Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Liposukcja, czyli modelowanie ciała

Liposukcja Warszawa

Jedyny taki zabieg, który gwarantuje natychmiastowe pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i precyzyjne rzeźbienie wybranej partii ciała – Mowa oczywiście o najbardziej popularnym zabiegi chirurgii estetycznej, czyli liposukcji w Warszawie.

Liposukcja (Warszawa), czyli tzw. odsysanie tłuszczu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej na świecie. W nowoczesnych placówkach medycznych zabiegi liposukcji wykonuje się ją najczęściejnowoczesną i skuteczną metodą Vaser Lipo. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii ultradźwiękowej, oraz wieloletniemu doświadczeniu lekarzy w Warszawie, pacjenci mogą wymodelować niemal dowolną partię ciała w 1 dzień i cieszyć się szczupłą sylwetką na długie lata.

VASER Lipo®, czyli liposukcja ultradźwiękowa, umożliwia skuteczne i małoinwazyjne usuwanie niechcianej tkanki tłuszczowej z obszarów ciała, takich jak:

  • brzuch
  • talia
  • kolana
  • plecy
  • uda
  • ramiona
  • podbródek
  • łydki
  • chomiki
  • pośladki
  • wzgórek łonowy
  • klatka piersiowa – ginekomastia i lipomastia

liposukcja

Jest to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zmniejszenie grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Wydaje się to proste, ale wcale takie nie jest. Czym tak naprawdę jest tłuszcz, a dokładniej – podskórna tkanka tłuszczowa? To zgromadzenie komórek tłuszczowych, połączonych włóknami tkanki łącznej. Gdzieniegdzie występują tam również naczynia krwionośne i nerwy, struktury ważne z funkcjonalnego punktu widzenia. Aby dobrze zobrazować ten układ wyobraźmy sobie sztywną pianę z dość dużymi bąbelkami (pęcherzykami) powietrza, w której przez całą grubość przechodzą sznureczki. W takim modelu pęcherzykami są komórki tłuszczowe, sznureczkami nerwy, żyły i tętnice, a wszystko to spaja tkanka łączna. Teraz możemy przejść do tego, czym jest liposukcja. Pod skórę wprowadza się narzędzie, które rozluźnia całość tkanki i rozbija komórki, a następnie zasysa całą masę. Im więcej rozbijemy tkanek, tym więcej „tłuszczu” odessiemy. Ale rozbijając komórki, zwykle uszkadza się naczynia i nerwy. Idealnym rozwiązaniem byłoby usunięcie bąbelków z pianki bez naruszania sznureczków, jednak nie jest to wcale proste. Cały czas opracowuje się metody, które w coraz efektywniejszy sposób rozluźniają tkankę tłuszczową, przy jak najmniejszym uszkodzeniu innych struktur, na przykład przy użyciu wody pod ciśnieniem czy ultradźwięków. Niektóre metody zapewniają tak łagodne rozluźnienie tkanki, że odsysa się komórki tłuszczowe w całości, co umożliwia ich przeszczepienie w inne okolice, na przykład do piersi, w celu ich powiększenia.

Dla kogo jest liposukcja?

Pacjentami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiek w zasadzie nie jest kryterium uniemożliwiającym wykonanie zabiegu. Najczęściej zgłaszają się osoby, którym przeszkadzają mniejsze lub większe złogi tłuszczu w pewnych obszarach ciała. Obecnie stosując nowoczesne metody, można zabieg przeprowadzić w zasadzie w każdej okolicy. Najczęściej odsysa się tłuszcz z brzucha i talii. Często usuwa się go również z ud, klatki piersiowej, kolan, łydek, ramion, pośladków i podbródka, czyli miejsc które trudno „odchudzić”. Z tych wszystkich, ale także innych okolic, można usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, a nawet stosując metody z techniką HD, wyrzeźbić estetyczne kształty i pożądane krągłości, czyli na przykład tzw. kaloryfer na brzuchu.

Kwalifikacja do zabiegu

Przy liposukcji trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Należy eliminować czynniki, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta i zwiększać ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle ważnym jest, aby pacjent był ogólnie zdrowy. Każde poważniejsze schorzenie, przewlekła choroba czy nawet zwykłe przeziębienie mogą eliminować możliwość wykonania zabiegu. U pacjentów którzy chcieliby odessać tłuszcz z wielu okolic, staramy się przeprowadzić kilka oddzielnych zabiegów, aby nie działać w wielu obszarach na raz i próbujemy trzymać się orientacyjnego limitu jednej liposukcji.

Liposukcja Vaser Lipo (ultradźwiękowa)

Vaser jest najnowszym rodzajem liposukcji wspomaganej ultradźwiękami (UAL), które oddziałują na tkankę w dwóch wymiarach. Uzyskuje się efekt kawitacyjny, który w bezpieczny sposób rozbija tkankę tłuszczową, co pozwala na przeszczepienie komórek po pobraniu, przy bardzo niskiej traumatyczności. Towarzyszący efekt termiczny pozwala na obkurczanie skóry i zmniejszenie, a w sprawnych rękach nawet na wyeliminowanie nierówności.

Vaser jest jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod. Wykorzystując właśnie tę metodę, A. Hoyos i J. Millard zmienili oblicze liposukcji, przekształcając proste odsysanie w rzeźbienie ciała (Liposculpture). Technika ta, nazywana High Definition, staje się obecnie złotym standardem w zabiegach liposukcji.

Efekty zabiegu przed i po liposukcji Vaser Lipo 

Choć efekty odsysania tłuszczu są widoczne niemal od razu po zabiegu, to pełen, trwały i prawdziwy efekt liposukcji uzyskuje się co najmniej szcześć miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Ogólnie liposukcja jest zabiegiem mało inwazyjnym. Mimo to trwa długo. Długość zabiegu w niewielkim stopniu zależy od rodzaju liposukcji, lecz w głównej mierze od ilości odsysanego tłuszczu, ilości okolic poddanych zabiegowi, struktury tkanki tłuszczowej (ilości tkanki włóknistej) i doświadczenia operatora. Wynika z tego, że pacjent, decydując się na liposukcję, powinien nastawić się na co najmniej kilkugodzinny pobyt w ośrodku.

Odsysanie 1 litra tłuszczu na godzinę jest dobrym wynikiem świadczącym o wydajności metody i sprawności lekarza. Po podpisaniu świadomej zgody przez pacjenta, wykonujemy dokumentację fotograficzną, a następnie na skórze pacjenta zaznaczamy obszary operowane, uwzględniając stosunki anatomiczne, wklęsłości i wypukłości oraz punkty dojścia. Szczególnie dokładne rysunki należy wykonać przy zabiegach wykonywanych metodą High Definition.

Przebieg zabiegu liposukcji

Sam zabieg składa się z dwóch faz. Pierwsza to znieczulenie tumescencyjne, do którego stosuje się roztwór Kleina, który za pomocą pompy perystaltycznej i specjalnych kaniul podajemy możliwie dokładnie do wszystkich poziomów tkanki podskórnej. Drugi etap to faza odsysania, do której używa się szerokiej gamy kaniul o różnej ilości i rozmieszczeniu otworów, różnej średnicy, długości i kształtu. W liposukcji laserowej i ultradźwiękowej VASER pomiędzy opisanymi fazami występuje dodatkowa faza pośrednia, mająca na celu znieczulenie komórek tkanki tłuszczowej (w przypadku lasera) lub jej rozluźnienie (w przypadku VASER), co ułatwia fazę odsysania. Chociaż faza pośrednia zabiera czas, to skraca później fazę odsysania, dlatego też sumarycznie zabiegi te nie trwają dużej, a z doświadczenia wynika, że zabieg VASER należy do najbardziej wydajnych i najkrótszych (VASER’em osiągamy 2,5 litra odsysanego tłuszczu na godzinę zabiegu).

Kto wykonuje zabieg liposukcji

Chociaż liposukcja jest zabiegiem małoinwazyjnym, to należy pamiętać, że jest to procedura chirurgiczna. Czasami wiąże się z poważną ingerencją w organizm, logicznym więc wydaje się, że powinna być wykonywana przez chirurgów lub chirurgów plastycznych. Jednak wraz z rozwojem technologii, na przykład różnego rodzaju laserów, liposukcja staje się zabiegiem coraz mniej skomplikowanym pod względem technicznym. Zdajemy sobie sprawę z kontrowersyjności tego poglądu, ale nie odmawiamy prawa do wykonywania liposukcji, szczególnie jej nowoczesnych odmian, lekarzom innych specjalności. Ważniejszym od specjalizacji wydaje się poczucie estetyki, wiedza, sprawność i przede wszystkim – doświadczenie.

Powrót do aktywności po liposukcji

Po zabiegu głównymi dolegliwościami są ból, siniaki i obrzęki. Pacjenci z początku określają swoje ogólne samopoczucie jako intensywne zakwasy, więc nie jest to ból nie do zniesienia. Dlatego walka z bólem z medycznego punktu widzenia nie stanowi problemu. Wystarczają recepturowe doustne środki przeciwbólowe.

Pacjenci wracają do swojej codziennej normalnej aktywności w zasadzie następnego dnia po zabiegu.

Możliwe powikłania 

Liposukcja jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, szczególnie po właściwej kwalifikacji pacjenta. Dlatego zarówno rodzaj, jak i ilość poważnych powikłań jest niezwykle mała.

  • Siniaki, mogą być bolesne w krótkim czasie i powinny zniknąć po kilku, kilkunastu dniach.
  • Obrzęk, powinien ustępować stopniowo w ciągu miesiąca, maksymalnie do dwóch.
  • Ból powinien mieć charakter tymczasowy i w większości przypadków wystarczają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
  • Drętwienie, występujące czasami utrzymuje się do kilku tygodni.
  • Przyrost masy ciała w okresie pooperacyjnym.
  • Ograniczona mobilność w pierwszych dniach

Wymagane badania przed liposukcją

  • badania krwi
  • morfologia,
  • jonogram,
  • koagulogram, ,
  • lipidogram,
  • glukoza,mocznik,
  • kreatynina,
  • Aspat, Alat,
  • badanie EKG – po 50 r.ż

Przeciwwskazania do liposukcji

  • choroby układu krążenia
  • cukrzyca
  • choroby serca
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • skazy naczyniowe
  • zmiany zapalne na skórze
  • ciąża i laktacja
  • choroby nerek

Liposukcja Warszawa, sprawdź listę najlepszych gabinetów, które oferują odsysanie tkanki tłuszczowej w Warszawie.

 

Polecane kliniki: