Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Terapia zastępcza testosteronem – Możesz więcej niż myślisz! Sprawdź czy jest dla Ciebie.

Terapia zastępcza testosteronem jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zwalczania objawów niedoboru testosteronu i przywracania zdrowia hormonalnego mężczyzny oraz poprawy jakości i satysfakcji z życia.

Andropauza, męska menopauza czy niski Testosteron


Syndrom niedoboru testosteronu ma wiele różnych określeń. Terminy te są używane do opisania stanu zdrowia mężczyzn, w którym niski lub niewystarczająco aktywny poziom testosteronu doprowadził do objawów lub oznak. Terminologia obejmuje męską menopauzę, andropauzę, hipogonadyzm, niski testosteron. Wszystkie te nazwy odnoszą się do tej samej podstawowej kwestii medycznej.

Często używa się terminu Zespół Niedoboru Testosteronu (TDS) / Niedobór Testosteronu, ponieważ uważamy, że to najdokładniej opisuje stan i jego przyczyny. Niektóre kliniki medyczne określają ten stan jako „zaburzenie męskiej równowagi hormonalnej”.

Dlaczego prawidłowy poziom testosteronu jest tak ważny?


Testosteron jest kluczowym hormonem u mężczyzn. Jest niezbędny do rozwoju i utrzymania męskich cech płciowych i funkcji. Normalny aktywny poziom testosteronu pomaga utrzymać popęd płciowy i płodność u zdrowych mężczyzn. Badania wykazują, że pomaga on również w utrzymaniu zdrowia psychicznego.

Testosteron kluczem do szerszego zdrowia


Hormon testosteron jest coraz częściej uznawany za ważny w wielu dziedzinach związanych ze zdrowiem. Obejmuje to przyczynianie się do utrzymania zdrowego i aktywnego poziomu energii oraz zapobieganie rozpadowi kości.

Badania przeprowadzone w wielu klinikach terapii zastępczej testosteronem (TRT) wskazują, że 20% mężczyzn (2 miliony) w Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 50 lat cierpi na zespół niedoboru testosteronu. Jednak tylko 1% zostało zdiagnozowanych i jest leczonych.

Niski poziom testosteronu

Wiele struktur w twoim ciele wymaga męskiego hormonu testosteronu do funkcjonowania. Kiedy testosteron nie jest dla nich dostępny, albo przez niski poziom, albo brak wolnych cząsteczek, wtedy mogą być odczuwalne skutki zespołu niedoboru testosteronu. Zespół niedoboru testosteronu (znany również jako TDS, andropauza, niskie T lub męska menopauza) powoduje objawy obejmujące zmniejszony popęd płciowy (libido), problemy z erekcją, zmęczenie, depresję, przyrost masy ciała, słabą koncentrację, nocne poty, utratę pamięci krótkotrwałej i drażliwość (Carruthers, 2016).

Symptomy niskiego Testosteronu – męskiej menopauzy

  • Zmniejszone libido (popęd płciowy)
  • Problemy z erekcją
  • Zmęczenie
  • Depresja
  • Przyrost wagi
  • Nocne poty
  • Utrata pamięci krótkotrwałej
  • Drażliwość

Przed i po terapii testosteronem


Efekty leczenia testosteronem oprócz posiadania ożywionego popędu płciowego, odnowionej energii i wytrzymałości, po otrzymaniu testosteronu terapii zastępczej pacjenci często zgłaszają korzyści, w tym uczucie młodszy, silniejszy, szczęśliwszy i mniej drażliwy. Leczenie TRT pomogło zniknąć bólom mięśni, poprawić pamięć, a wielu z nich zgłasza zwiększoną energię i asertywność.

Opinie leczenie i terapia testosteronem

„Leczenie zrobiło dla mnie taką różnicę – to było jak cofnięcie zegara o 20 lat lub ponowne narodziny. Odzyskałem swoje życie”.

„Mam większą chęć do życia, poprawiło się moje krążenie, lepiej śpię, a co za tym idzie jestem mniej drażliwy w domu. Straciłam też sporo tłuszczu ze środkowej części ciała i mam więcej mięśni. Nie łapię już tylu przeziębień, a gdy już je mam, nie są tak dotkliwe. Czuję się o wiele zdrowszy”.

„Leczenie testosteronem podniosło moją energię, a to przyczyniło się do lepszej samooceny co w konsekwencji spowodowało, że lepiej radzę sobie z problemami dnia codziennego.”

„Terapia TRT została mi polecona przez Trenera personalnego. Choć bardzo się bałem tego typy zmian, to jednak skontaktowałem się online z lekarzem i wykonałem potrzebne badania. Po krótkim czasie energia na siłowni wróciła, a dodatkowo moje relacje z żoną weszły na zupełnie inny poziom. Polecam e-wizytę i terapię testosteronem w meskaklinika.pl

Korzyści płynące z TRT zostały również potwierdzone przez wielu badaczy na całym świecie, z pozytywnym wpływem na szereg aspektów zdrowia mężczyzn, od ulgi w depresji do zwiększonej masy mięśniowej, mocniejszych kości i zmniejszonej masy tłuszczu, jak również poprawy pożądania seksualnego i aktywności i funkcji erekcji.


Diagnoza niedoboru testosteronu/niskiego T

W większości klinik zajmujących się terapią zastępczą testosteronem (TZT) jeszcze przed konsultacją lub e-wizytą pacjent wypełnia ankiety, TEST ADAMA aby w trakcie konsultacji lekarz miał pełen zakres niezbędnych informacji dotyczących np objawów, historii medycznej, badania fizycznego i wyników badań krwi. Następnie na tej podstawie wyciąga wnioski i decyduje, czy pacjent może cierpieć na zespół niedoboru testosteronu lub czy niektóre lub wszystkie objawy mogą być spowodowane innymi przyczynami.

Niektóre z kluczowych objawów zgłaszanych przez pacjentów cierpiących na zespół niedoboru testosteronu/niskie T, takie jak zmęczenie, mogą być również wynikiem chorób takich jak cukrzyca. Ważne jest, aby je wykluczyć, zanim zostanie postawiona jakakolwiek diagnoza zespołu niedoboru testosteronu, a pacjenci będą mogli przystąpić do terapii zastępczej testosteronem lub innych form leczenia.


Po co badanie krwi? Dzięki temu lekarz specjalista może sprawdzić nie tylko poziom i stan hormonów płciowych pacjenta, takich jak testosteron, ale także złożony zestaw czynników regulujących ich działanie, wraz z testami na zawartość tłuszczu we krwi, funkcje wątroby, nerek i prostaty oraz liczbę czerwonych i białych krwinek.

Na wizycie przeprowadzana jest pełna ocena lub „work-up” każdego pacjenta. Podczas wizyty, oprócz szczegółowego omówienia wyników badań krwi, lekarz analizuje objawy, historię choroby oraz aktualny stan zdrowia i obawy pacjenta.

Kluczową częścią tego procesu zbierania informacji jest przegląd wyników szczegółowego kwestionariusza wypełnionego przez pacjenta. Kwestionariusz obejmuje trzy obszary – fizyczne i somatyczne, psychologiczne oraz funkcje seksualne. Informacje z tego zatwierdzonego na szczeblu międzynarodowym kwestionariusza są wykorzystywane przez lekarza przy ustalaniu miary nasilenia objawów. Jest to ważna część oceny, czy pacjent ma zespół niedoboru testosteronu/niskie T i czy może skorzystać z leczenia męskimi hormonami, w tym z terapii zastępczej testosteronem (TRT).

Kontynuacja leczenia testosteronem (TRT)


Jeśli po badaniu krwi i innych badaniach oraz zebraniu informacji lekarz uzna, że pacjent może cierpieć na zespół niedoboru testosteronu, omówi z nim korzyści i potencjalne ryzyko hormonalnej terapii zastępczej testosteronem (TRT) lub innego leczenia testosteronem. Jeśli leczenie jest wskazane i pacjent chce je kontynuować, wówczas rozpocznie okres próbny TRT lub terapii stymulującej wydzielanie testosteronu.

Żel, krem lub zastrzyki testosteronu
TRT jest zwykle podawany prze długo działające zastrzyki testosteronowe przez pierwsze dwa do sześciu miesięcy. Wykazano, że terapia zastępcza testosteronem (TRT) jest bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów niedoboru testosteronu – w szczególności w przywracaniu energii, zdrowia i popędu płciowego.

Terapia zastępcza testosteronem TRT jest często potrzebna długoterminowo i może być bezpiecznie kontynuowana w tych formach, jeśli utrzymane jest dobre złagodzenie objawów lub w razie potrzeby zmieniona na inne rodzaje.

Czy hormonalna terapia zastępcza dla mężczyzn jest bezpieczna?


Leczenie testosteronem, w tym TRT, jest stosowane w wielu krajach np w Wielkiej Brytanii od ponad pół wieku, przez który to czas bezpieczeństwo testosteronowej terapii zastępczej zostało potwierdzone przez badania.

Choć wiele osób ma obawy dotyczące wpływu TRT na ryzyko zawału serca u mężczyzny lub bardziej ogólnie na jego serce i krążenie, dogłębny przegląd badań dokonany przez Europejską Agencję Leków nie znalazł żadnych rozstrzygających dowodów na ich zasadność.

Podobnie, pomimo obaw, po raz pierwszy zgłoszonych w latach czterdziestych, dotyczących TRT i raka prostaty, przegląd badań dokonany przez Brytyjskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej nie znalazł żadnych przekonujących dowodów na istnienie jakiegokolwiek związku między tymi dwoma zjawiskami.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, w tym podania właściwej dawki, niezbędne jest dokładne monitorowanie wyników leczenia, zarówno w celu ustalenia rozpoznania, jak i dokładnego monitorowania leczenia wymagane są badania krwi i pomiary laboratoryjne w regularnych odstępach czasu. Po wstępnej konsultacji i diagnozie konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań klinicznych w odstępach 3-6 miesięcy.

Badania i źródło informacji medycznych:

European Medicines Agency, CMDh position, No consistent evidence of an increased risk of heart problems with testosterone medicines, 2014;

Corona G, Giagulli VA, Maseroli E, et al. Therapy of endocrine disease: testosterone supplementation and body composition: results from a meta-analysis study. Eur J Endocrinol, 2016;

Corona G, Rastrelli G, Morgentaler A, et al. Meta-analysis of the results of testosterone therapy on sexual function based on the IIEF scores. Eur Urol, 2017;

Snyder, Peter J, Kopperdahl, David L, Stephens-Shields, Alisa J, et al. Effect of Testosterone Treatment on Volumetric Bone Density and Strength in Older Men With Low Testosterone – A Controlled Clinical Trial. JAMA Intern Med. 2017.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej