Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Wypadanie włosów – więcej niż problem estetyczny. Porady Trychologa

Gęste, mocne i lśniące włosy decydują nie tylko o atrakcyjności, ale także o dobrej kondycji i zdrowiu. Niestety, nie każdy może się nimi cieszyć. Wypadanie włosów to problem, z którym każdego dnia mierzy się wiele kobiet oraz mężczyzn. Kosmyki, które pozostają na szczotce czy grzebieniu, potrafią dostarczyć naprawdę wielu zmartwień i być przyczyną ogromnego stresu. Sprawdźmy, co o wypadaniu włosów mówi specjalista – trycholog, czyli lekarz od włosów. 

Dlaczego tracimy włosy? Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym i, o ile nie jest nadmiernie nasilone, nie powinno wzbudzać niepokoju. Za naturalną uznaje się sytuację, w której w ciągu doby tracimy około stu włosów dziennie. 

Oczywiście, nie zachęcamy do tego, by skrupulatnie liczyć włosy, które pojawiają się na szczotce. Warto jednak być czujnym – jeżeli zauważysz, że ubytek włosów jest znaczący (wyższy niż zazwyczaj), a stan skóry głowy lub wygląd fryzury się pogorszył, możesz zacząć podejrzewać problem.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty włosów zaliczamy:

  • Stres – w przypadku znalezienia się w sytuacji, która bardzo obciąża Cię emocjonalnie, możesz zauważyć nagłą utratę dużej ilości włosów. Jeżeli permanentnie odczuwasz stres, włosy mogą wypadać stopniowo – tak długo, aż nie ustabilizuje się Twoja kondycja psychiczna.
  • Nieodpowiednia dieta – do prawidłowego wzrostu włosy potrzebują stałego zastrzyku mikro- i makroelementów, m.in. żelaza i cynku. Wypadanie włosów może być objawem anemii lub zbyt restrykcyjnej diety odchudzającej. Szkodliwa jest również niewystarczająca podaż białka (np. w nieprawidłowo zbilansowanych dietach wegańskich)
  • Używki – szczególnie niekorzystne dla stanu skóry głowy i włosów jest palenie papierosów.
  • Zaburzenia hormonalne – do wypadania włosów może dochodzić w przebiegu takich chorób jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy. 
  • Choroby skóry głowy – grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie plackowane.
  • Infekcje i zatrucia – wypadanie włosów może pojawić się na skutek przeziębienia, grypy czy zatrucia pokarmowego.
  • Poród – wypadanie włosów związane jest ze spadkiem poziomu estrogenów i najczęściej ma miejsce około trzech miesięcy po porodzie.
  • Zaburzenia psychiczne – z wypadaniem włosów możemy mieć do czynienia w przebiegu depresji, zaburzeniach odżywiania (anoreksja, bulimia), a także w trichotillomani (choroba, która objawia się wyrywaniem włosów).
  • Nieprawidłowa pielęgnacja włosów – używanie suszarki lub urządzeń do stylizacji o bardzo wysokiej temperaturze, zbyt częste farbowanie, używanie silnych kosmetyków, fryzura wymagająca mocnego ściśnięcia włosów (ciasny kok, koński ogon).
  • Stosowanie leków – utrata włosów może być reakcją na chemioterapię, leki przeciwzakrzepowe czy antykoncepcję hormonalną.

Wypadanie włosów u mężczyzn 

Mężczyźni często ignorują problem łysienia i wypadania włosów, uznając taki stan rzeczy za naturalny i niemożliwy do uniknięcia. Niesłusznie! Konsultacja trychologa i odpowiednia terapia mogą zatrzymać łysienie i sprawić, że przez długie lata będziesz cieszył się nienaganną fryzurą.

Problemem, z którym mężczyźni mierzą się najczęściej jest łysienie androgenowe, postępujące na skutek zmian w gospodarce hormonalnej. Jego objawami są charakterystyczne ubytki owłosienia na szczycie głowy i po bokach czoła (tzw. zakola). Łysieniu w wybranych miejscach najczęściej towarzyszy nadmierne owłosienie innych obszarów, przede wszystkim uszu, nosa czy pleców.

Innym rodzajem łysienia, które najczęściej dotyka panów, jest łysienie plackowate. Jego przebieg również jest charakterystyczny – na owłosionej skórze pojawiają się obszary plackowate, na których nie wyrastają włosy.

Jeżeli zauważasz u siebie objawy wypadania włosów, nie bagatelizuj ich. Nie zakładaj, że taka jest kolej rzeczy i nie możesz nic poradzić, aby poprawić swój wygląd i samopoczucie. Nowoczesna trychologia dysponuje wieloma narzędziami, zabiegami i rozwiązaniami, dzięki którym możesz uzyskać pomoc. 

Większość gabinetów trychologicznych w Warszawie oferuje m.in. zabieg z laserem excimerowym Exciplex, dedykowany osobom, które mierzą się z łysieniem plackowatym.

Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet ma nieco inny charakter niż u mężczyzn. Najczęściej pojawia się na skutek nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, przede wszystkim obniżenia poziomu żeńskich hormonów płciowych (np. w przebiegu PCOS lub menopauzy). 

Charakterystyczne dla kobiet jest również łysienie poporodowe. W okresie ciąży poziom estrogenu w organizmie kobiety zdecydowanie wzrasta – włosy są wówczas mocne, lśniące, a ich wypadanie ograniczone do minimum (zwykle jest to około 50-100 włosów na dobę). Po porodzie, kiedy poziom estrogenów drastycznie spada, włosy mogą nagle zacząć intensywnie wypadać. Zjawisko to zaobserwować można zwykle pomiędzy 11 a 16 tygodniem po urodzeniu dziecka.

Nie bez znaczenia są również środki antykoncepcji hormonalnej, po które sięgają kobiety. Skład konkretnego preparatu oraz dawka hormonów, jakich dostarcza, mogą przekładać się na osłabienie kondycji włosów i ich wypadanie.

Lekarz od włosów: kiedy udać się do specjalisty?

Kiedy zauważysz nadmierną utratę włosów, powinieneś niezwłocznie zasięgnąć porady. Najlepiej, jeżeli swoje kroki skierujesz wprost do specjalisty od włosów i skóry głowy, czyli Trychologa.

Konsultacja ze specjalistą obejmuje dokładny wywiad. Trycholog zapyta, od jak dawna zauważasz problem (czy wystąpił nagle, czy może pojawia się stopniowo), jak wygląda Twoja dieta, jakie leki przyjmujesz, czy masz alergie. Kobiety powinny przygotować się również na pytania, które dotyczą ich cyklu miesiączkowego, ciąży, karmienia piersią czy menopauzy.

Podczas wizyty w gabinecie trychologicznym, lekarz od włosów wykona badanie skóry głowy i łodygi włosa (trichoskopia). Wykonuje się je przy pomocy trychoskopu – urządzenia, które powiększa badany obszar i pozwala dostrzec wszelkie, nawet najdrobniejsze zmiany. 

Jeżeli będzie to niezbędne, lekarz może zalecić Ci dodatkowe badania i konsultacje, np. endokrynologiczną, dietetyczną czy psychologiczną.

Jak leczy się wypadanie włosów?

W przypadku, gdy za wypadanie włosów odpowiada choroba, podstawą terapii jest jej wyleczenie lub ustabilizowanie. Dodatkowo, trycholog może zalecić wykonanie zabiegów, które poprawią krążenie oraz dotlenienie skóry głowy. 

Niezbędnym elementem terapii wypadania włosów często jest wprowadzenie nowego, zdrowego sposobu odżywiania się. W przypadku, gdy przyczyną wypadania włosów są problemy natury emocjonalnej lub psychicznej, zalecana jest psychoterapia lub leczenie psychiatryczne.

Trycholog Warszawa – lista gabinetów

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej