Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Plastyka brzucha – jak wymodelować brzuch i pozbyć się nadmiaru skóry?

Plastyka brzucha, inaczej abdominoplastyka (ang. Tummy ruck) to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha. Jednocześnie przywraca się prawidłowe funkcje i wygląd osłabionym lub odseparowanym mięśniom, a także minimalizuje się lub całkowicie usuwa rozstępy czy blizny pooperacyjne. Abdominoplastykę łączy się czasami z liposukcją czy zabiegiem tzw. zaopatrzenia przepukliny brzusznej. Plastyka brzucha to bezpieczny, skuteczny zabieg, który pomaga pozbyć się niechcianych boczków, oponki czy nadmiaru wiotkiej skóry.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu plastyki brzucha

Plastyka brzucha może być wykonana np. u kobiet, które przeszły poród. Mięśnie brzucha są wówczas często wiotkie, pojawiają się rozstępy, a skóra staje się luźna. Abdominoplastyka jest zalecana także wszystkim osobom, które borykają się z nadmiarem luźnej skóry brzucha po znacznej utracie masy ciała, a także pacjentom z przepukliną brzuszną.

Przeciwwskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg, tak i plastyka brzucha nie może być wykonana u każdego. Największymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są ciężkie choroby, takie jak choroby serca, cukrzyca, choroby układu krążenia, zaburzenia krzepnięcia krwi czy nowotwory.

Rodzaje i przebieg zabiegu abdominoplastyki

Abdominoplastyka polega na wykonaniu nacięcia lub nacięć w obrębie brzucha – zwykle powyżej spojenia łonowego. Dzięki temu blizna jest najmniej widoczna. Następnie chirurg odseparowuje fałdy skórno-tłuszczowe – od powięzi brzusznej do łuków żebrowych. Dzięki temu możliwe jest zsunięcie skóry jak najbardziej ku dołowi, a potem naciągnięcie i usunięcie jej nadmiaru. Razem z nadmiarem skóry usuwane są także rozstępy czy blizny pooperacyjne.

Oprócz nacięcia poprzecznego (lub poprzecznego i pionowego) wykonuje się także nacięcie wokół pępka. Po zabiegu pępek jest wszywany w nowym miejscu, ale na tej samej wysokości, co poprzednio. Dzięki temu można zachować symetrię ciała i uniknąć nienaturalnego efektu przesunięcia pępka.

Znieczulenie

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym i trwa średnio od 2 do 4 godzin.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje plastyki brzucha – odwróconą, częściową i całkowitą. Każdy z nich. Na czym polegają różnice między nimi? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Całkowita plastyka brzucha

Ten rodzaj plastyki brzucha nazywany jest także klasyczną lub pełną abdominoplastyką. W trakcie trwania zabiegu wykonuje się dwa nacięcia w obrębie brzucha:
nacięcie poprzeczne – od biodra do biodra,
nacięcie pionowe – od dołu do pępka.
Takie nacięcia dają największy dostęp do mięśni, które budują jamę brzuszną. Dzięki temu chirurg może zbliżyć je do siebie i zwiększyć wytrzymałość mięśniową. Jak w przypadku pozostałych rodzajów plastyki brzucha, usuwany jest także nadmiar skóry.

Częściowa plastyka brzucha

Inaczej nazywana także miniabdominoplastyką. Podczas zabiegu wykonywane jest poprzeczne nacięcie, rozciągnięte między biodrami. Również usuwa się nadmiar skóry i wzmacnia mięśnie ściany brzucha, jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku pełnej plastyki brzucha (nacięcie też jest mniej rozległe).
Częściową abdominoplastykę poleca się pacjentom, u których zmiany w obrębie brzucha nie są rozległe, a do osiągnięcia wymarzonego wyglądu, nie jest potrzebna rozległa ingerencja.

Odwrócona plastyka brzucha

Zabieg ten różni się od dwóch poprzednich rodzajów miejscem nacięcia – wykonuje się je w górnej części brzucha, tuż pod piersiami. Cięcie ma kształt litery V. Odwróconą abdominoplastykę stosuje się u pacjentów, którzy borykają się z problemem nadmiaru skóry w górnej części brzucha. Zabieg można łączyć np. z liftingiem czy pomniejszaniem piersi.

Zalecenia pooperacyjne

Tuż po zabiegu pacjent powinien pozostać w klinice, pod obserwacją lekarzy przez około 2-4 doby. Przez pierwsze 7-10 dni pacjent powinien stopniowo zwiększać ruchliwość ciała i przechodzić powoli z pozycji zgiętej do wyprostowanej. Zaleca się także noszenie przez około 30 dni pasa elastycznego, który przyspiesza gojenie się nacięć, a także minimalizuje ryzyko zbierania się płynów w obrębie odwarstwionego płata skórno-tłuszczowego. Ponadto lekarze rekomendują stosowanie maści, które przyspieszają gojenie i powodują, że blizny będą mniej widoczne.

Jakie efekty można uzyskać dzięki plastyce brzucha?

Zabieg abdominoplastyki powoduje poprawę wyglądu brzucha i ma korzystny wpływ na sylwetkę. Skóra staje się napięta i jędrna, a razem z jej nadmiarem usuwane są blizny czy rozstępy. Efekty wizualne mają też bezpośredni wpływ na lepsze samopoczucie pacjentów.

Należy jednak pamiętać, że efekty zabiegu osłabną, jeśli pacjenci nie będą dbali o swoje ciała, pilnowali diety i regularnie ćwiczyli. Plastyka brzucha to zabieg, który wspomaga kształtowanie sylwetki i nie może zastąpić zdrowej diety oraz aktywności fizycznej.

Efekt (pierwotny) jet widoczny zaraz po zabiegu i jest trwały pod warunkiem unikania dużych wahań wagi ciała.

Jakie badania laboratoryjne trzeba wykonać?

  • morfologia krwi
  • grupa krwi
  • układ krzepnięcia (INR, APTT)
  • CRP, elektrolity we krwi (Na, K)
  • kreatynina we krwi
  • glukoza we krwi
  • białko we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • HbsAb, antyHCV

Czy istnieją inne mniej inwazyjne alternatywy dla chirurgicznego zabiegu plastyki brzucha?

Abdominoplastyka jest to obecnie najbardziej skuteczna procedura medyczna, która pozwala skutecznie i trwale usunąć nadmiar skóry z brzucha. Jednak istnieje też bezpieczna i skuteczna metoda obkurczania skóry z zakresu chirurgii estetycznej o nazwie Renuvionktórej efekty są również spektakularne, a sam zabieg jest dużo mniej inwazyjny od plastyki brzucha. Należy jednak pamiętać, że o wyborze metody i kwalifikacji pacjenta do zabiegu powinien zdecydować lekarz chirurg i dobrać najlepszą metodą dla danego przypadku i pacjenta.

Polecane kliniki: