Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Coraz młodsze osoby w gabinetach medycyny estetycznej – kiedy lekarz powinien odmówić zabiegu?

Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się dziedzina. Pozwala uzyskać pożądany wygląd wybranych partii ciała, pozbyć się wstydliwych problemów, czy przykrych dolegliwości. Zabiegi wykonywane w dobrych gabinetach przez wykwalifikowany personel są bezpieczne i nie wymagają hospitalizacji. Czy jednak są przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku? Czy lekarz może lub wręcz powinien odmówić wykonania zabiegu pacjentowi w zbyt młodym wieku? Sprawdźmy.

Nastolatki w gabinetach medycyny estetycznej – które zbiegi wykonywane są najczęściej u młodych osób? 

Średnia wieku pacjentek i pacjentów gabinetów medycyny estetycznej (choć kobiet jest zdecydowanie więcej) spada. Do niedawna wynosiła 35-40 lat, jednak to szybko się zmienia. Kobiety i mężczyźni decydują się już nie tylko na zabiegi, które usuwają lub minimalizują już powstałe zmiany, ale także na zabiegi prewencyjne – takie, które zapobiegają starzeniu się skóry i zmianom wyglądu. Dzisiaj do gabinetów medycyny estetycznej pukają nawet nastolatkowie w wieku 15-17 lat.  Młode kobiety i młodzi mężczyźni często interesują się zabiegami, takimi jak:

  • peelingi,
  • oczyszczanie skóry przy pomocy kwasów, masek i innych, łagodnych preparatów;
  • terapie, które leczą m.in. blizny potrądzikowe, blizny zanikowe i przerostowe czy bliznowce – są nimi np. terapie z wykorzystaniem lasera, osocza bogatopłytkowego czy mezoterapia igłowa (wykorzystywana także do usuwania cieni pod oczami).

Zwykle w gabinetach medycyny estetycznej specjaliści wykonują u młodych osób zabiegi regenerujące skórę, a także inne procedury nieinwazyjne lub inwazyjne w minimalnym stopniu – takie, które mają stymulować naturalne procesy regeneracyjne skóry. Często wykonywanie zabiegów estetycznych ma też uzasadnienie medyczne. Nie są to modyfikacje ciała lub twarzy. 

Kwestie sporne – których zabiegów może odmówić lekarz?

Specjaliści podają w wątpliwość zasadność wykonywania np. depilacji owłosienia u młodych dziewcząt. Burza hormonalna u nastolatków może z jednej strony odpowiadać za występowanie nadmiaru włosów (co w późniejszym wieku może się zmienić), z drugiej zaś, za niepowodzenie zabiegu.

Ponadto dyskusyjne są też zabiegi, które zwykle zarezerwowane są dla 30- i 40-latek oraz starszych kobiet. Młode osoby, szczególnie dziewczęta, wiedzione trendami ze świata celebrytów, zainspirowane zdjęciami z Instagrama, blogów, Facebooka czy innych mediów, szukają miejsc, w których będą mogły wykonać bardziej inwazyjne zabiegi, zmieniające rysy twarzy czy kształt ciała. W dzisiejszych czasach młode osoby dorastają w kulcie piękna i chcą jak najbardziej zbliżyć swój wygląd do ogólnie przyjętego kanonu. Należy więc zachować czujność – dotyczy to zarówno lekarzy, jak i opiekunów młodych osób, a także samych zainteresowanych i dokładnie przeanalizować każdy przypadek. Jeśli nastolatka chce poprawić swój wygląd w znaczny sposób, a nie usunąć np. blizny potrądzikowe, które wywołują u niej kompleksy, warto zastanowić się, dlaczego w tak młodym wieku w ogóle interesuje się zabiegami poprawiającymi wygląd. 

Część zabiegów, takich jak powiększanie ust, nie powinna być wykonywana u nastolatek nie tylko ze względów etycznych czy psychologicznych, ale także dlatego, że u młodych osób twarz i całe ciało nadal się zmieniają. Zbyt duża ingerencja w ciało na etapie dojrzewania może przynieść negatywne konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i urody oraz psychiki nastolatków.

W związku z powyższym specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej mogą, a czasem nawet powinni odmówić wykonania zabiegu zbyt młodej osobie. Bezpieczne są jednak zazwyczaj zabiegi regenerujące czy usuwające blizny i przebarwienia, a także te zabiegi estetyczne, których celem jest zmniejszenie kompleksów młodej osoby.

Z jakimi kompleksami najczęściej zgłaszają się młodzi ludzie do gabinetów medycyny i chirurgii estetycznej w Warszawie

  • Odstające uszy – bardzo częsta przyczyna kompleksów u nastolatków
  • Redukcja, zmniejszenie piersi – Niejednokrotnie rozmiar biustu bardzo przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu
  • Ginekomastia – zmniejszenie piersi u chłopców – często nazywana „cichą chorobą męską”
  • Korekcja nosa

Warto pamiętać, że okres dojrzewania to czas, w którym młodzi ludzie przechodzą przez proces akceptacji swojego ciała. Dlatego wielu lekarzy zaleca najczęściej odczekanie pewnego czasu, w którym młoda osoba upewni się, czy napewno jest potrzebny zabieg. Zmiany estetyczne za pomocą operacji u nastolatków mają wpływ przede wszystkim na to, w jaki sposób młode osoby są odbierane w grupie, a także czy akceptują swoje ciało! Warto też pamiętać, że kompleksy sprawiają, że jakość życia znacznie spada, co przyczynia się często do załamań nerwowych czy depresji u nastolatków. Dlatego warto słuchać potrzeb młodych ludzi, ich obaw, problemów i być dla nich wsparciem – Jeśli problem estetyczny prowadzi do kompleksów, to warto rozważyć i udać się do chirurga plastycznego lub lekarza medycyny estetycznej.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej