Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Piaskowanie zębów – czy ta metoda jest bezpieczna?

Jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej jest skaling oraz piaskowanie zębów, które dają ogromne możliwości poprawienia estetyki uzębienia

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej. Regularne przeprowadzanie go ma wiele zalet – zęby nie tylko stają się bardziej białe, ale także mniej narażone na pojawienie się chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Ale czy piaskowanie zębów na pewno jest bezpieczne dla szkliwa? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w dalszej części artykułu.

Zapraszamy do lektury!

Piaskowanie zębów – na czym polega zabieg?

Piaskowanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów, na jakie decydują się pacjenci gabinetów stomatologicznych. Może być on przeprowadzony przez lekarza stomatologii lub przez technika dentystycznego. 

Podczas piaskowania zęby poddawane są działaniu tzw. piaskarki, czyli urządzenia emitującego drobinki piasku dentystycznego, w połączeniu z powietrzem i wodą pod dużym ciśnieniem. Pod wpływem tego działania, z zębów oraz przestrzeni międzyzębowych usuwana jest płytka nazębna, osady oraz przebarwienia. Zęby stają się bielsze i prezentują się zdecydowanie lepiej – z tego względu piaskowanie to jedna z metod, jaką wykorzystuje stomatologia estetyczna. Warto jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest tożsamy z wybielaniem. Pod jego wpływem zęby nie zmieniają swojej naturalnej barwy.

Jeżeli na zębach obecny jest kamień, piaskowanie zwykle poprzedza się skalingiem. 

Dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie zębów?

Prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest codzienna higiena jamy ustnej. Nie wszyscy jednak mamy świadomość tego, że nawet dokładne mycie zębów szczoteczką i regularne używanie nici dentystycznej, nie jest wystarczające dla zachowania zdrowego uśmiechu.

Płytka nazębna, która zaczyna osadzać się na zębach wkrótce po szczotkowaniu, to osad składający się z bakterii, substancji mineralnych, węglowodanów i złuszczonego nabłonka jamy ustnej. Odpowiada ona za nieestetyczny wygląd zębów, nieprzyjemny zapach z ust, wrażenie gorzkiego smaku oraz… cały szereg problemów stomatologicznych. Zwłaszcza jeżeli nie zostanie w porę usunięta (szczotkowaniem lub nitkowaniem) i przekształci się w kamień nazębny.

Większość osadu, jaki powoduje płytka nazębna, można usunąć, regularnie dbając o higienę jamy ustnej. Niestety, domowymi metodami niemożliwe jest usunięcie go w całości, ze wszystkich zakamarków (np. spomiędzy stłoczonych zębów). Taki efekt może dać jedynie profesjonalny zabieg piaskowania (oraz skalingu, jeżeli jest to konieczne), przeprowadzany co 6 miesięcy.

Piaskowanie zębów – bezpieczeństwo

Część pacjentów rezygnuje z piaskowania ze względu na obawy o bezpieczeństwo zębów. Niestety, w społeczeństwie wciąż pokutuje obiegowe przekonanie, że zabieg niszczy szkliwo. Zupełnie niesłusznie! 

Piaskowanie, przeprowadzane nie częściej niż 2-3 razy w roku, w profesjonalnym gabinecie stomatologii estetycznej lub zachowawczej, jest w pełni bezpieczny. Wszystkie wątpliwości na ten temat warto omówić z zaufanym dentystą – bez wątpienia rozwieje on obawy, jakie mogą pojawić się w głowie pacjenta.

Pomimo tego, że piaskowanie to rutynowy, bezpieczny zabieg, decydując się na niego, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, przez około 3 dni po piaskowaniu zęby są podatne na powstawanie przebarwień. Należy przez ten czas stosować tzw. białą dietę, wykluczającą wszelkie produkty, które silnie barwią (jagody, buraki, czerwone wino, kawa, czarna herbata etc.). Zaleca się także powstrzymanie od palenia papierosów, powodujących żółtawy nalot. Po drugie, zęby przez pewien czas mogą być nadwrażliwe na temperatury oraz smak słodki i kwaśny. Warto zachować ostrożność przy spożywaniu potraw czy napojów zimnych, gorących oraz o wyrazistym smaku.

Piaskowanie to zabieg, który jest nie tylko nieszkodliwy, ale wręcz niezbędny dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Nie należy o nim zapominać, ani umniejszać jego znaczenia – jest tak samo ważny, jak pozostała, codzienna higiena zębów. Przeprowadzając go regularnie, możemy cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej