Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Wkładki i obuwie ortopedyczne

Obuwie ortopedyczne jest bardzo dobrym sposobem na wyleczenie lub skorygowanie niektórych problemów z wadami w budowie stóp. Mogą być one wrodzone bądź nabyte. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych, dzięki czemu znacznie poprawimy jakość chodzenia oraz możemy zmniejszyć ból podczas ruchu.

Jak wykonuje się wkładki oraz obuwie ortopedyczne?

Przed wizytą należy przygotować obuwie, które będzie mogło mieć wyciągniętą wkładkę fabryczną, najlepiej też by posiadało ono regulację wysokości podbicia. Wybierzmy więc buty sportowe, wiązane lub zapinane na rzepy. Powinny mieć również dość szerokie czubki oraz muszą być o jeden centymetr dłuższe niż nasz najdłuższy palec. Warto również mieć ze sobą krótkie spodnie, ponieważ ortopeda sprawdzi kierunek ustawienia się kolan podczas chodu. 

Podczas wizyty wykonuje się badanie komputerowe stopy, który skanuje stopę w różnych kierunkach. Jest ono niezbędne podczas wybierania wkładek do butów przy problemach z chodzeniem i wadach postawy. Dzięki takim systemom, jak komputerowe dobieranie wkładek SIDAS istnieje możliwość wykonania indywidualnej wkładki ortopedycznej, która będzie w stanie odciążyć jak najmocniej staw skokowy oraz kolanowy. Skanowanie pozwala na odkrycie największych przeciążeń oraz zniwelowanie ich za pomocą kształtu wkładki. Wkładki można dopasowywać do aktywności pacjenta oraz jego wagi i problemów zdrowotnych. Do różnych schorzeń istnieją różne wkładki ortopedyczne.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Przy płaskostopiu podłużnym w trakcie stawiania kroku łuk podłużny stopy jest obniżony. Inaczej nazywa się to nadpronacja stopy. Pięta podczas chodu zbyt mocno wygina się w stronę środka. W takim wypadku potrzebne są wkładki supinujące, które będą miały specjalną gąbeczkę, zmniejszającą przechylanie się pięty do środka. Jest też tak wyprofilowana, by być nieco wyższa w środkowej części stopy, co umożliwia zgięcie podeszwowe pierwszej kości śródstopia. Dzięki takim wkładkom znacznie zmniejsza się ból bioder oraz kolan podczas chodzenia. Przy płaskostopiu podłużnym mocno zaburzona jest biomechanika ruchu, ponieważ ciężar ciała spoczywa praktycznie na całej stopie i często dochodzi do obciążenia takich struktur, jak więzadło piętowo-łódkowate podeszwowe. 

Istnieją również wkładki ortopedyczneSklep ortopedyczny ZOW, które są odpowiednie na płaskostopie poprzeczne, co znacznie normalizuje naciski pod podeszwą przodostopia. Można również stosować je w takich schorzeniach, jak:  modzele pojawiające się na podeszwie przodostopia, zapalenie kaletek, Nerwiak Mortona, czy uszkodzenie płytki podeszwowej palca. 

Ortopedzi również zalecają specjalne wkładki przy paluchu koślawym, tzw. halluxie. Paluch w tym schorzeniu jest widocznie odchylony w stronę innych palców. Odchylenie to widoczne jest na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego. Niestety to schorzenie ma nieco indywidualny charakter i u każdego chorego ma inny wygląd, dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiednich wkładek, które będą spełniały wymagania konkretnej osoby. 

Wkładki ortopedyczne na haluksy pozwalają skorygować położenie palucha i zmniejszyć jego koślawość, co wpływa na poprawienie samopoczucia pacjenta. Zmniejszane są naciski pod głową drugiej kości śródstopia oraz wkładka również poprawia udział pierwszego promienia w przetaczaniu stopy. To znacznie poprawia rozłożenie nacisków na podeszwie przodostopia.

Wkładki ortopedyczne są wyrabiane na miejscu u podologa, który sprawdza nasz skan stopy oraz dobiera wkładki pod nasz problem zdrowotny. Wkładki przy codziennym użytkowaniu powinny być zmieniane co najmniej raz do roku.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej