Żylaki kończyn dolnych są chorobą dotyczącą ponad połowy społeczeństwa. Nie stanowią jedynie problemu kosmetycznego, ale przede wszystkim jest to problem zdrowotny i jeżeli go zaniedbamy, to może mieć poważniejsze konsekwencje zdrowotne.
Diagnostyka żylaków – Warszawa
Diagnostyka układu żylnego kończyn dolnych oraz związanych z nim schorzeń, przede wszystkim żylaków, składa się z kilku etapów. W nowocześnie wyposażonym gabinecie można ja przeprowadzić szybko i sprawnie, by następnie podjąć po dyskusji z pacjentem odpowiednie leczenie żylaków.
Pierwszym elementem diagnostyki jest badanie fizykalne. Wykonuje się je z reguły w pozycji stojącej: pacjent odsłania całe nogi (warto ubrać przed wizytą niekrępująca bieliznę, lub założyć krótkie spodenki np. gimnastyczne), które oglądamy od pachwin do palców. Następnie badamy dotykiem przebieg żył odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz ich główne obocznice. Zwracamy uwagę na ubytki w powięzi, mogące być miejscem jej uszkodzenia przez duży perforator lub zmienioną zapalnie żyłę powierzchowną. Niekiedy stwierdzamy obecność szmeru skurczowo – rozkurczowego, wskazującego na przetokę tętniczo – żylną. Szukamy również obecności żylaków poza pniami żył odpiszczelowej i odstrzałkowej w okolicy spojenia łonowego i powłok brzusznych. Oceniamy obecność ewentualnych naczyniaków, zmian barwnikowych czy przerostu kończyny. Należy zawsze pamiętać o badaniu tętna na kończynach i zaburzeniach statycznych (płaskostopie, koślawe paluchy, zniekształcenia kręgosłupa). Porównujemy kończyny pod względem symetrii, jeśli zauważymy różnice w objętości kończyny, dokonujemy pomiaru obwodów w kilku, ścisłe określonych miejscach. Wszystkie zmiany opisujemy i zaznaczamy w karcie badania.
Badanie USG Doppler
Kolejnym etapem nowoczesnej diagnostyki układu żylnego jest badania ultrasonograficzne (USG Doppler). Badanie również wykonujemy z reguły na stojąco, chyba że pacjent ma problemy ze staniem, wynikające np. ze schorzeń układu ruchu. Badający lekarz przykłada w odpowiednich miejscach głowicę posmarowaną żelem, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej. Obraz z głowicy przekazywany jest na monitor. Badający opisuje zmiany natychmiast po badaniu. Dodatkowy możliwa jest dokumentacja w formie wydruków najważniejszych elementów badania. Do oceny prawidłowości oraz zaburzeń przepływu krwi przez same naczynia wykorzystuje się badanie przy użyciu zjawiska Dopplera. Polega ono na zmianie częstotliwości fali odbitej od składników płynącej krwi, która to zmianie następnie przedstawiana jest w formie graficznej. Można mierzyć wszystkie parametry fizyczne płynącej krwi, a więc kierunek przepływu oraz jego prędkość, jak również zmiany tej prędkości w miejscach zwężeń i poszerzeń naczyń. USG naczyń sposobem Dopplera jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i nieszkodliwym w żadnym stopniu dla pacjenta (można je wykonywać je już u noworodków).
Inne badania układu żylnego kończyn dolnych, takie jak flebografia, pletyzmografia czy pomiary krwawe ciśnień żylnych obecnie stosuje się rzadziej i nie mają większego znaczenia w ambulatoryjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych.
Sprawdź najlepiej ocenione gabinety, które specjalizują się we fleboligii, czyli leczeniu i usuwaniu żylaków w Warszawie.