Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Powikłania po medycynie estetycznej – dlaczego wybór dobrego gabinetu jest tak ważny?

Powikłania po zabiegach medycynie estetycznej się zdarzają, dlatego zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej powinny być wykonywane przez lekarzy lub wykwalifikowanych kosmetologów. Niestety rosnąca popularność tej gałęzi medycyny sprawia, że jak grzyby po deszczu mnożą się gabinety, w których zabiegi wykonują osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Duża konkurencja przyczynia się z kolei do obniżania cen za usługi, a to często ma odbicie w niskiej jakości urządzeniach i materiałach. Wszystko to odbija się na pacjentach. Powikłania po źle przeprowadzonym zabiegu lub brak odpowiednich działań w przypadku wystąpienia skutków ubocznych, może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, wyglądu, a w skrajnych wypadkach także życia pacjentów. Warto więc wybierać profesjonalne, godne zaufania kliniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając gabinet medycyny estetycznej? Czego się wystrzegać? Kto może wykonywać zabiegi i jakie mogą być powikłania po zabiegach? Sprawdźmy.

Powikłania w medycynie estetycznej, jak sobie z nimi radzić?

Jak każdy zabieg ingerujący w ciało, tak i zabiegi medycyny estetycznej niosą za sobą ryzyko powikłań. Co prawda w przypadku dobrej jakości sprzętu, bezpiecznych materiałów i odpowiednich kwalifikacji lekarza, najczęściej nic złego się nie dzieje, jednak o ewentualnych skutkach ubocznych pacjent powinien być poinformowany zawsze.

Co, jeśli komplikacje się pojawią? Lekarz lub kosmetolog powinien mieć na ten temat odpowiednią wiedzę. Szybka reakcja, dobrze dobrana taktyka i odpowiednie lekarstwa mogą zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości i przykre konsekwencje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tylko lekarze mogą przepisywać leki na receptę – ani kosmetolodzy, ani tym bardziej kosmetyczni, nie mają takich uprawnień.

Jeśli po zabiegu występują powikłania, powinna zająć się nimi osoba, która zabieg przeprowadzała, ponieważ zna pacjenta i jego historię, a także wie, jakie metody i preparaty zostały zastosowane podczas zabiegu. Niestety w praktyce zdarza się tak, że w wyniku niekompetencji lekarza czy kosmetologa pacjent zmuszony jest szukać pomocy w innych klinikach. Z tego powodu niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego, godnego zaufania gabinetu. 

Najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej

Lista potencjalnych skutków ubocznych jest długa, jednak nie oznacza to, że należy rezygnować z zabiegów – tak samo jak nie rezygnuje się z zażywania leków czy zabiegów innych niż natury estetycznej. Pacjent musi być zawsze poinformowany o ewentualnych powikłaniach, jednak jeśli lekarz przeprowadził solidny wywiad, zlecił odpowiednie badania i wykonał zabieg tak, jak należy, ryzyko komplikacji jest niewielkie.

Do gabinetów medycyny estetycznej trafiają m.in. pacjenci, którzy przeszli zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Mimo iż sam kwas ten jest substancją, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie, to już inne składniki danego preparatu mogą wywoływać reakcje alergiczne. Ponadto w gabinetach, które obniżają koszty zabiegów, czasem wykorzystuje się preparaty niższej jakości. Komplikacje po kwasie hialuronowym mogą pojawiać się również wtedy, gdy pacjent ze względów zdrowotnych nie powinien kwalifikować się do zabiegu, a zabieg i tak został przeprowadzony.

Przykłady powikłań, które mogą wystąpić po innych zabiegach medycyny estetycznej to:

 • Uszkodzenie nerwu czy opadanie twarzy (np. po HIFU – zabiegu z wykorzystaniem skupionej wiązki fal dźwiękowych),
 • Poparzenia skóry (np. po zabiegach laserowych),
 • Przebarwienia,
 • Blizny,
 • Zakażenia,
 • Obrzęk,
 • Ropień,
 • Czyrak,
 • Zakrzep,
 • Ostra reakcja alergiczna na składnik danego produktu.
 •  martwica skóry lub utraty wzroku wśród osób, którym  źle został podany wypełniacz.

Warto raz jeszcze dodać, że powikłania po zabiegach medycznych mogą zdarzyć się zawsze, dlatego konieczny jest wybór odpowiedniego lekarza. 

Na co uważać? Czego się wystrzegać?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić opinie na temat danego gabinetu, a także doświadczenie i osiągnięcia lekarza. Potwierdzają to ukończone studia, certyfikaty, dyplomy, szkolenia czy udział w konferencjach. Koniecznie jednak należy zwrócić uwagę na czas, z którego pochodzą, aby nie okazało się, że dany lekarz czy kosmetolog nie zyskał ostatniego certyfikatu 10 lat wcześniej. 

To, co powinno budzić wątpliwości pacjentów, to niska cena usług. Oczywiście nie zawsze wysoki koszt zabiegu równa się wysokiej jakości, jednak jeśli cennik w danym miejscu znacznie odstaje od średnich cen w regionie, powinna zapalić się czerwona lampka. Może to bowiem oznaczać, że w wybranym gabinecie korzysta się z kiepskiej jakości preparatów (które pochodzą z niecertyfikowanych źródeł) czy z przestarzałych sprzętów.

Inną kwestią, która powinna budzić wątpliwości, jest złe podejście do pacjenta, opieszałość czy nadmierne zachwalanie wybranych zabiegów i nieinformowanie o powikłaniach. Lekarz musi udzielić wyczerpujących informacji na temat zabiegu, powinien doradzić, a czasem także odradzić, jeśli pojawiają się jakiekolwiek przeciwwskazania lub gdy zabieg jest po prostu niepotrzebny. 

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Lekarz, kosmetolog, a może kosmetyczka? Która z tych osób może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej? Oto specyfika każdego z zawodów:

 • Kosmetyczka – technik usług kosmetycznych. Nie może wykonywać świadczeń opieki zdrowotnej w podmiotach leczniczych. Może przeprowadzać zabiegi z zakresu kosmetyki upiększającej, zachowawczej, zdobniczej i pielęgnacyjnej. Może więc wykonać manicure, hennę czy nałożyć maseczkę, jednak w żadnym wypadku nie może przeprowadzać zabiegów medycznych.
 • Kosmetolog – ukończył 5-letnie studia i dzięki temu oraz specjalistycznym praktykom może wykonywać procedury laserowe, peelingi czy obsługiwać zaawansowane aparatury zabiegowe. Kosmetolodzy mogą współpracować z lekarzami i wykonywać zlecone przez nich zabiegi jednak wyłącznie pod ich kierunkiem.
 • Lekarz – tylko wykształcona medycznie osoba może wykonywać zabiegi iniekcyjne. Co więcej, powinien przeprowadzać je lekarz medycyny estetycznej, który po studiach ukończył różnego rodzaju szkolenia, studia podyplomowe czy kursy. Wyłącznie lekarz może zastosować nici, wstrzykiwać kwas hialuronowy, botoks czy inne wypełniacze. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego także powinien wykonywać lekarz – tylko lekarze i pielęgniarki mogą pobierać krew pacjentom.

Podsumowując – zabiegi medycyny estetycznej mogą wykonywać wyłącznie lekarze, a także (w przypadku wybranych zabiegów) kosmetolodzy, jednak zawsze pod prowadzeniem lekarza. Należy więc wybierać tylko takie gabinety oraz kliniki, które są prowadzone przez lekarzy wyspecjalizowanych w medycynie estetycznej. 

Sprawdź rekomendowane gabinety i lekarzy medycyny estetycznej w Warszawie i wybierz najlepszy dla siebie! Gabinety medycyny estetycznej Warszawa

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej