Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać?

Nowoczesne metody usuwania blizn Warszawa – Sprawdź jaką metodę wybrać i jak usunąć bliznę?

Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry i zastępowania ubytku tkanką łączną. Niektórzy są zdania, że blizny nadają człowiekowi charakteru, dla wielu jednak nade wszystkim szpecą ciało. W dodatku niektóre rodzaje blizn nieuchronnie przywołują niemiłe wspomnienia, przypominając o operacjach czy wypadkach, o których lepiej byłoby zapomnieć. Jaki jest więc najskuteczniejszy sposób na usuwanie blizn i gdzie udać się na taki zabieg?

Metody farmakologiczne

Najlepsze na: blizny świeże, pooperacyjne i przerostowe, bliznowce

Leczenie blizn zawsze warto rozpocząć już w chwili zrośnięcia się rany. Taka blizna jest zazwyczaj czerwona, wyraźnie odcinająca się od ciała, ale jednocześnie też najbardziej podatna na leczenie farmakologiczne. Na świeżą bliznę można stosować maści i kremy zawierające alantoinę – substancję pobudzającą regenerację naskórka i usuwanie tkanek martwiczych.

Zdarza się również, że lekarz dermatolog proponuje sterydoterapię jako metodę leczenia bliznowców. Bliznowiec jest wypukłą, rozrośniętą, twardą blizną, powstającą zazwyczaj pod wpływem urazu. Obstrzykiwanie sterydami pozwala na redukcję bliznowców i zatrzymanie ich rozrastania poprzez zahamowanie produkcji kolagenu, będącego główną przyczyną włóknienia.

Metody uciskowe

Najlepsze na: blizny świeże o dużej powierzchni, wypukłe

Uciskowe metody usuwania blizn, czyli inaczej metody presoterapeutyczne, stosuje się głównie w przypadku blizn wypukłych i rozrastających się. Gdy uszkodzona zostaje duża powierzchnia ciała lub zaczyna wytwarzać się bliznowiec, lekarz może zadecydować o noszeniu opasek lub kombinezonów uciskowych. 

Blizna gojąca się naturalnie ma tendencję do twardnienia i unoszenia się ponad powierzchnię zdrowej skóry, zanim w końcu zmięknie, przybierając swoją finalną formę. Blizna stwardniała ma tendencję do rozszerzania się – założenie opatrunku uciskowego powoduje zmniejszenie jej powierzchni. 

Dermabrazja

Najlepsza na: blizny płaskie, odcinające się kolorem od zdrowej skóry, blizny potrądzikowe

Dermabrazja polega na równomiernym ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnych głowic diamentowych lub przy pomocy kryształków tlenku glinu, względnie innych substancji peelingujących. Za pomocą dermabrazji lub mikrodermabrazji można wyrównać koloryt skóry, wygładzić jej powierzchnie oraz stymulować porost zdrowej tkanki. 

Dermabrazja idealnie nadaje się do leczenia blizn zanikowych, powstających w wyniku przebycia trądziku. Dobrze sprawdza się także w usuwaniu plam słonecznych. 

Zabieg chirurgiczny

Najlepszy na: blizny, których nie można zlikwidować innymi sposobami

Poddanie się inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu jest zazwyczaj ostatnią opcją, jaką rozważają pacjenci. Polecany jest on głównie w przypadku blizn rozległych, odpornych na leczenie laserowe oraz w przypadku wyjątkowo rozrośniętych bliznowców.

Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu skalpelem blizny i zszyciu zdrowej skóry. W wyniku operacji powstaje więc kolejna blizna, jest jednak ona zazwyczaj dużo mniejsza oraz łatwiejsza do usunięcia niż blizna pierwotna. 

Chirurgiczne zabiegi usuwania blizn przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, wymagają też rekonwalescencji. 

Metody laserowe

Laserowe usuwanie blizn w Warszawie. Laser to nieinwazyjne i skuteczne rozwiązanie, w którym do dyspozycji mamy wiele innowacyjnych technologii

Najlepsze na: wiele typów blizn, w tym zanikowe, przerostowe, bliznowce, pooperacyjne, pourazowe

Zabiegi laserowe są najpopularniejszą metodą usuwania blizn. Dzielą się na ablacyjne i nieablacyjne

O zabiegu ablacyjnym mówimy, gdy użyty zostanie laser ablacyjny – zazwyczaj wykorzystujący do swojego działania CO2. W czasie tego typu zabiegu wiązka lasera wnika w głąb skóry, dociera do komórek i zostaje natychmiast pochłonięta przez znajdującą się z nich wodę. W wyniku jej podgrzania dochodzi do uszkodzenia komórek i złuszczania się naskórka. Proces odbywa się jednak w skali mikro i jest całkowicie kontrolowany, przez co uszkodzenia służą głównie jako marker dla zdrowych komórek, aby rozpocząć proces odnowy – w tym poprzez produkcję kolagenu. Blizna zostaje więc celowo uszkodzona i zastąpiona zdrową skórą. 

Z kolei w przypadku zastosowania lasera nieablacyjnego skóra właściwa zostaje podgrzana, jednak bez naruszenia warstwy naskórka. Z tego powodu zabiegi nieablacyjne uważa się za mniej inwazyjne, jednak odbywa to się kosztem skuteczności. Laser nieablacyjny poleca się więc głównie w przypadku bardzo niewielkich blizn bądź rozstępów. 

Blizny różowe i czerwone mogą być leczone przez laser naczyniowy

Niestety, zabiegi laserowe należy powtarzać – niekiedy nawet pięciokrotnie, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. 

Jaką metodę usuwania blizn wybrać?

Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego dla nas zabiegu będzie wybranie się na konsultację do zaufanej kliniki medycyny estetycznej bądź lekarza dermatologa. Ogólne wskazówki dotyczące typów zabiegów nie mogą zastąpić spersonalizowanej porady lekarskiej.

Warto także pamiętać, że chociaż niektóre gabinety kosmetyczne oferują zabiegi usuwające blizny, wykonanie tych uznanych za inwazyjne wymaga obecności lekarza. Dotyczy to także popularnych zabiegów laserowych, zwłaszcza z wykorzystaniem laserów ablacyjnych. 

Sprawdź jakie inne metody usuwania blizn można zastosować według wskazań https://medycynaestetyczna.waw.pl/wskazania/ oraz znajdź najlepszy gabinet medycyny estetycznej w Warszawie

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej