Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Lipotransfer – modelowanie ciała własnym tłuszczem

Przeszczep tłuszczu w Warszawie

Lipotransfer to bezpieczny zabieg, dzięki któremu można uzyskać wymarzony kształt wybranych partii ciała, zachowując przy tym naturalny wygląd. Podczas jednego zabiegu możliwe jest zarówno wymodelowanie ciała, jak i pozbycie się nadmiaru tłuszczu, zredukowanie oznak starzenia się skóry czy wypełnienie ubytków tkanki podskórnej. Na czym polega lipotransfer? Najprościej rzecz ujmując, na pobraniu tłuszczu z tych części ciała, w których jest go dużo (lub za dużo), opracowaniu pozyskanego materiału i wszczepieniu go w obszar, który pacjent chce wymodelować.

Przeszczep tłuszczu – wskazania do zabiegu

 

Przeszczep tłuszczu (inaczej lipofilling, lipotransfer lub transfer tłuszczowy) to zabieg, dzięki któremu możliwe jest m.in.:

  • Modelowanie twarzy – niwelowanie oznak starzenia się skóry twarzy (takich jak opadające policzki, opadający owal twarzy, zmarszczki i głębokie bruzdy), zmniejszanie cieni i worków pod oczami, wypełnianie „doliny łez”, powiększanie i wyrównywanie ust, wyrównywanie asymetrii twarzy (zarówno wrodzonych, jak i nabytych np. podczas wypadków).
  • Modelowanie, powiększanie piersi tłuszczem– asymetryczne, małe piersi, biust z wyraźną utratą jędrności i objętości. Lipotransfer często wybierają kobiety, które chcą powiększyć swój biust, sprawić by był symetryczny, pełny i jędrny. Zalecany jest też kobietom, które karmiły piersią, drastycznie schudły lub przeszły zabieg mastektomii.
  • Modelowanie lub odbudowa innych partii ciała, takich jak łydki, pośladki i uda.
  • Modelowanie narządów płciowych, np. wypełnianie warg sromowych mniejszych, powiększanie penisa.

Zalety lipotransferu

Zabieg przeszczepienia tłuszczu ma wiele zalet. Oto największe z nich:

  • Lipofilling jest bezpieczny dla organizmu, a ryzyko powikłań niskie – do modelowania ciała wykorzystywany jest materiał z ciała pacjenta, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest nikłe, niemal zerowe.
    Nie powoduje powstawania blizn – w celu powiększania piersi czy modelowania ciała nie wykonuje się cięć na skórze.
  • Czas potrzebny na rekonwalescencję jest krótki – zwykle pacjent może wrócić do domu w dniu wykonania zabiegu.
  • Zabieg można powtarzać – aby wzmocnić efekty, po kilku miesiącach można ponownie poddać się przeszczepowi.
    Podczas jednego zabiegu można wymodelować wybrane partie ciała i usunąć nadmiar tłuszczu z innych – przeszczepienie tłuszczu poprzedzone jest liposukcją.
  • Materiał pozyskany z ciała pacjenta jest bogaty w komórki macierzyste – mają one silne działania regeneracyjne i przyspieszają odnowę komórkową. Ich implementacja w wybrany obszar powoduje, że skóra staje się ujędrniona i odmłodzona.

Przeszczep tłuszczu – etapy. Jak przebiega procedura lipofillingu?

Przeszczep tłuszczu to procedura, którą można podzielić na 3 główne etapy. Pierwszym z nich jest odsysanie tłuszczu – tkanka tłuszczowa może zostać pobrana w niewielkiej ilości, tylko na potrzeby przeszczepu, albo podczas klasycznej liposukcji, czyli zabiegu, który ma na celu odessanie znacznej ilości tłuszczu i wymodelowaniu wybranych partii ciała. Sposób pobierania tkanki tłuszczowej i efekty, jakie mają towarzyszyć przeszczepowi, są zawsze konsultowane i szczegółowo omawiane z pacjentem.
Tłuszcz odessany (adipocyty lub komórki tłuszczowe) z ciała pacjenta jest poddawany oczyszczaniu i opracowywaniu. W ostatnim etapie odpowiednio przygotowany materiał wszczepia się (lipotransfer) w wybrane miejsca, np. w biust, twarz czy pośladki. Poniżej przedstawiamy krótki opis lipofillingu.

Etap pierwszy – liposukcja 
Zabieg ten polega na odessaniu komórek tłuszczowych z wybranego miejsca w ciele pacjenta. Zwykle są to uda, biodra lub brzuch, czyli te partie ciała, na których odkłada się najwięcej tkanki tłuszczowej.
Liposukcję przeprowadza się w następujący sposób:

  • Przed zabiegiem lekarz zaznacza miejsca (rysuje), przez które zostaną wprowadzone kaniule odsysające tłuszcz.
  • Pacjent zostaje znieczulony miejscowo,  lub z wykorzystaniem dodatkowo metody sedacji
  • Po rozpoczęciu zabiegu lekarz nacina miejsca (3-5mm), które zostały wcześniej oznaczone.
  • Do tkanki podskórnej zostają wprowadzone kaniule, które są połączone z urządzeniem ssącym.

Istnieją różne rodzaje liposukcji. Do najpopularniejszych należą metody liposukcji wodnej (Body JET) i ultradźwiękowej (VASER Lipo). Różni je m.in. sposób oddziaływania na komórki tłuszczowe, a także efekty, jakie można uzyskać.

Podczas liposukcji ultradźwiękowej Vaser Lipo® do tkanki tłuszczowej wprowadzana jest głowica, emitująca ultradźwięki o różnym natężeniu. Energia ta jest kierowana tylko na tkankę tłuszczową – nie oddziałuje na naczynia krwionośne, nerwy i tkankę łączną. Vaser Lipo® pozwala dokładnie oddzielić komórki tłuszczowe od tkanek, które znajdują się w okolicy. Sprawia to, że okres rekonwalescencji jest krótszy, a efekty pojawiają się szybciej. Ponadto liposukcja ultradźwiękowa pozwala na wymodelowanie sylwetki. Lekarz może regulować natężenie pracy urządzenia i dostosowywać energię, z jaką rozbijana jest tkanka tłuszczowa w wybranych miejscach. Daje to możliwość „rzeźbienia” w ciele i uzyskiwanie kształtu ciała charakterystycznego dla atletycznej, wysportowanej sylwetki.

W przypadku liposukcji wodnej zamiast energii ultradźwięków do rozbijania komórek tłuszczowych wykorzystywany jest strumień roztworu wodnego – równie bezpieczny i skuteczny, co ultradźwięki. Tak jak w przypadku liposukcji ultradźwiękowej, tak i podczas liposukcji wodnej (Body Jet), tkanka tłuszczowa nie jest niszczona, dzięki czemu może być wykorzystywana do przeszczepiania jej w inne partie ciała.

Liposukcję traktuje się najczęściej jako samodzielny zabieg. Poleca się go pacjentom, którzy mimo prawidłowej masy ciała nie mogą pozbyć się nadmiaru tłuszczu z obszarów, takich jak kolana, uda, brzuch, talia, klatka piersiowa (ginekomastia u mężczyzn), boczki, szyja, plecy czy ramiona.

Etap drugiprzygotowanie tkanki tłuszczowej do przeszczepu
Po przeprowadzonym zabiegu liposukcji (odsysania tłuszczu), pozyskany materiał jest oczyszczany z wolnych lipidów, krwi i fragmentów tkanek. Służy do tego specjalne urządzenie – lipokolektor. Otrzymywany jest materiał, który nadaje się do wszczepienia w miejsce biorcze.  Dodatkowo w klinikach takich jak „Centrum Liposukcji z podwarszawskiego Józefowa” wykorzystuje się specjalne urządzenia „ Neo-Genesis II”,  które poddają obróbce enzymatyczno-mechanicznej komórki tłuszczowe, co pozwala wyizolować maksymalną ilość komórek macierzystych. Następnie wzbogaca się nimi oczyszczony przeszczep. Takie postępowanie zwiększa szansę przeżycia większej ilości komórek (adipocytów) nawet o 30%.

Etap trzeciimplementacja komórek tłuszczowych w wybrane miejsca ciała
Opracowany materiał wprowadzany jest w wybrane miejsca ciała przy pomocy cienkich igieł lub kaniuli. Lekarz precyzyjnie wstrzykuje pojedyncze komórki tłuszczowe w twarz, piersi, pośladki, łydki lub inną, wybraną partię ciała. Dzięki temu, że do zabiegu wykorzystywane są precyzyjne, cienkie igły, na skórze nie pozostają nieestetyczne ślady.
Długość zabiegu lipofillingu (przeszczepu tłuszczu) uzależniona jest od ilości odsysanego i przeszczepianego tłuszczu, a także od powierzchni ciała poddawanej zabiegowi. Może trwać od kilkudziesięciu minut do 2-3 godzin (raczej nie dłużej).

Po zabiegu

Po lipofillingu pacjent zwykle nie musi być hospitalizowany. W zależności od miejsca, jakie poddawane jest zabiegowi, należy stosować się do różnych zaleceń przez 3-5 tygodnie. Są nimi np. noszenie uciskowej bielizny, stosowanie specjalnych maści, unikanie opalania się w solarium i na słońcu, poddawanie się delikatnym masażom czy spanie w określonych pozycjach (np. po przeszczepie tłuszczu do piersi należy unikać spania na brzuchu).
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się lekkie dolegliwości, takie jak: obrzęki, siniaki, napięcie skóry. Zwykle zanikają one po około 3 dniach. Wtedy też można zaobserwować pierwsze efekty zabiegu. Na ostateczne rezultaty zabiegu należy poczekać kilka miesięcy.

Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania lipotransferu. Do najważniejszych należą:

  • Ciąża i laktacja,
  • Cukrzyca,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Choroby serca,
  • Cukrzyca,
  • Nowotwory,
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Niewydolność nerek lub wątroby,
  • Niska waga ciała – za mała ilość tłuszczu.

Informacje ogólne 

  • Czas trwania zabiegu: czas trwania zabiegu liposukcji + 1 godzina w przypadku przeszczepu do piersi
  • Wymagane badania: aktualne USG piersi, badania krwi : morfologia, koagulogram, glukoza, jonogram
  • Znieczulenie: miejscowe + dożylne – sedacja
  • Pobyt w klinice: po zabiegu pacjent może wrócić do domu / trym ambulatoryjny
  • Rekonwalescencja: ok 3 tygodnie
  • Zdjęcie szwów: po 7-10 dniach
  • Widoczne efekty: od razu, a trwały efekt po 3 miesiącach

Przeszczep tłuszczu to zabieg, który z jednej strony zapewnia znakomite rezultaty, z drugiej zaś wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki wykorzystaniu komórek własnych pacjenta ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych jest niemal zerowe. To doskonały sposób aby przesunąć swoje centymetry! Dzięki temu uzyskasz poprawę wyglądu i naturalne efekty!

Sprawdź listę gabinetów i klinik wykonujących liposukcję z przeszczepem tłuszczu w Warszawie i umów się bezpłatnie na wizytę.

Polecane kliniki: