Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Ginekologia estetyczna

Odtwarzanie błony dziewiczej

Odtwarzanie błony dziewiczej (Hymenoplastyka) Warszawa

Błoną dziewiczą (hymenem) nazywamy wąski fałd błony śluzowej, znajdujący się przy ujściu pochwy. Z medycznego i anatomicznego punktu widzenia błona dziewicza nie pełni żadnej funkcji, także nie spotyka się jej u większości zwierząt. Wbrew swojej nazwie, posiadanie nienaruszonej błony nie jest gwarantem dziewictwa – istnieją zarówno kobiety, które rodzą się bez hymenu, jak i takie, które nie utraciły go mimo aktywności seksualnej.

Na czym polega zabieg hymenoplastyki?

Odtworzenie błony dziewiczej, czyli inaczej hymenoplastyka, jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej. Hymenoplastykę wykonuje się poprzez naciągnięcie i szycie błon znajdujących na ściankach pochwy pacjentki. Z uwagi na niski stopień inwazyjności i stosunkową prostotę wykonania, zabieg trwa średnio pół godziny, nie wymaga hospitalizacji i okresu rekonwalescencji.

Nie oznacza to jednak, że nowe „dziewictwo” można skonsumować zaraz po wyjściu z kliniki. Rana musi się zagoić, a szwy rozpuścić, dlatego też przez około dwa tygodnie po zabiegu pacjentka powinna wstrzymać się od wszelkiej aktywności seksualnej.

Czemu kobiety odtwarzają błonę dziewiczą?

Najwięcej zabiegów odtwarzania hymenu notuje się na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Iranie lub Egipcie. Są to bardzo konserwatywne kraje islamskie, o niskim współczynniku poszanowaniu praw kobiet. W takich społecznościach honor kobiety zależy od jej „czystości” przedmałżeńskiej, zazwyczaj też opinia kobiety przekłada się na honor całej rodziny. W przypadku splamienia honoru, np. przez seks przedmałżeński, związek z niewłaściwym mężczyzną itp., męscy krewni mogą dopuścić się nawet morderstwa honorowego.

Pomijając nawet przypadki skrajne, uzależnienie bytu kobiet w tych państwach wyłącznie od szansy na dobre zamążpójście sprawia, że Egipcjanki, Iranki czy Marokanki decydują się na hymenoplastykę aby mieć większe możliwości znalezienia sobie dobrej partii.

W krajach zachodnich kobiety częściej decydują się na odtwarzanie błony dziewiczej z zupełnie innych powodów. Część zabiegów ma charakter terapeutyczny i wykonuje się je u pacjentek, które padły ofiarami gwałtu. W takim wypadku hymenoplastyka ma pomóc w uporaniu się z traumą.

Mężatki czasami pragną odtworzyć swój „pierwszy raz” z okazji rocznicy ślubu, z kolei singielki decydują się na ten krok, aby zapomnieć o byłych partnerach. Niekiedy hymenoplastyka jest też prostym sposobem na urozmaicenie pożycia seksualnego.

Niechirurgiczne metody odtwarzania dziewictwa

Jeśli kobiecie zależy nie tyle na odtworzeniu samej błony, a zrobieniu odpowiedniego wrażenia, często decyduje się na zakup produktów mających jedynie imitować krwawienie przy stosunku. Taka fałszywa błona dziewicza składa zazwyczaj z niewielkich rozmiarów żelatynowej torebki z barwnikiem, którą należy umieścić w pochwie do dwudziestu minut przed stosunkiem.
Światowym eksporterem sztucznych błon dziewiczych są Chiny. Większość sprzedawców oferuje swoje produkty w sklepach internetowych, już od 160 yuanów, czyli około stu złotych. Można też liczyć na dyskretną przesyłkę.
Jakość sztucznych „błon” jest jednak bardzo różna. Niektóre rozpuszczają się niemal natychmiast pod wpływem ciepła ciała. Zamiast sztucznej krwi można również otrzymać pakunek z wiśniowym barwnikiem spożywczym. Częstym problemem jest spory nadmiar zawartego barwnika, przez co przy użyciu uzyskuje się raczej efekt ciężkiego krwotoku.

Czy warto zdecydować się na hymenoplastykę?

W Polsce zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej nie jest popularny. Chociaż wiele klinik ma odtwarzanie błony dziewiczej w swojej ofercie, niewiele kobiet decyduje się akurat na hymenoplastykę. Decyduje stosunek ceny do zysków – odtwarzanie błony dziewiczej w Polsce może kosztować nawet sześć tysięcy złotych, a radość z zostania ponownie dziewicą trwa zazwyczaj krótko.

Niemniej, jeśli kobieta jest już zdecydowana przywrócenie dziewictwa, zazwyczaj jest pewna swojego wyboru. Polki najczęściej decydują się zabieg z powodów emocjonalnych, po rozstaniu czy rozwodzie. Grono kobiet powołujących się na przesłanki religijne jest raczej niewielkie, chociaż zdarzają się też takie przypadki. Są to głównie pacjentki postrzegające swoje nowe dziewictwo jako składową swojego nawrócenia, o znaczeniu wręcz mistycznym.

Finalnie więc wiele zależy od tego, jaką rolę ma spełniać odtworzenie błony. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy hymenoplastyka jest rozwiązaniem wartym rozważenia, czy jednak wręcz przeciwnie.

 

Polecane kliniki: