Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Wypełnienie kompozytowe — dowiedz się, jak odbudować swoje zęby

Bez względu na to, jak dokładnie szczotkujemy zęby i jak bardzo o nie dbamy, każdy z nas chociaż raz w życiu będzie się zmagał z próchnicą. O jej powstawaniu mogą świadczyć m.in. nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury oraz pokarmy zawierające duże ilości cukru. Stomatolog wykryje próchnicę bez problemu, bowiem jeśli w zębie wystąpił ubytek i towarzyszy temu zmiana koloru kości zębowej na znacznie ciemniejszy. Po zdiagnozowaniu i usunięciu próchnicy w leczonym zębie pozostaje ubytek, który musi zostać niezwłocznie wypełniony. Istnieją różne metody wypełniania ubytków, jednak jedną z najpowszechniejszych jest wypełnienie kompozytowe.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Bez względu na to, jak dokładnie szczotkujemy zęby i jak bardzo o nie dbamy, każdy z nas chociaż raz w życiu będzie się zmagał z próchnicą. O jej powstawaniu mogą świadczyć m.in. nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury oraz pokarmy zawierające duże ilości cukru. Stomatolog wykryje próchnicę bez problemu, bowiem jeśli w zębie wystąpił ubytek i towarzyszy temu zmiana koloru kości zębowej na znacznie ciemniejszy. Po zdiagnozowaniu i usunięciu próchnicy w leczonym zębie pozostaje ubytek, który musi zostać niezwłocznie wypełniony. Istnieją różne metody wypełniania ubytków, jednak jedną z najpowszechniejszych jest wypełnienie kompozytowe.

Dlaczego stomatologia poleca kompozyt? Zalety i rodzaje plomb kompozytowych

Główną zaletą plomb kompozytowych jest ich wytrzymałość. Właściwie założona plomba wykonana z kompozytu wytrzymuje w zębie nawet kilka lat. Przez cały ten czas doskonale przylega do tkanek zęba, co znacząco niweluje ryzyko wystąpienia próchnicy pod plombą. Dodatkowo barwę kompozytu można w łatwy sposób dopasować do naturalnego odcienia wypełnianego zęba, dzięki czemu plomba kompozytowa staje się właściwie niewidoczna. Kolejną zaletą tego rodzaju wypełnień jest ich cena. W gabinecie stomatologicznym za wykonanie jednego wypełnienia kompozytowego zapłacimy od 250 do 500 zł

Dziś na rynku istnieją różne rodzaje wypełnień kompozytowych. Należą do nich m.in. kompozyty żywiczne i te wykonane z włókna szklanego. Pierwsze z nich są stosowane przede wszystkim do wypełniania ubytków będących następstwem próchnicy. Tzw. bonding polega na oczyszczeniu zęba, wytrawieniu szkliwa, a następnie na wypełnieniu ubytku i nałożeniu kompozytu. W przypadku gdy leczony ząb jest wyjątkowo zniszczony, stomatolog może zaproponować dodatkowe założenie licówki, która poprawi jego wygląd.

Kompozyt na zęby, wykonany z włókna szklanego, jest wykorzystywany do wykonania odbudowy zęba po leczeniu kanałowym oraz w celu odbudowy zębów przednich w przypadku problemów ortodontycznych. Koszt wypełnienia wykonanego z żywicy to od 250 do 500 zł, w zależności od zaawansowania problemu stomatologicznego. Za zastosowanie włókna szklanego pacjent zapłaci 500 zł. Klinika Warsaw Dental Center posiada w swojej ofercie obydwa rozwiązania.

Etapy zakładania wypełnień kompozytowych

Odbudowa zęba kompozytem może się odbyć tylko, jeśli ząb ten został wcześniej odpowiednio wyczyszczony i wyleczony z próchnicy. Tak przygotowany, jest przez stomatologa pozbawiany ewentualnych przebarwień i pokrywany preparatem wiążącym. Etap kończący wypełnienie zęba, stanowi utrwalenie masy kompozytowej przy pomocy lampy UV. Warto również poprosić stomatologa o wyszlifowanie powierzchni plomby, dzięki czemu stanie się ona gładka i estetyczna.
Wypełnienia kompozytowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się nie tylko z próchnicą, ale również z problemami ortodontycznymi. Kompozyty wykonane z włókna szklanego są dziś bowiem wykorzystywane do wykonania odbudowy zęba po leczeniu kanałowym oraz w celu odbudowy zębów przednich w przypadku problemów ortodontycznych. Zastosowanie przez lekarza trwałego i odpornego na uszkodzenia kompozytu z włókna szklanego pozwoli na widoczną poprawę stanu uzębienia w wielu pacjentów w różnym wieku.

Jak dbać o wypełnienie kompozytowe?

Mimo że stomatologia jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, bez właściwej higieny pacjent nie ma możliwości osiągnięcia zadowalających go efektów. Nawet najlepsza i najdroższa plomba ulegnie zniszczeniu, jeśli nie będziemy o nią należycie dbać. Aby wykonane przez stomatologa wypełnienie kompozytowe służyło nam jak najdłużej, należy przede wszystkim regularnie i dokładnie szczotkować zęby. Dodatkowe stosowanie nici dentystycznej oraz specjalistycznych płynów z fluorem do płukania jamy ustnej wzmocni ten efekt i uchroni posiadaczy plomb przed koniecznością wykonywania kolejnych wypełnień. Jeśli jednak zdarzy się, że nasze zęby zaatakuje próchnica, wypełnienia kompozytowe są jedną z najlepszych i najczęściej polecanych w stomatologii metod wypełniania ubytków

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej