Piersi bulwiaste, stożkowe, tubularne – tymi określeniami nazywa się biust, który w wyniku wrodzonej wady organizmu nie mógł prawidłowo się rozwijać i uległ zniekształceniu. Na szczęście kobiety, dla których deformacja biustu jest problemem, mogą skorzystać z rozwiązań chirurgii plastycznej. Operacja piersi bulwiastych ma na celu korektę wrodzonych zniekształceń, odbudowę objętości biustu i wyrównanie asymetrii.
Piersi bulwiaste (tubularne) – czym się charakteryzują?
Mianem piersi bulwiastych czy tubularnych określa się piersi, których gruczoły zostały dotknięte rzadko występującą wadą. Pojawia się ona zwykle u młodych dziewcząt (w wieku nastoletnim). Występuje w jednej piersi lub symetrycznie w obu.
Za powstanie wady odpowiedzialna blokada powięzi, czyli tkanki łącznej, otaczającej tkankę gruczołową i tłuszczową piersi. Powięź ma za zadanie podtrzymywanie gruczołów, a wraz ze wzrostem piersi rozciąga się i dopasowuje do ich wielkości i kształtu, umożliwiając niezaburzony rozwój gruczołów. U kobiet z piersiami bulwiastymi powięź na pewnym etapie przestaje się rozciągać, uniemożliwiając tym samym prawidłowy, pełny rozwój gruczołów.
Najczęściej blokada powięziowa występuje w dolnych częściach piersi. Jednak mimo występującej blokady gruczoły piersiowe nadal się rozwijają, na skutek czego dochodzi do zaburzonego wzrostu i deformacji piersi. Gruczoły rosną w miejscach, w których powięź jest najsłabsza, czyli najczęściej w okolicach brodawek i otoczek brodawkowych.
Wyróżnia się dwa rodzaje piersi tubularnych:
- Klasyczne piersi bulwiaste – podstawa piersi jest zwężona w obu płaszczyznach (poziomej i pionowej).
- Piersi rurowate – w tym przypadku wada biustu jest łagodniejsza, a podstawy piersi są zniekształcone tylko w płaszczyźnie poziomej.
Piersi tubularne – nie tylko problem natury estetycznej
Wystąpienie wady, która powoduje deformację jednej lub obu piersi to dla wielu kobiet problem zarówno natury estetycznej, jak i psychologicznej czy zdrowotnej. Panie, u których zniekształcona jest jedna pierś i pojawia się duża asymetria, mogą w skrajnych przypadkach borykać się z problemami z kręgosłupem. Zdarza się, że dochodzi nawet do wad postawy. Wszystko na skutek nierównomiernie rozłożonego ciężaru.
Kobiety z piersiami tubularnymi nierzadko skarżą się na dyskomfort oraz problemy z doborem bielizny (zwłaszcza gdy występują spore asymetrie). Zniekształcenie biustu jest bardzo często źródłem kompleksów, niskiego samopoczucia, obniżonej wartości siebie czy wręcz problemów z nawiązywaniem relacji towarzyskich i partnerskich.
Warto jednak wiedzieć, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej możliwe jest korygowanie kształtu piersi i uzyskanie krągłego, pełnego biustu.
Korekta kształtu piersi bulwiastych
Korekta kształtu piersi tubularnych polega na:
- usunięciu deformacji i przywróceniu prawidłowego kształtu biustu,
- odbudowie ich objętości przy pomocy bezpiecznych dla zdrowia implantów,
- wyprofilowaniu brodawek sutkowych,
- usunięciu asymetrii w przypadku wady jednostronnej.
Operacja umożliwia uzyskanie pełnego, podniesionego biustu, o naturalnym wyglądzie, bez deformacji i asymetrii. Rozmiar i kształt piersi jest zawsze dokładnie omawiany z pacjentką podczas konsultacji z chirurgiem. Wszystko po to, by przywrócić komfort kobiecie dotkniętej wadą, poprawić jej samopoczucie, pomóc pozbyć się kompleksów i odbudować poczucie własnej wartości.
Warto wiedzieć! Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Warunkiem do przeprowadzenia operacji piersi jest dobry ogólny stan zdrowia. Lekarz podczas konsultacji przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką i zleca badania. Konieczna jest także kwalifikacja anestezjologiczna do wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby nowotworowe, ciężkie schorzenia wątroby i nerek, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby układu krążenia, ciąża i okres karmienia.
Na czym polega i jak przebiega operacja piersi tubularnych?
W zależności od stopnia zaawansowania defektu lekarz po dokonaniu wnikliwej analizy przyczyn deformacji, dobiera do danej pacjentki indywidualny plan leczenia. Zwykle w pierwszej kolejności dokonuje się uwolnienia łącznotkankowego pierścienia, który upośledza prawidłowy rozwój piersi. Następnie przeprowadza się korektę kształtu biustu przy pomocy implantów lub poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Zdarza się, że konieczna jest korekcja symetryzująca drugiej, prawidłowo rozwiniętej piersi.
Ważne! Operacja piersi bulwiastych jest zabiegiem, który wymaga ogromnej precyzji i doświadczenia. Musi być wykonana przez specjalistę z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, a także w miejscu dysponującym profesjonalnym zapleczem medycznym. Jeśli chcesz zdecydować się na ten zabieg chirurgiczny, skorzystaj z pomocy specjalistów pracujących w renomowanej klinice, cieszących się nieposzlakowaną opinią. Profesjonalną pomoc znajdziesz np. w klinice Kriocentrum, zajmującej się medycyną estetyczną, chirurgią ogólną i plastyczną.
Najważniejsze informacje na temat operacji piersi tubularnych:
- Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym (dożylnym, bez intubacji).
- Umiejscowienie nacięć jest uzależnione od miejsca i stopnia zaawansowania zniekształcenia. Najczęściej wykonuje się nacięcie w okolicy okołootoczkowej lub podpiersiowej.
- Jeśli piersi są modelowane tzw. tłuszczem własnym, tkankę pobiera się z podbrzusze, talii lub ud, następnie, po jałowym przygotowaniu, podaje się podskórnie w pożądane miejsce.
- Po zabiegu pacjentka spędza noc w klinice.
Rekonwalescencja po zabiegu
Przez pierwsze 7-10 dni po zabiegu piersi mogą być nabrzmiałe, a skóra napięta. Zdarzają się także zasinienia (zwłaszcza w dolnych partiach mięśni) oraz opuchlizna na brzuchu.
Przez 6-8 tygodni po zabiegu należy nosić elastyczny biustonosz, a przez pierwsze 3 tygodnie nie należy go w ogóle zdejmować. W tym czasie niedozwolone jest także palenie papierosów.
Powrót do normalnej, ale spokojnej aktywności jest możliwy po 10-14 dniach. Do aktywności sportowej można wrócić po upływie minimum 3 miesięcy – najlepiej stopniowo, powoli.
Efekty operacji są widoczne od razu, choć na ostateczny rezultat należy poczekać do momentu ustąpienia opuchlizny pozabiegowej. Gdy obrzęk i ewentualne zasinienia ustępują, pacjentki mogą cieszyć się widokiem kształtnych, symetrycznych i pełnych piersi.