwości, usuwanie znamion i brodawek czy leczenie objawów trądziku różowatego. Nadrzędnym celem zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej jest poprawa atrakcyjności fizycznej pacjenta, która jednocześnie wiąże się z poprawą samopoczucia.
Ważnym aspektem medycyny estetycznej jest nieinwazyjność lub niewielka inwazyjność zabiegów. Dopuszczalne są jedynie niewielkie nacięcia i nakłucia skóry. Warto zwrócić uwagę na jednoczesny szeroki zakres działania zabiegów, które oddziałują nie tylko na skórę, ale też na tkankę podskórną. Medycyna estetyczna zajmuje się także równowagą hormonalną i wykorzystuje zdolności organizmu do samoregeneracji.
Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna i kosmetologia
Medycyna estetyczna bywa mylona z chirurgią plastyczną czy kosmetologią. W rzeczywistości nie jest ani jednym, ani drugim – lokuje się ją pomiędzy obiema dziedzinami.
Chirurgia plastyczna powstała wcześniej niż medycyna estetyczna. Duży wpływ na rozwój tej gałęzi miały I i II wojna światowa. To właśnie wtedy zaczęto na szeroką skalę wykonywać zabiegi chirurgiczne, mające na celu poprawę jakości życia pacjentów po ciężkich urazach (takich jak poparzenia, amputacje, rany czy złamania). Z czasem zabiegi chirurgiczne poprawiające wygląd zaczęto stosować nie tylko podczas rekonstrukcji ciała podnoszących komfort życia, ale także dla osiągnięcia celów wyłącznie estetycznych. Z upływem czasu i rozwojem medycyny zaczęły pojawiać się zabiegi niechirurgiczne, które pozwalały uzyskać zadowalające efekty wizualne. Tak wyodrębniono osobną gałąź – medycynę estetyczną.
Podstawową różnicą między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną jest stopień inwazyjności zabiegów. O ile w medycynie estetycznej dopuszcza się nakłucia i niewielkie nacięcia, o tyle zabiegi chirurgii plastycznej wiążą się zwykle z użyciem skalpela i najczęściej wymagają znieczulenia ogólnego. Zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych – po ich przeprowadzeniu pacjent nie musi być hospitalizowany i może wrócić do codziennych czynności. W przypadku chirurgii plastycznej często konieczny jest pobyt w szpitalu i długotrwała rekonwalescencja.
Kosmetologię od medycyny estetycznej odróżnia zakres działania i możliwości, jakie dają poszczególne zabiegi. Podczas gdy medycyna estetyczna pozwala oddziaływać zarówno na skórę, jak i tkankę podskórną i mocniej w nie ingerować, kosmetologia ma działanie wyłącznie powierzchowne.
Zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie
Zabiegów medycyny estetycznej jest wiele, a z roku na rok specjaliści opracowują kolejne, coraz to nowocześniejsze i bezpieczniejsze metody poprawiania wyglądu i stanu zdrowia skóry. Do najbardziej znanych i popularnych należą:
- Redukcja tkanki tłuszczowej i usuwanie cellulitu – w odróżnieniu od zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, w przypadku medycyny estetycznej redukcja tanki tłuszczowej nie polega na odsysaniu tłuszczu. Pod skórę wprowadzane są specjalistyczne preparaty lub oddziałuje się na nią ultradźwiękami, by w ten sposób organizm sam rozpuścił i wydalił komórki tłuszczowe. Redukcja tłuszczu to doskonałe wsparcie w odchudzaniu i zabieg, który pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej z miejsc opornych na diety i ćwiczenia.
- Nieinwazyjny lifting twarzy – w medycynie estetycznej do liftingu twarzy wykorzystuje się np. nici liftingujące lub skoncentrowaną energię ultradźwiękową. Bez naruszania struktury skóry możliwe jest zwiększenie jej gęstości, a przez to wygładzenie. Nieinwazyjny lifting twarzy przeznaczony jest m.in. dla osób, które borykają się z problemami takimi jak nadmiar skóry na górnej powiece, opadające policzki, powieki zwiotczały podbródek, zanik linii żuchwy, głębokie fałdy nosowo-wargowe czy opadający kącik ust.
- Mezoterapia – zabieg ten umożliwia wprowadzenie bezpośrednio do głębszych warstw skóry substancji odżywczych. Poprawia się metabolizm komórek, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Skóra staje się gładka, miękka, odżywiona, elastyczna, a powierzchniowe zmarszczki wygładzone.
- Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – osocze bogatopłytkowe jest preparatem, który zawiera skoncentrowane płytki krwi. PRP (Platelet Rich Plasma) izoluje się z krwi własnej pacjenta. Tak zwany wampirzy lifting z wykorzystaniem osocza pozwala osiągnąć spektakularne efekty – skóra jest gładka, ma jednolity koloryt, zmarszczki i bruzdy stają się wygładzone, poprawia się napięcie, gęstość i elastyczność skóry. Osocze bogatopłytkowe można aplikować też do skóry głowy (w celu poprawy kondycji włosów), brzucha, rąk, dekoltu czy szyi.
- Usuwanie nadpotliwości – nadmierna potliwość usuwana jest przy pomocy termicznego niszczenia gruczołów potowych pach. Zabieg może być wykonywany np. metodą laserową lub ultradźwiękową.
- Zamykanie naczynek – jest to krótki, bezbolesny, skuteczny zabieg zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wykonuje się go z wykorzystaniem nowoczesnego lasera.
- Powiększanie ust – aby zyskać pełne, symetryczne usta, nie trzeba poddawać się zabiegom chirurgicznym. Pożądany efekt można osiągnąć dzięki wprowadzeniu w wargi wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego. Substancje aplikuje się w skórę ust przy pomocy cieniutkich igieł.
Do zabiegów medycyny estetycznej zalicza się także peelingi, depilację laserową, makijaż permanentny brwi, oczu czy ust, wypełnianie bruzd tzw. filerami, a także wiele innych zabiegów, które poprawiają wygląd i stan zdrowia skóry. Wszystko to ma na celu dać pacjentom możliwość wyboru i pozwolić dopasować metodę do ich indywidualnych potrzeb. Jeśli więc chcesz usunąć zmarszczki, przebarwienia lub plamy starcze, zwęzić pory, wypełnić głębokie bruzdy, poprawić owal twarzy, pozbyć się blizn, rozstępów czy cellulitu, a do tego nie chcesz poddawać się inwazyjnym zabiegom chirurgicznym, rozważ skorzystanie z usług kliniki specjalizującej się w medycynie estetycznej.
Ważne
Wybór kliniki lub specjalisty medycyny estetycznej, powinien być przemyślany, ponieważ ilość gabinetów, w których możesz poprawić swoją urodę, rośnie w zawrotnym tempie. Przybywa również lawinowo lekarzy medycyny estetycznej, a niestety ich kompetencje bywają na różnym poziomie. W wielu publikacjach można przeczytać o komplikacjach po zabiegach, ale są to najczęściej sytuacje w których zabiegi były wykonywane przez kosmetyczki bądź kosmetolożki, czy kosmetologów. Dlatego warto pamiętać, że zabiegi w których ingerujemy w tkanki powłok skórnych powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy.
Równie ważnym aspektem jest fakt, że przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej powinien być przeprowadzony wywiad, który pozwoli ocenić, czy dany zabieg będzie w 100% bezpieczny dla pacjenta.
Jeżeli masz infekcję, tu mowa nawet o przeziębieniu, lekarz powinien odmówić wykonania Ci zabiegu, podobnie jeśli masz opryszczkę. W przypadku różnych zabiegów pytania będą inne, ale pamiętaj aby mówić prawdę i nie ukrywać nic przed lekarzem medycyny estetycznej, tu przecież chodzi o Twoje zdrowie!
Czy wiesz, że w samej Warszawie jest ponad 300 gabinetów, które oferują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej? Wybieraj sprawdzone gabinety medycyny estetycznej oraz lekarzy, których efekty pracy możesz zobaczyć np na stronie internetowej lub u znajomej, która poleciła Ci danego specjalistę.