Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Ginekologia estetyczna

Labioplastyka – korekcja warg sromowych

Labioplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który przeznaczony jest dla kobiet, które zastanawiają się nad zmianą kształtu i rozmiaru warg sromowych tzw. korekcji warg sromowych większych lub mniejszych. Najcześciej decydują się na zabieg kobiety, których wargi sromowe są zniekształcone czy za duże, a także osoby, które przechodzą proces zmiany płci. Labioplastyka pozwala pozbyć się przykrych dolegliwości wywołanych otarciami, a także infekcji czy nawet problemów w relacjach intymnych. Zabieg wykonywany przy pomocy lasera jest mało inwazyjny i bezpieczny dla zdrowia.

Labioplastyka Warszawa – laser i inne metody

Labioplastyka to korekcja warg sromowych przy pomocy innowacyjnego lasera lub skalpela (metoda chirurgiczna). Współcześnie najczęściej wybieraną przez lekarzy metodą jest korekta laserowa, która uznanie i popularność zyskała przede wszystkim dzięki nieinwazyjności, skuteczności i bezpieczeństwu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, w porównaniu do zabiegu chirurgicznego rekonwalescencja nie trwa długo, a dzięki procesowi koagulacji nie występuje krwawienie. Ryzyko powstania blizn pozabiegowych jest zminimalizowane.

Rewitalizację czy wypełnienie warg sromowych można przeprowadzić także innymi, nieinwazyjnymi metodami. Są nimi np.:

  • Wypełnienie i rewitalizacja autologiczną tkanką tłuszczową (pochodzącą z ciała pacjentki) – tkankę pobiera się z okolicy pośladkowej lub okolicy brzucha, opracowuje w specjalistycznej aparaturze i przeszczepia do warg sromowych większych.
  • Terapia biorewitalizacji komórkami macierzystymi – materiał do wypełnienia warg sromowych pobiera się z osocza pacjenta.
  • Ujędrniane warg sromowych przy pomocy fal radiowych – endodermalna radiofrekwencja polega na aplikacji fal bezpośrednio do miejsca, które chce się poddać rewitalizacji.
    O wyborze najlepszej dla danej pacjentki metody zawsze decyduje lekarz.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki

Labioplastykę przeprowadza się u kobiet, które borykają się z problemem przerośniętych warg sromowych. Jest to dolegliwość nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Zbyt duże wargi mogą ulegać otarciom od spodni czy bielizny i są narażone na powstawanie ran, podrażnień czy obrzęków. Jest to dotkliwe szczególnie u kobiet aktywnych, np. uprawiających sport, choć nie tylko. Przerost warg sromowych i powstające otarcia mogą prowadzić także do infekcji intymnych. Ponadto wiele kobiet, których dotknął problem przerostu warg sromowych, odczuwa dyskomfort i problemy w życiu intymnym.
Labioplastyka umożliwia korekcję warg sromowych mniejszych lub większych – przerośniętych, asymetrycznych, zniekształconych, zniszczonych czy rozciągniętych np. w wyniku ciężkiego porodu, urazu, piercingu, infekcji, zaburzeń hormonalnych czy kuracji lekami hormonalnymi. Labioplastykę przeprowadza się także podczas operacji zmiany płci – w tym wypadku przy pomocy lasera wytwarza się nieistniejące wcześniej wargi sromowe.
Dzięki labioplastyce kobiety mogą pozbyć się przykrych dolegliwości, uwolnić się od kompleksów, poprawić komfort życia oraz jakość relacji intymnych.

Przeciwwskazania do zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • Niektóre choroby ginekologiczne – zawsze o wszelkich dolegliwościach, przebytych zabiegach czy kuracjach należy poinformować lekarza,
  • Choroby nowotworowe,
  • Zaburzenia krzepliwości krwi i przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • Ciąża i laktacja,
  • Miesiączka.

Przed zabiegiem labioplastyki 

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem i wnikliwy wywiad, m.in. na temat stanu zdrowia pacjentki i motywacji do poddania się zabiegowi. Wykonuje się także podstawowe badania, takie jak badania krwi czy cytologia.
Tydzień lub 2 tygodnie przed zabiegiem (w zależności od zaleceń lekarza) konieczne jest odstawienie leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. Aspiryny, witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, a także leków zawierających kwas acetylosalicylowy.
Osoby palące muszą ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed labioplastyką.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Po zabiegu labioplatyki

Tuż po zabiegu pacjentki mogą odczuwać ból, a także mieć lekko podwyższoną temperaturę – do 37,5 stopni. Nieprzyjemnie odczucia można złagodzić środkami przeciwbólowymi.

Zazwyczaj lekarze wykorzystują wysokiej jakości, w 100% wchłanialne materiały szewne, w związku z czym nie trzeba ściągać żadnych szwów. Codziennie należy delikatnie podmywać okolice intymne i osuszać szwy papierowym ręcznikiem (nie pocierając). Aby gojenie przebiegało szybciej, stosuje się globulki z kwasem hialuronowym. Lekarze przepisują czasem maści z antybiotykami.

Około 30 dni po zabiegu należy unikać podnoszenia ciężarów powyżej 2 kg oraz wysiłku fizycznego. Badania kontrolne wykonuje się po tygodniu, miesiącu i 3 miesiącach.

Rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki trwa zwykle około 4-6 tygodni. Tyle czasu potrzeba, by tkanki krocza się zagoiły i aby można było wrócić do aktywności seksualnej.

Plastyka warg sromowych jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów z dziedziny chirurgii estetycznej. Dzięki nowoczesnym technologiom labioplastyka jest bezpieczna, a rekonwalescencja nie trwa długo. Korzyści z przeprowadzenia zabiegu są nie do przecenienie – może to poprawić zarówno komfort fizyczny, jak i psychiczny pacjentki i podnieść poziom satysfakcji w relacjach intymnych oraz codziennym życiu.

 

Zabieg labioplastyki polecany jest wszystkim kobietom, które nie są w pełni usatysfakcjonowane wyglądem i funkcjonowaniem swoich narządów płciowych. Zabieg pozwala na korekcję kształtu, objętości i jędrności warg sromowych. Znajdź najlepszego lekarza dla siebie w Warszawie i okolicy.

Polecane kliniki: