Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Plastyka powiek dolnych – co warto wiedzieć o zabiegu blefaroplastyki?

Plastyka powiek dolnych to zabieg chirurgii  estetycznej, który cieszy się dużą popularnością. Dzięki niemu w szybki sposób można pozbyć się tzw. worków pod oczami, zapewniając sobie błyskawiczne odmłodnienie i odzyskanie poczucia atrakcyjności. Operacja blefaroplastyki przynosi wyraźne efekty wizualne – twarz nie tylko odzyskuje młodego wyglądu, ale sprawia wrażenie wypoczętej. Na czym polega plastyka powiek dolnych i gdzie ją można wykonać? 

Przebieg zabiegu blefaroplastyki przezspojówkowej 

Zabieg blefaroplastyki wykonywany może być przezspojówkowo w znieczuleniu miejscowym  (można wybrać również zabieg z sedacją). Czas jego trwania to około 3 godziny. Pacjent nie musi obawiać się dyskomfortu i bólu, a także blizn widocznych na skórze. Cięcie jest bardzo precyzyjne – wykonywane jest na wewnętrznej stronie powieki z użyciem noża elektrochirurgicznego. Ponadto zabieg może być uzupełniony o resurfacing laserowy skóry powiek dolnych. Mowa o laserowym liftingu, który nie tylko uelastycznia, ale także poprawia koloryt. 

Jeśli chodzi o hospitalizację, większość klinik medycyny estetycznej pozostawia pacjenta pod obserwacją na kilka godzin. Tego samego dnia może on jednak wrócić do domu – lekarz i obsługa medyczna są jednak do pełnej dyspozycji. Oprócz zabiegu przezpojówkowego dostępna jest też korekta przezskórna. 

Przezskórna plastyka powiek dolnych

Przezskórna plastyka powiek dolnych wykonywana jest poprzez cięcia poniżej brzegów rzęsowych, które wychodzą poza kąciki zewnętrzne. W trakcie zabiegu usuwany jest również nadmiar tłuszczu i skóry. Ta jest także napinana. 

Przezspojówkowa plastyka powiek dolnych 

W przypadku przezspojówkowej plastyki powiek dolnych – na ogół zabieg wykonywany jest u młodszych osób – nadmiar tkanki tłuszczowej usuwany jest bez konieczności pozbywania się nadmiaru skóry (jest ona wystarczająco dobrze naciągnięta, bez wyraźnych zwiotczeń). Dodatkowo rana spojówkowa nie wymaga w każdym przypadku zszycia. 

Efekty plastyki powiek dolnych

Efekty plastyki powiek dolnych są wyraźne, a pacjent liczyć można na odmłodzenie okolicy oczu, wygładzoną i bardziej napiętą skórę powieki dolnej, spłycenie „doliny łez”, a także wypoczęty wygląd bez nieestetycznych „worków” pod oczami. Na ostateczny rezultat należy czekać nawet 3 miesiące, ale pierwsze pozytywne efekty zauważalne są po kilku tygodniach, po zagojeniu się blizn. Warto przy tym dodać, że po całkowitym wygojeniu stają się one białe, a ich umiejscowienie sprawia, że nie są widoczne dla obserwatorów (ukryte są pod linią rzęs i w naturalnym fałdzie zewnętrznego kąciku oka). 

Dodać należy, że efekty korekty powiek dolnych utrzymują się przez wiele lat – zabiegu nie trzeba powtarzać czy poprawiać, co sprawia, że chętnie z niego korzystają nie tylko osoby dojrzałe, ale i młode, borykające się z nadmiarem skóry w okolicach oczu. Naturalny efekt po korekcie, gwarantowany! 

Jak wygląda przygotowanie do korekcji powiek dolnych? 

Plastyka powiek dolnych zawsze rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem chirurgii estetycznej, który przygotowuje plan terapeutyczny. W jego ramach przeprowadza się ogólne badania lekarskie, w tym badanie fizykalne i wywiad. Ponadto istotne są badania przedoperacyjne. Bardzo ważna jest ocena dermatochalazy, pseudoprzepuklin tłuszczowych, napięcia i ustawienia powieki dolnej czy przerostu mięśnia okrężnego oka. Prócz tego pacjent kierowany jest na badania laboratoryjne, a w niektórych przypadkach również na konsultacje okulistyczne.

Przygotowanie do blefaroplastyki uwzględnia również ocenę stanu emocjonalnego pacjenta. Lekarz musi poznać jego motywacje, oczekiwania oraz obawy tak, by zapewnić najwyższy standard opieki medycznej oraz wysokie bezpieczeństwo zabiegu. 

Korekcja powiek dolnych w klinice medycyny estetycznej Medicine Clinic! 

Korekcję powiek dolnych wykonują doświadczeni lekarze chirurgii i okulistyki. Na zabieg zaprasza między innymi klinika Medicine Clinic, gdzie blefaroplastyka powiek dolnych połączona może być z zabiegiem korekcji powiek górnych. Cena blefaroplastyki zależy od typu operacji i rodzaju wybranego znieczulenia. Na ogół koszt zamyka się w kilku tysiącach złotych, a wlicza się w niego konsultacje przedzabiegowe, zabieg wraz ze znieczuleniem, hospitalizację pozabiegową, zdjęcie szwów oraz 2-3 wizyty kontrolne. 

Przeciwwskazania do blefaroplastyki 

Przeciwwskazaniami do plastyki powiek dolnych m.in. w ramach blefaroplastyki przezspojówkowej są między innymi: 

  • aktywne infekcje powiek, oczu czy też okolic okołooczodołowych; 
  • zespół suchego oka; 
  • ciąża lub karmienie piersią; 
  • ciężkie choroby psychiczne; 
  • nieodpowiednie wyniki badań; 
  • tendencje do tworzenia bliznowców; 
  • choroby nowotworowe. 

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej