Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Plastyka powiek – przebieg zabiegu i efekty blefaroplastyki

Czym jest plastyka powiek?
Blefaroplastyka, czyli inaczej plastyka powiek, to zabieg mający na celu zmianę wyglądu powiek poprzez nadanie im pożądanego kształtu. W tym celu usuwa się nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej. Celem plastyki powiek jest nadanie oczom młodego, atrakcyjnego wyglądu. Naturalny proces starzenia się powoduje opadanie tkanek miękkich oraz osłabienie mięśni odpowiedzialnych za ruch i podtrzymywanie powieki, czemu przeciwdziałać można właśnie poprzez zabieg blefaroplastyki.
Po korekcję powiek sięgają także coraz częściej ludzie młodzi. Praca przy komputerze sprzyja powstawaniu worków pod oczami oraz opadaniu powieki górnej. Z kolei w krajach Azji Wschodniej popularny jest zabieg zmniejszenia zmarszczki nakątnej oka, co ma optycznie je powiększać i pozwalać na uzyskanie podwójnego załamania powieki.

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Przed zabiegiem zazwyczaj nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych badań, aczkolwiek niektórzy specjaliści mogą na podstawie wywiadu z pacjentem zlecić podstawową diagnostykę.
Korekcja powiek różni się nieznacznie zależnie od tego, czy operowane mają być powieki dolne czy górne. Zabieg powiek górnych uchodzi za łatwiejszy do przeprowadzenia, zazwyczaj trwa także krócej niż zabieg przeprowadzany na powiekach dolnych. W obu przypadkach najpierw pacjent znieczulany jest miejscowo roztworem jednoprocentowym adrenaliny z lidokainą; po narysowaniu linii cięć chirurg na ich podstawie wypreparowuje zbędną tkankę, nadając powiekom odpowiedni kształt. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunku z maścią zawierającą antybiotyk. W zależności od specjalisty i pożądanego efektu, zabieg korekty powiek może trwać od półtorej godziny do trzech godzin.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu?

Jako że plastyka powiek wiąże się z wypreparowaniem tkanek z mocno unerwionego rejonu twarzy, bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, a także obrzęk okolic oczu. Pacjenci powinni unikać nadmiernego wysiłku fizycznego do momentu zdjęcia szwów oraz przyjmować doustne leki przeciwbólowe. Obrzęk utrzymuje się zazwyczaj około dwóch tygodni, w czasie których należy stosować zimne okłady, aby zapobiec tworzeniu się krwiaków.
Bezpośrednio po zabiegu oczy mogą wykazywać nadwrażliwość na jaskrawe światło, silny wiatr oraz pył. Z tego powodu zazwyczaj zaleca się noszenie przyciemnianych okularów. Wykluczone jest za to stosowanie soczewek.
Szwy zdejmowane są po tygodniu, a po dwóch tygodniach konieczna jest wizyta kontrolna. Chociaż przy operacji powiek nie jest potrzebna hospitalizacja czy pozostawanie w klinice na noc, zazwyczaj zaleca się pacjentom i pacjentkom, aby ograniczyli aktywność przez pierwszych kilka dni po zabiegu.

Przeciwwskazania do plastyki powiek

Nie powinno się przeprowadzać korekcji powiek u osób z wytrzeszczem gałek ocznych. Przeciwwskazaniami są także: ciąża, nadczynność tarczycy, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby nowotworowe, ropne infekcje, znaczna otyłość. Nadciśnienie tętnicze może być przeciwwskazaniem, jeśli epizody podwyższonego ciśnienia pojawiają się pomimo podjętego leczenia.

Plastyka powiek – najczęściej zadawana pytania:

Czy za pomocą tego zabiegu pozbędę się zmarszczek?
Nie, korekcja powiek nie ma wpływu na ewentualne zmarszczki wokół oczu.
Czy po zdjęciu szwów będą widoczne blizny?
W przypadku powiek górnych blizny po szwach ukryte są w załamaniu powieki. Zazwyczaj są to bardzo cienkie, widoczne jedynie pod światło linie. Po plastyce powiek dolnych skórę nacina się po wewnętrznej stronie powieki lub tuż poniżej brzegu rzęskowego. Również te blizny są niewidoczne.

Po jakim czasie od zabiegu będzie widać jego efekt?
Pierwsze efekty korekcji powiek widać zaraz po zakończeniu zabiegu, zwłaszcza jeśli usunięto duże ilości zbędnej tkanki. Aby w pełni podziwiać nowy kształt oczu, należy jednak poczekać do całkowitego zejścia opuchlizny.
Czy za pomocą plastyki powiek uzyskam efekt powiększenia oczu?
Tak. Najczęstszym powodem, dla którego oczy wydają się małe, są opadające powieki. Zabieg plastyki ma więc na celu właśnie optyczne powiększenie oczu i nadanie im odpowiedniego kształtu.

Polecane kliniki: