Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Powiększanie piersi implantami – co należy wiedzieć o zabiegu? Rodzaje implantów

Powiększenie piersi, biustu implantami Warszawa

Znaczna część kobiet nie jest usatysfakcjonowana kształtem czy wielkością swoich piersi, a pełny, naturalnie wyglądający biust to marzenie wielu pań. Niezadowolenie z wyglądu piersi może mieć duży wpływ na poczucie własnej wartości, samoakceptację, a nawet na jakość relacji intymnych. Na szczęście dzięki osiągnięciom medycznym w dziedzinie chirurgii plastycznej możliwe jest powiększenie, uniesienie czy wymodelowanie piersi, a także zniwelowanie asymetrii biustu. Zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej kobiet, które chętnie korzystają z usług klinik chirurgicznych. Współcześnie powiększanie piersi jest zabiegiem bezpiecznym, a wysokiej jakości implanty mają dożywotnią gwarancję. Dla uzyskania pożądanych efektów kluczowy jest dobór odpowiednich protez i dopasowanie ich kształtu czy wielkości do rozmiarów ciała pacjentki.

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Na zabieg powiększania piersi decydują się kobiety w różnym wieku. Najczęstsze powody (i jednocześnie wskazania) do przeprowadzenia zabiegu to:

  • rekonstrukcja piersi po zabiegach onkologicznych (mastektomia),
  • wady wrodzone,
  • przebyte urazy,
  • względy estetyczne – zwiększenie rozmiaru piersi, wyrównanie asymetrii, poprawa kształtu biustu.

Warto pamiętać, że oczekiwania pacjentek mogą czasem przewyższać możliwości, jakie pozostawia chirurgia estetyczna. Dobry lekarz musi zawsze szczerze i dokładnie omówić możliwe do osiągnięcia rezultaty. Wielkość implantów powinna być zawsze dopasowana do rozmiarów ciała pacjentki, a nadrzędną wartością powinien być naturalny wygląd biustu.

Przeciwwskazaniami do wykonania operacji powiększania piersi są m.in.:

  • skazy naczyniowe,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • nieregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • infekcja ropna skóry i śluzówek,
  • ciąża.

Przebieg zabiegu powiększania piersi implantami

Przed zabiegiem powiększania piersi konieczna jest konsultacja z chirurgiem, przeprowadzenie przez lekarza szczegółowego wywiadu, dokładne omówienie możliwych do osiągnięcia efektów, a także zlecenie podstawowych badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, wskaźnik krzepnięcia, poziom glukozy, elektrolity, kreatynina, badanie ogólne moczu, USG piersi.
Zabieg powiększania piersi implantami odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 120 minut. W trakcie jego trwania implanty są wprowadzane poprzez nacięcia, które mogą być wykonane w 3 miejscach:

  • podsutkowo – nacięcie wykonuje się w fałdzie podpiersiowym,
  • wokół otoczki – wzdłuż granicy otoczki, obok brodawki sutkowej,
  • pod pachą – w obrębie dołu pachowego (obecnie chirurdzy odchodzą już od dostępu pachowego, ponieważ wykonanie
  • nacięcia i wprowadzenie implantu w tym miejscu niesie za sobą zwiększone ryzyko powikłań).

Implant może być umieszczony w następujących miejscach:

  • Podmięśniowo – częściowo lub całkowicie pod mięśniem piersiowym większym,
  • Podgruczołowo – nad mięśniem, pod tkanką gruczołową.

Wybór miejsca uzależniony jest warunków anatomicznych kobiety, np. od grubości tkanki piersiowej oraz jej zdolności do porycia implantu.

Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunków, a także specjalistycznego biustonosza, dzięki któremu kształt piersi ma zostać ostatecznie uformowany. Stanik ten nosi się zwykle przez dwa miesiące po operacji. Blizna jest niemal niewidoczna.

Efekty i rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu powiększania piersi pacjentka zwykle pozostaje w klinice przez 24 godziny. Biustonosz zakładany po operacji musi być noszony przez 24 godziny na dobę. Pierwszy raz zdejmuje się go dopiero podczas wizyty kontrolnej, około 7 dni po zabiegu.

Rekonwalescencja trwa zwykle mniej więcej 14 dni. W tym czasie możliwe jest występowanie niewielkich siniaków w okolicach mostka i klatki piersiowej. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej. W pierwszych tygodniach po powiększeniu piersi brodawki mogą być wrażliwe, a piersi często wydają się twarde. Obrzęk maleje z upływem czasu, jednak niewielka opuchlizna może utrzymywać się do dwóch miesięcy.

Implanty, które stosuje się współcześnie w chirurgii plastycznej, mogą pozostawać w ciele przez całe życie. Zdarza się jednak, iż potrzebna jest wymiana implantów po 10-15 latach. Przyczyną tego mogą być m.in. zmiany anatomiczne wywołane ciążą, karmieniem piersią czy innymi czynnikami.

Rodzaje implantów piersiowych

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów implantów. Niektórzy producenci oferują nawet kilkaset różnych modeli. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować ich kształt czy strukturę do oczekiwań pacjentek oraz by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Implanty można podzielić m.in. ze względu na ich kształt, wypełnienie czy powłokę. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najbardziej popularnych rodzajów implantów.

Podział implantów ze względu na ich kształt

  • Okrągłe – podstawa implantów jest okrągła, dzięki czemu i biust po ich wprowadzeniu wydaje się pełny, niemal idealnie okrągły – zarówno w dolnej, jak i górnej części. Efekt powiększenia piersi okrągłymi implantami nie jest tak naturalny, jak w przypadku implantów anatomicznych. Często jednak cena tego typu wypełnienia jest niższa w porównaniu do innych.
  • Anatomiczne – ich kształt przypomina kroplę wody, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie naturalnego wyglądu. Implanty anatomiczne poleca się m.in. pacjentkom, które chcą wyrównać asymetrie, zniwelować deformacje, poprawić jędrność czy unieść biust.

Niektórzy producenci oferują też implanty o innych, zmodyfikowanych kształtach, np. implanty z podstawą owalną na szerokość lub długość i anatomicznym profilem.

Dostępne są implanty anatomiczne o różnej długości i szerokości, dzięki czemu możliwe jest ich dopasowanie do kształtu i szerokości klatki piersiowej.

Podział implantów ze względu na ich wypełnienie
Prawie wszystkie pacjentki wybierają implanty silikonowe. Tego rodzaju implanty mogą być wypełnione materiałami, takimi jak:

  • wysoko kohezyjny żel silikonowy,
    zagęszczony żel silikonowy – nawet po uszkodzeniu powłoki implantu żel zostaje zwarty i nie rozlewa się do tkanek, dzięki czemu jest bezpieczny dla organizmu,
  • żel silikonowy o wysokim stopniu usieciowania z wiązaniami poprzecznymi – zapewnia naturalną spoistość tkanek miękkich, zawsze wraca do początkowego kształtu, a jego ruchy przypominają naturalne ruchy gruczołu piersiowego,
  • hydrożel silikonowy CMC – to materiał biodegradowalny, rozpuszczający się w wodzie, dzięki czemu jest bezpieczny dla organizmu (nie utrudnia także oceny badań mammograficznych, ponieważ przepuszcza promienie rentgena).

Mniej popularne od implantów silikonowych są implanty wypełnione solą fizjologiczną (tzw. implanty solne). Ich zaletą jest m.in. możliwość regulacji wielkości piersi nawet do 6 miesięcy po zabiegu. Niestety implanty solne często są cięższe i mniej naturalne w dotyku od implantów silikonowych. W przypadku pęknięcia powłoki i wycieku płynu substancja zostaje wchłonięta przez organizm.

Podział implantów ze względu na ich powłokę
Powłoka implantu ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentki – zabezpiecza implant m.in. przed wyciekiem jego zawartości do organizmu. Na rynku dostępne są m.in.:

  • Implanty o gładkiej powierzchni – ich popularność maleje, ponieważ w porównaniu do innych powierzchni gładka powłoka pozostawia spore prawdopodobieństwo przemieszczenia się protezy. Z drugiej strony niektórzy producenci oferują implanty gładkie pokryte np. specjalną pianką, która ma na celu obniżenie prawdopodobieństwa obkurczania się torebki łącznotkankowej.
  • Implanty o teksturowej i mikroteksturowej powierzchni – lepiej zrastają się z piersią niż implanty gładkie, dzięki czemu nie zmieniają położenia.
  • Implanty z tytaniczną powłoką – to nowa propozycja producentów. Implanty te są dobrze tolerowane przez organizm i być może w przyszłości zastąpią inne protezy, jednak na razie dopiero zyskują rozgłos.

Rodzajów implantów jest mnóstwo, a wybór odpowiedniej protezy to jeden z kluczowych czynników, warunkujący sukces operacji powiększania piersi. Wybierając klinikę chirurgii plastycznej, należy więc zwrócić szczególną uwagę nie tylko na doświadczenie lekarzy, ale także na to, z jakimi producentami współpracują i jak rzetelnie podchodzą do wyboru odpowiednich materiałów. Dobrze dobrane protezy oraz techniki ich implementacji mogą sprawić, że pacjentki zyskają biust, o jakim marzyły.

 

Gdzie wykonać powiększanie piersi implantami w Warszawie?

Zabieg powiększania piersi, biustu implantami jest najczęściej wykonywaną procedurą w chirurgii plastycznej, który wykonuje się ze względów estetycznych u kobiet. W klinikach i gabinetach chirurgii plastycznej w Warszawie doświadczeni lekarze wszczepili już tysiące implantów, a pacjentki w większości są bardzo zadowolone z osiągniętego efektu estetycznego. Czym kierować się wybierając lekarza? Przede wszystkim doświadczeniem chirurga, opiniami na temat kliniki i lekarza, a na samym końcu dopiero ceną powiększenia piersi implantami. Ceny powiększania piersi w Warszawie mogą znacząco się różnić i to pierwszy sygnał, że jeśli procedura jest dużo tańsza niż w innych gabinetach, to lepiej nie ryzykować. Oczywiście wysoka cena zabiegu nie gwarantuje najwyższej jakości usługi, ale… Zdecydowanie polecamy te gabinety na których stronie można znaleźć zdjęcia przed i po powiększaniu biustu implantami, certyfikaty lekarzy, a także opinie w internecie – zawsze najlepjej najpierw czytać te negatywne!

Polecane kliniki: