Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Zmniejszanie piersi – czemu warto poddać się zabiegowi?

Zmniejszanie i redukcja rozmiaru piersi, czyli mammoplastyka, jest zabiegiem, który wykonywany jest praktycznie wyłącznie z przyczyn zdrowotnych. Korzystają z niego kobiety cierpiące na gigantomastię, ale także w przypadku biustu o dużej, widocznej asymetrii.

Duży biust, duży kłopot

Gigantomastia cechuje się niekontrolowanym rozrostem tkanki gruczołowej, tłuszczowej i podścieliska, co daje efekt w postaci nieproporcjonalnie dużych piersi. Przeciętna, zdrowa ludzka pierś waży około pół kilograma i jest to ciężar, do którego dźwigania przystosowany jest organizm. Piersi w przebiegu gigantomastii mogą ważyć ponad 2,5kg – pięć razy więcej, niż powinny!

Najbardziej spektakularny przypadek gigantomastii zanotowano u Amerykanki posługującej się pseudonimem Norma Stitz, której piersi ważą ponad czterdzieści kilogramów i wciąż rosną. Norma cierpi na gigantomastię od wczesnych lat nastoletnich, jednak odmawia podjęcia się operacji, argumentując, że jest dumna ze swojego biustu w rozmiarze 102ZZZ. Piersi zapewniły jej też wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Jakie jednak negatywne objawy pociąga za sobą gigantomastia? Nade wszystko bóle i rozwój wad kręgosłupa. Przy tak dużym ciężarze, tkanki nie są w stanie utrzymać biustu w prawidłowym miejscu i migrują w dół, zgodnie z prawem grawitacji. Dlatego bardzo duże piersi są obwisłe, często obrzmiałe, z sutkami skierowanymi w stronę podłoża. Takie obciążenie wyklucza jakiekolwiek funkcjonowanie kobiety cierpiącej na gigantomastię – aby poruszać się bez bólu, potrzebuje specjalnego stanika. Z uwagi na rzadkość i specyfikę wady, biustonosze dla kobiet z gigantomastią muszą być szyte na zamówienie.

Nawet jednak po nałożeniu stanika podtrzymującego piersi, gigantomastia nadal pozostaje sporym problemem. W okresie letnim zbyt duży biust wykazuje tendencję do odparzeń i otarć. Specyficzny typ sylwetki sprawia, że kobieta z gigantomastią boryka się z ciągłym problemem doboru ubrań. Przerost piersi utrudnia, a nawet uniemożliwia także aktywność fizyczną, więc pacjentki cierpiące na ginekomastię przejawiają dodatkową skłonność do tycia.

Zmniejszanie piersi – czy jest refundowane z NFZ?

Tak, operacja zmniejszania piersi jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przed poddaniem się niej należy jednak przeprowadzić kompleksowe badania, aby stwierdzić, jakie jest podłoże przerostu piersi. Gigantomastia może mieć bowiem przyczynę tkwiącą w hormonach, a w takim wypadku biust po zabiegu nadal będzie się rozrastał, doprowadzając do konieczności powtórzenia operacji.

Standardowo robi się także badanie obrazowe przed zabiegiem, aby wykluczyć obecność guzów i innych zmian w obrębie piersi. Lekarz zapewne zleci także ogólne badania internistyczne, aby sprawdzić, czy pacjentka kwalifikuje się do zabiegu.
Sam zabieg zmniejszania piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jest on dość długi – może trwać nawet trzy godziny. Chirurg wykonuje nacięcie, najpierw wokół sutka, później w dół piersi. Usuwana jest tkanka gruczołowa i tłuszczowa z piersi, średnio 2-3kg, w zależności od postaci gigantomastii. Po jej wyjęciu, lekarz kontrolnie waży tkankę, aby z drugiej piersi usunąć tę samą ilość i uniknąć powstania asymetrii. Sutek zostaje umiejscowiony w pożądanym miejscu, wyżej niż pierwotnie – nadaje to zmniejszonym piersiom bardziej jędrny wygląd.

Zabieg zmniejszania piersi (mammoplastyka)

Obecnie stosuje się kilka technik, przy użyciu których wykonuje się operację zmniejszenia piersi. Wybory dokonuje lekarz chirurg plastyk i jest to zależne od ilości tkanki w piersiach, budowy anatomicznej piersi oraz jakości skóry.

Czas pobytu w klinice w przypadku zmniejszania piersi wynosi średnio dwa dni. W tym okresie pacjentka musi jednak przyjmować mocne leki przeciwbólowe, a sam okres rekonwalescencji trwa nawet kilka miesięcy.

Czy warto poddać się zabiegowi zmniejszenia piersi?

Jeśli ciężar biustu utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, może być to przesłanką do rozważenia zmniejszania piersi. Zwłaszcza, jeśli zaczynasz borykać się z problemami zdrowotnymi związanymi z gigantomastią – bólem i zwyrodnieniami kręgosłupa, odparzeniami, bólem klatki piersiowej. Także obrzęk i bolesność piersi jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Aby uzyskać zabieg refundowany przez Fundusz Zdrowia, potrzebne będzie skierowanie od specjalisty, który zdiagnozował problemy wynikające z przerostu piersi. Może to być ortopeda, endokrynolog czy neurolog. O refundację mogą także starać się te kobiety, u których jedynie jedna pierś dotknięta jest gigantomastią – takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Natomiast po operacji zaleca się pozostawanie pod nadzorem lekarzy jeszcze co najmniej pięć lat, na wypadek, gdyby piersi zaczęły ponownie rosnąć. Dodatkowo, warto pamiętać, że nadwaga i otyłość mogą same w sobie powodować, że tkanka tłuszczowa zacznie ponownie odkładać się na piersiach.

 

Zmniejszanie piersi Warszawa

Gdzie wykonać zabieg redukcji, zmniejszania piersi (mammoplastyka). Większość gabinetów chirurgi estetycznej i plastycznej w Warszawie, a także innych miastach przeprowadza zabieg pomniejszenia piersi i zmniejszenie rozmiaru biustu. Zawsze sugerujemy, aby wybór gabinetu i lekarz specjalisty był przemyślany, ponieważ od tego zależy nasz wygląd i zdrowie!

 

Polecane kliniki: