Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Usuwanie znamion – zabieg, który może ocalić życie

Usuwanie znamion Warszawa co warto wiedzieć o zabiegu i pojawiających się pieprzykach i innych znamionach na skórze.

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wielu lekarzy uznaje go za jeden z najgroźniejszych typów chorób nowotworowych – szybko szerzy się po organizmie drogą limfatyczną, co przekłada się na złe rokowania dla pacjenta. Na szczęście, samobadanie i proste zabiegi profilaktyczne pomagają ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania na ten rodzaj nowotworu. 

Podejrzane znamię – czy to czerniak?

Nowe znamiona barwnikowe powstają przez całe życie, chociaż wraz z upływem czasu pojawia się ich coraz mniej. Absolutna większość znamion barwnikowych jest niegroźna, jednak uważna obserwacja ciała może ujawnić istnienie znamion podejrzanych – takich, które wyglądają inaczej niż inne. 

Mowa tu o znamionach dysplastycznych. Podczas, gdy normalne znamię barwnikowe jest zazwyczaj niewielkie (poniżej 5mm), płaskie, o jednolitym kolorze i symetrycznych brzegach, znamiona dysplastyczne posiadają nieregularne granice, są asymetryczne i zazwyczaj dużo większe niż reszta pieprzyków na ciele. 

Znamiona dysplastyczne i czerniak mają wiele cech wspólnych. Nic dziwnego – czerniak może rozwinąć się właśnie z takiego znamienia. Szansa na to jednak jest dość niska, wynosi 1:3000 w przeciągu każdego roku. Nie oznacza to jednak, że należy ignorować istnienie znamion dysplastycznych. Warto je kontrolować i co najmniej raz na pół roku udać się na badanie kontrolne do dermatologa

Usuwanie znamion – na czym polega?

Usuwanie podejrzanych znamion to prosty, bezbolesny zabieg chirurgiczny, trwający do piętnastu minut. Większość pacjentów otrzymuje skierowanie na usunięcie znamienia po badaniu dermatoskopowym, podczas którego lekarz dermatolog ocenia, na ile zmiana skórna wydaje się podejrzana. Samo skierowanie na wycięcie niepokojącego znamienia nie jest tożsame z diagnozą – później taki wycięty preparat trafia do badania histopatologicznego i dopiero wtedy możliwe jest odróżnienie zmiany łagodnej od złośliwej. 

Niestety, nie można usunąć podejrzanego znamienia za pomocą lasera. Chociaż jest to metoda wygodna dla pacjenta i przynosząca najlepsze rezultaty estetyczne, wyklucza ona pobranie tkanki do badania. W trakcie zabiegu chirurg musi usunąć zmianę wraz z marginesem zdrowych tkanek. Robi to w znieczuleniu miejscowym, zszywając pod koniec zabiegu krawędzie rany. 

Absolutna większość pacjentów nie odczuwa żadnego bólu bezpośrednio po zabiegu, jednak jeśli już wystąpią, warto poprosić lekarza o przepisanie środków przeciwbólowych. Usuwanie znamion nie wymaga pobytu w klinice ani okresu rekonwalescencji. Wyniki badań histopatologicznych zazwyczaj można odebrać około dwóch tygodni po zabiegu.

Samobadanie znamion

Każda dorosła osoba powinna samobadać skórę co najmniej raz na pół roku. W tym celu oglądamy każdy jej centymetr, szukając niepokojących zmian, według metody ABCDE:

  • A jak Asymetria: znamię, które nie jest symetryczne, okrągłe lub owalne, a
    wylewające się” z jednej lub kilku stron;
  • B jak Brzegi: podejrzana zmiana ma brzegi poszarpane, wyraźnie zgrubiałe, może przypominać trochę strup;
  • C jak Czerwień: kolor podejrzanego znamienia bywa często czerwony lub czarny, znamię ma inną barwę niż sąsiadujące, zwykłe pieprzyki;
  • D jak Duży rozmiar: znamię ma ponad pół centymetra średnicy;
  • E jak Ewolucja: czerniak szybko rośnie, znamię więc będzie zmieniać się w czasie. 

Wyjątkowo ważne jest, aby w trakcie badania przejrzeć wszystkie zakamarki skóry, włączając w to plecy, skórę głowy, okolice warg sromowych lub penisa. W przypadku miejsc trudno dostępnych warto sięgnąć po pomoc drugiej osoby. Gdy jakaś zmiana na skórze budzi nasz niepokój, natychmiast powinniśmy zasięgnąć porady lekarza, nawet, jeśli nie mamy żadnych innych objawów – ból, krwawienie zmienionej skóry, swędzenie; to wszystko symptomy, które mogą pojawić się dopiero, gdy czerniak przybierze zaawansowaną postać. 

Czy jestem w grupie ryzyka?

Chociaż szczyt zachorowań na czerniaka notowany jest u pacjentów pomiędzy siedemdziesiątym i osiemdziesiątym rokiem życia, rok w rok u coraz to większej liczby młodych ludzi diagnozuje się ten typ nowotworu. Wynika to z mocno rozwiniętej kultury rekreacyjnego opalania się oraz niskiej świadomości społecznej zagrożeń wynikających ze stałej ekspozycji na promienie UV. 

Do grup podwyższonego ryzyka zachorowań na czerniaka złośliwego zależą osoby:

  • o jasnej karnacji, włosach blond lub rudych, jasnych oczach;
  • na których ciele występuje dużo znamion atypowych;
  • korzystające z solarium lub opalające się regularnie na słońcu;
  • pracujące na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia;
  • u których w rodzinie pojawiały się przypadki nowotworów skóry – nie tylko czerniaka;
  • które doznały poparzeń słonecznych, zwłaszcza w dzieciństwie. 

Czerniak a inne nowotwory skóry

Chociaż czerniak należy do najbardziej znanych nowotworów skóry, stanowi jedynie 6% nowotworów złośliwych skóry człowieka. Dlatego też, jeśli zauważymy na skórze powstającą zmianę, warto skonsultować się z dermatologiem nawet w przypadku, jeśli nie przypomina ona czerniaka. 

To samo dotyczy zmian powstałych w obrębie błon śluzowych, zwłaszcza jamy ustnej, oczu lub sromu. Umożliwi to szybką diagnozę i usunięcie choroby, zanim zacznie dawać przerzuty do węzłów chłonnych. 

Usuwanie znamion w Warszawie w zależności od oceny dermatologicznej przez lekarza, najczęściej wykonuje się nie tylko w celach kosmetycznych, ale przede wszystkim jako prewencja raka skóry. Nie ryzykuj i sprawdź!

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej