Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Leczenie i usuwanie żylaków EVRF

Leczenie, operowanie i usuwanie żylaków w Warszawie za pomocą fal radiowych EVRF

Wybór metody leczenia zawsze zależy od indywidualnych uwarunkowań i predyspozycji Pacjenta oraz przede wszystkim poziomu zaawansowania choroby. Lekarz na wizycie diagnostycznej dobiera metodę leczenia żylaków indywidualnie do każdego Pacjenta, aby zapewnić jak największą skuteczność leczenia.

Podczas kwalifikacji Pacjenta wykonuje się badanie diagnostyczne żył USG Doppler, ponieważ jest ono niezbędne do oceny przepływów, wydolności perforatorów oraz oceny żył głębokich i powierzchniowych.

Chirurg przeprowadza wywiad chorobowy który pozwala określić uwarunkowania dziedziczne, datę wystąpienia dolegliwości, oraz stopień nasilania się zmian chorobowych. Następnie musi dokładnie obejrzeć całe nogi – lekarz ocenia wtedy wielkość żylaków, a także sprawdza za pomocą aparatu USG wydolność perforatorów, bądź posiłkuje się wcześniej wykonanym przez pacjenta wynikiem badania USG Doppler. Lekarz zwraca również uwagę na stan skóry nóg, czy jest zdrowa, ciepła czy zmieniona – zaczerwieniona, lub blada z przebarwieniami.

Ważne jest również sprawdzenie, czy występują obrzęki, stwardnienia, zgrubienia… Dlatego zawsze najpierw zapraszamy Państwa na konsultację, ponieważ tylko wtedy możemy wybrać metodę, która będzie najbardziej skuteczna i „uszyta na miarę” dla naszego pacjenta.

Jak wygląda zabieg EVRF, czyli wewnątrznaczyniowe leczenie żylaków falami radiowymi

Tą technikę leczenia żylaków zaliczamy do zabiegów termoablacyjnych. Lekarz flebolog  przy pomocy urządzenia EVRF emitującego fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości zamyka naczynia żylne. Emisji fal radiowych w naczyniu pod wpływem energii cieplnej wytwarza wysoką temperaturę, która powoduje zamknięcie naczyń. W wyniku czego tkanki, z których zbudowane są ściany żyły, zostają uszkodzone, żylak się reaktywnym obkurcza, powstaje jałowy stan zapalny, a następnie dochodzi do włóknienia i zrośnięcia. Pozostałe resztki żylaka zostają wydalone z organizmu przy pomocy komórek układu żernego. Zabieg EVRF* trwa około 1 -1,5 godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

 

Kiedy pacjent może wrócić do domu?

Pacjent po zabiegu wraca tego samego dnia do domu i właściwie następnego dnia wraca do aktywności, gdyż zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu zakładana jest wygodna pończocha uciskowa w której pacjent chodzi ok. 3 tyg.

Czy po zabiegu pozostają ślady?

Po zabiegu pozostają niewielkie ślady które po kilku tygodniach właściwie są niewidoczne.

Drobne zmiany żylakowe, usuwa się za pomocą skleroterapii lub zabiegu przy użyciu aparatu FCare.
Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu do chorej żyły preparatu w postaci płynu lub piany a zabieg przy użyciu aparatu FCare to zamykanie naczyń przy użyciu fal radiowych.

Czy zabieg jest bolesny?

Oba proponowane zabiegi są prawie bezbolesne, a większość pacjentów po zabiegu uważa, że całkiem bezbolesne.

Efekty po zabiegu

Proces zamykania trwa kilka tygodni i wymaga w początkowym tygodniu noszenia uciskowych podkolanówek lub pończoch. Zabieg powoduje obkurczenie naczynia i w efekcie końcowym żyłki widoczne na początku staja się niewidoczne.

Wielu pacjentów obawia się znieczulenia, tym samym rezygnują z zabiegu usuwania żylaków w obawie przed narkozą czy znieczuleniem w kręgosłup – „dolędźwiowym”. W większości placówek medycznych, lekarze wykonują zabiegi usuwania żylaków kończyn dolnych – również tych największych – w znieczuleniu miejscowym.

Dlatego nowoczesne techniki usuwania żylaków dają możliwość przeprowadzenia zabiegu u pacjentów, u których inny rodzaj anestezji jest przeciwwskazany ze względu na ich stan zdrowia. Dodatkowym atutem zabiegów małoinwazyjnych jest to, że pacjent może powrócić do domu bezpośrednio po zabiegu. Taki rodzaj znieczulenia można również połączyć z sedacją anestezjologiczną co jeszcze bardziej podnosi komfortu pacjenta w trakcie zabiegu.

 

EVRF – Informacje na temat zabiegu:

Czas trwania zabiegu EVRF
1,5 h jedna noga, 2,5h obie nogi
Wymagane badania przed zabiegiem
badania krwi: morfologia, koagulogram, glukoza, jonogram, aktualne USG Doppler, (chyba, że lekarz zleci inne dodatkowe)
Znieczulenie w trakcie zabiegu
miejscowe, na życzenie pacjenta możemy znieczulić również dożylnie  – zazwyczaj dodatkowy koszt.
Pobyt w klinice
Zabieg jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym, po zabiegu Pacjent może wrócić od razu do domu.
Rekonwalescencja
Zabieg jest małoinwazyjny, pełna aktywność 1 – 2 dni
Zdjęcie szwów
po 7-10 dniach, nieodpłatnie
Wskazania
żylaki objawowe, powiększenie się żylaków u chorych leczonych zachowawczo, nawracające zapalenia żylaków, krwotoki z żylaków, niewydolność żył powierzchownych, również żylaki bezobjawowe z efektem kosmetycznym.
Przeciwskazania
niedokrwienie kończyny, niedrożność żył głębokich,skaza krwotoczna, ciąża, czynna zakrzepica żylna
Widoczne efekty
po kilku tygodniach

 

Polecane kliniki: