Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Ginekomastia

Leczenie i usuwanie ginekomastii Warszawa

Termin ginekomastia pochodzi od słowa greckiego „gyne”, oznaczającego kobietę oraz od słowa „matos”, oznaczającego pierś. Pojęciem tym określa się powiększenie gruczołu sutkowego u mężczyzn. Problem ginekomastii może wystąpić zarówno w wieku dojrzewania, ale tez u starszych mężczyzn. Powiększenie sutka, jedno lub obustronne, może wystąpić w wyniku nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej lub tłuszczowej. Rozrost samej tkanki tłuszczowej nazywamy lipomastią i nie obejmuję tkanki gruczołowej. Jeśli u mężczyzny rozpoznaje się ginekomastię gruczołowa i tłuszczową, stan ten określamy jako ginekomastię mieszaną: tłuszczowo – gruczołową.

Jakie są przyczyny ginekomastii

Przyczyny ginekomastii są różnorodne i jest ich bardzo dużo. Sam przerost tkanki gruczołowej powodują najczęściej związki chemiczne, naturalne lub sztuczne, o działaniu estrogennym oraz hormon produkowany w przysadce mózgowej – prolaktyna. Zaburzenia hormonalne mogą być endogenne, czyli spowodowane przez procesy patologiczne zachodzące w samym organizmie (np. guzy przysadki mózgowej), ale też egzogenne, czyli zewnętrzne. Do tych drugich zaliczamy stosowanie przez mężczyzn leków dopingowych np. androgenów, leków stosowanych przy przeroście prostaty oraz innych np. moczopędnych (np. Spironolacton).Do ginekomastii gruczołowej może dojść w przebiegu marskości wątroby, nadużywania alkoholu. Lipomastia, czyli ginekomastia tłuszczowa lub pseudoginekomastia powstaje na skutek otyłości.

Diagnostyka ginekomastii jest złożona i obejmuje zarówno badania obrazowe, jak i laboratoryjne. Powinna prowadzona być przez doświadczonego endokrynologa, który na podstawie wykonanych badań określa jej przyczynę i wdraża odpowiednie leczenie farmakologiczne lub kieruje chorego do leczenia chirurgicznego.  Leczenie chirurgiczne w leczeniu ginekomastii odgrywa istotną rolę, gdyż nigdy do końca nie można wykluczyć tła nowotworowego ginekomastii. Tylko całkowite wycięcie, powiększonego, guzkowato przerośniętego gruczołu wraz z badaniem histopatologicznym daje pełny obraz onkologiczny schorzenia.

Leczenie i usuwanie ginekomastii – jak leczyć i usunąć skutecznie ginekomastię?

Wskazaniami do leczenia operacyjnego, w dużym skrócie jest:

– ginekomastia okresu dojrzewania, która nie ustąpiła powyżej 3-4 lat od zakończenia tego okresu

– zmiany wytwórcze tkanki łącznej około przewodowej

– ginekomastia idiopatyczna (bez uchwytnej przyczyny)

– niepowodzenia leczenia zachowawczego.

Ginekomastia gruczołowa operowana jest z cięcia około otoczkowego lub z cięcia w położonym niżej fałdzie skórnym. Gruczoł wycina się w całości a materiał posyła się do badania histopatologicznego.

Lipomastię, czyli rozrost lub nadmiar tkanki tłuszczowej leczymy najskuteczniej poprzez liposukcję. Obecnie najskuteczniejszą metodą liposukcji jest metoda Vaser Lipo HD. Jest to w chwili obecnej najnowocześniejszy typ liposukcji. Jego zaletą jest możliwości modelowania sylwetki oraz szybszy, niż w innych typach liposukcji okres rekonwalescencji.

Ile trwa zabieg usuwania ginekomastii?

Cała procedura operacyjna trwa ok 2-3 godzin, w zależności od ilości odsysanego tłuszczu.

Po zabiegu.

Pod obserwacją pooperacyjną pacjent pozostaje w ośrodku wykonującym zabieg ok. 5 godzin. Po 2-3 dniach, pacjent zgłasza się na usunięcie drenów. Po samym zabiegu zakłada się specjalne uciskowe ubranie ściśle dopasowane wielkością i kształtem do odsysanych okolic. Zapobiega ono krwawieniu pooperacyjnemu, zmniejsza obrzęk i ułatwia modelowanie pooperacyjne sylwetki. Ubranie to nosi się przez ok. 4 tygodnie. Już następnego dnia po zabiegu pacjentowi zaleca się wykonywanie masażu odsysanych okolic, co dodatkowo również wzmacnia oczekiwany rezultat. Przez kilkanaście dni po zabiegu mogą być widoczne zasinienia w operowanych miejscach, które znikają nie pozostawiając żadnych śladów. Końcowy efekt uzyskujemy, w przypadku prawidłowego postępowania po zabiegowego, po ok. 6 miesiącach.

Oczywiście przez cały ten okres pacjent wykonuje masaż limfatyczny operowanej okolicy oraz, jeśli to możliwe, korzysta z zabiegów karboksyterapii.  Po tym czasie widzimy pełny efekt końcowy liposukcji. Możemy ocenić pozostałe regiony ciała, porównać ich proporcje w stosunku do miejsc z usuniętą tkanka tłuszczową i zadecydować o ewentualnym rozszerzeniu liposukcji o inne regiony. Po tym czasie można ocenić efekt finalny. Rzadko  konieczna jest chirurgiczna korekta fałdów zwisającej po zabiegu skóry, gdyż liposukcja Vaser Lipo powoduje retrakcje, czyli obkurczanie się skóry i przyrastanie jej do tkanki podskórnej. Efekt ten jest równocześnie wzmacniany przez prace mięśni piersiowych (większego i mniejszego), które wzmacniają efekt retrakcji skóry.

 

Zabieg leczenia i usuwania ginekomastii Warszawa jest wykonywany w placówkach medycznych w Warszawie od wielu lat i cieszy się dużym zainteresowaniem. Wybierz najlepszy gabinet dla siebie i zapomnij o problemie związanym z ginekomastią.

Polecane kliniki: