Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna – by przywrócić piękny uśmiech i poprawić komfort pacjentów

Stomatologia estetyczna (Warszawa) zajmuje się poprawą wyglądu zębów, ale nie tylko. Dzięki nowoczesnym zabiegom pacjenci mogą pozbyć się wielu uporczywych dolegliwości, a także poprawić swój komfort życia i podnieść pewność siebie. Uzupełnianie ubytków w uzębieniu, likwidacja przebarwień, zmiana kształtu zębów czy redukcja koloru to tylko niektóre z efektów, jakie można uzyskać za sprawą zabiegów stomatologii estetycznej. Sprawdź, z czego możesz skorzystać.

Implanty stomatologiczne 

Co to są implanty stomatologiczne? To niewielkich rozmiarów śrubki, które wkręca się w kości żuchwy. Wykonuje się je z tytanu lub innych, dobrze tolerowanych przez organizm stopów. Mają imitować, a co za tym idzie – zastępować korzenie brakujących zębów. Na implantach można montować nadbudowy protetyczne, takie jak korony czy mosty. Nie są widoczne z zewnątrz. 

Co dają implanty stomatologiczne? Dzięki implantom możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu – niezależnie od tego, czym są spowodowane, jaką mają wielkość i ilu zębów brakuje (implanty wszczepia się zarówno przy ubytku jednego, jak i wszystkich zębów). Mogą z nich korzystać także osoby, które mają problemy ze sztucznym uzębieniem lub gdy nie są z nich zadowolone.

Implanty są stabilną i silną podstawą dla sztucznych zębów. Dzięki nim sztuczne uzębienie nie tylko wygląda naturalnie, ale też zachowuje funkcje prawdziwych, zdrowych zębów – możliwe jest przywrócenie naturalnych funkcji żucia, swobody mówienia i komfortu. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt, iż implanty zapobiegają utracie kolejnych zębów, a także zanikowi kości. Nie zmieniają rysów twarzy, natomiast umożliwiają odtworzenie kształtu twarzy w przypadku braku uzębienia. 

Zabieg wszczepienia implantów jest bezbolesny. Najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania uzależniony jest od liczby wszczepionych implantów. Więcej na ten temat; implanty zębów Warszawa

Wybielanie zębów 

Zęby można wybielać na wiele sposobów. Do najpopularniejszych zabiegów tego rodzaju należy wybielanie zębów lampą oraz nakładkowe wybielanie zębów. 

Wybielanie z użyciem lampy pozwala na szybką poprawę wyglądu uzębienia. Możliwe jest rozjaśnienie koloru nawet do 8 odcieni. Zabieg trwa od 30 do 90 minut. Podczas jego trwania dentysta nakłada na zęby specjalistyczny żel, a następnie naświetla go lampą emitującą światło lasera – po to, by składniki zawarte w preparacie przeniknęły przez szkliwo i wybieliły zębinę. 

Przed wybielaniem zębów konieczne jest ich oczyszczenie z kamienia nazębnego, a także wyleczenie wszystkich ubytków.

Wybielanie nakładkowe zwykle przeprowadza się w domu, jednak konieczna jest wcześniejsza wizyta u dentysty. Tak jak w przypadku wybielania laserowego należy wyleczyć ubytki i oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Stomatolog wykonuje też odlewy kształtu zębów, dzięki którym może dopasować nakładki na zęby precyzyjnie do kształtu całego uzębienia. Pacjent zakłada nakładki wraz z wybielającym żelem zwykle na noc (choć może nosić je także w dzień). Każdorazowo po ich zdjęciu zaleca się najczęściej umycie zębów pastą z fluorem. Wybielanie nakładkowe trwa od 2 do 4 tygodni.

Zarówno w trakcie trwania procesu wybielania nakładkowego, jak i po wybielaniu laserowym, przez około 2 tygodnie należy stosować tzw. białą dietę (konieczne jest unikanie składników spożywczych, które mogą barwić zęby).

Usuwanie przebarwień i osadów na zębach 

Niedostateczna higiena jamy ustnej i spożywanie dużych ilości produktów barwiących zęby oraz zostawiających na ich powierzchni osady, prowadzą do powstania płytki nazębnej. Pod wpływem związków mineralnych zawartych w ślinie płytka nazębna utwardza się, w wyniku czego tworzy się kamień nazębny. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale też prowadzi do powstawania stanów zapalnych i krwawienia dziąseł, a także do odsłaniania się szyjek zębowych i w dalszej kolejności do paradontozy. Kamień nazębny można usunąć zarówno z korony zęba, jak i z obszaru poniżej linii dziąseł, podczas zabiegu skalingu. Do wykonania zabiegu najczęściej wykorzystuje się frezarkę, laser lub skaler – urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. 

Oprócz kamienia nazębnego możliwe jest także usunięcie osadów i przebarwień pochodzących z pokarmów i napojów. Do ich usuwania wykorzystuje się piaskarkę – mechaniczne urządzenie, które pod wysokim ciśnieniem emituje strumień środka czyszczącego. Piaskowanie, bo o nim mowa, pozwala usunąć osady i zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc.

Protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem prawidłowych funkcji i budowy zębów, mięśni, nerwów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych, którymi są uzupełnienia stałe i ruchome. Do stałych uzupełnień zalicza się m.in. licówki, wkłady koronowe, korony czy mosty oraz uzupełnienia stałe oparte np. na implantach. Uzupełnienia ruchome natomiast to takie, które można wyjąć z ust w dowolnym momencie. Zalicza się do nich protezy akrylowe, szkieletowe czy protezy overdenture.

W kontekście stomatologii estetycznej na uwagę zasługują m.in. licówki. Są to uzupełnienia protetyczne, które zakłada się na widocznej z zewnątrz powierzchni zęba (czyli na powierzchni wargowej) po to, by poprawić jego kształt i kolor. Licówki wykonuje się z różnych rodzajów materiałów – mniej lub bardziej kryjących, np. z dwukrzemianu litu lub porcelany skaleniowej.

Stomatologia estetyczna w Warszawie daje wiele możliwości na poprawę wyglądu zębów i odtworzenie ich prawidłowych funkcji, a tym samym na poprawę samopoczucia pacjentów – niezależnie od tego, czy wybranemu zabiegowi ma zostać poddany jeden ząb, czy wszystkie. 

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej