Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Ginekologia estetyczna

Laserowa rewitalizacja pochwy

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy to bezbolesna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda obkurczania narządów rodnych, poprawy ich funkcjonowania i podniesienia poziomu nawilżenia. Korzystają z niego m.in. kobiety w wieku menopauzalnym, postmenopauzalnym, po porodach czy przebytych operacjach narządów rozrodczych. Laserowe obkurczanie pochwy pozwala odzyskać utracony komfort okolic intymnych.

Rewitalizacja pochwy – wskazania do zabiegu

Wraz z wiekiem kobietom często zaczynają towarzyszyć różnego rodzaju dolegliwości w miejscach intymnych. Jedną z nich jest zespół relaksacji (lub rozluźnienia) pochwy, VRS. Objawia się on rozluźnieniem i osłabieniem tkanek ścian pochwy i otaczających ją struktur. Mogą temu towarzyszyć objawy, takie jak:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • obniżenie lub brak satysfakcji seksualnej,
 • wiotka i przesuszona skóra warg sromowych oraz łechtaczki,
 • ból i świąd okolic intymnych,
 • częste urazy i otarcia.

To właśnie zespół rozluźnienia pochwy jest jednym ze wskazań do przeprowadzenia zabiegu laserowej rewitalizacji pochwy.

VRS dotyka w znacznej mierze kobiety po porodach (w szczególności wielokrotnych) oraz kobiety w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym.

Rewitalizacja pochwy – jak działa?

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy polega na regeneracji śluzówki pochwy poprzez wprowadzenie do niej głowicy laserowej. Okoliczne tkanki pochwy oraz zawarty w nich kolagen zostają ogrzane przez wiązki lasera. Dzięki podgrzaniu kolagenu obkurczają się jego włókna, błona śluzowa się napina, a co za tym idzie, rozpoczynają się procesy neokolagenezy. Produkowane są nowe włókna kolagenowe, dzięki którym błona śluzowa pochwy jest odmłodzona, bardziej elastyczna i napięta niż wcześniej. Zniwelowany zostaje też problem suchości pochwy – jest ona odpowiednio nawilżona, a przykre dolegliwości, takie jak pieczenie, świąd, otarcia czy urazy, znikają lub zostają zredukowane do minimum. Wzrasta poziom satysfakcji seksualnej i poprawia się ogólny komfort życia pacjentki.
Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy jest bezinwazyjny, a po jego wykonaniu pacjentka może niemal od razu opuścić klinikę i wrócić do wykonywania codziennych aktywności.

Przebieg zabiegu rewitalizacji pochwy

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy trwa zwykle około 30 minut. Przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem, podczas której ustalony zostaje stan zdrowia pacjentki. Konieczne jest także wykonanie cytologii lub okazanie wyników badania wykonanego maksymalnie pół roku przez planowanym zabiegiem. Jeśli wcześniej przeprowadzane były jakiekolwiek zabiegi w okolicach intymnych, należy powiedzieć o nich lekarzowi przeprowadzającemu rewitalizację.
Zabieg odbywa się bez znieczulenia, ponieważ nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości. Lekarz wprowadza do pochwy głowicę lasera, którego wiązka podgrzewa kolagen w tkankach znajdujących się u wejścia pochwy, a także w kanale dróg rodnych. Kolagen pod wpływem wyższej temperatury zaczyna się kurczyć, przez co jego włókna stają się krótsze i grubsze, co jednocześnie powoduje zmniejszanie się tkanek, które zostały naświetlane laserem – uzyskujemy efekt napięcie i obkurczenia pochwy.

Zwykle zadowalające efekty można uzyskać już za pierwszym razem. Jeśli pacjentka nie jest usatysfakcjonowana, procedurę można powtórzyć po około 30 dniach.

Rewitalizacja pochwy – zalecenia po zabiegu

Po opuszczeniu kliniki pacjentka może wrócić do codziennych aktywności. Aby efekt rewitalizacji był jak najlepszy, warto jednak przestrzegać kilku zasad:

 • Przez 7 dni zachować wstrzemięźliwość seksualną,
 • Przez 72 godziny od zabiegu unikać kąpieli (w wannie, basenie czy innym zbiorniku),
 • Przez pierwsze dni ograniczyć wysiłek fizyczny,
 • Stosować preparaty dopochwowe z zawartością kwasu hialuronowego.
 • Efektywność zabiegu podnosi regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Polegają one na systematycznym zaciskaniu i
 • rozluźnianiu mięśni dna miednicy.

Efekty zabiegu rewitalizacji pochwy

Na pierwsze efekty zabiegu należy poczekać około 30-40 dni. Zdarza się, że proces przebudowy trwa dłużej, a efekty pojawiają się po kilku miesiącach (do pół roku).

Rezultaty są uzależnione od wieku pacjentki. Najtrwalszy efekt obserwuje się u kobiet w wieku rozrodczym – może trwać wiele lat lub do kolejnego, naturalnego porodu (wtedy to dochodzi do ponownego rozciągania się tkanek).
Kobiety w wieku postmenopauzalnym mogą wspierać się terapią farmakologiczną lub fizykoterapeutyczną dla wydłużenia trwałości efektu.

Aby polepszyć efekt zabiegu zalecamy regularne ćwiczenie mięśni Kegla, czyli regularne zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy!

Przeciwwskazania do zabiegu

Laserowa rewitalizacja pochwy jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezpiecznym, jednak w określonych przypadkach nie może zostać wykonana. Oto najważniejsze przeciwwskazania:

 • Ciąża,
 • Miesiączka,
 • Trwające infekcje pochwy,
 • Nieuregulowana cukrzyca,
 • Nowotwór,
 • Choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej,
 • Padaczka,
 • Zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryny).

Nie rezygnuj z komfortu i przyjemności! Zabiegi laserowej rewitalizacji pochwy (ang. laser vaginal rejuvenation – LVR) jest bardzo skuteczny – odmładza, poprawia funkcjonowanie narządu oraz rekonstruuje tkanki. Dzięki temu Twoje miejsce intymne znowu będzie poprawnie funkcjonowało, a Ty zyskasz lepsze samopoczucie, pewność siebie i poprawisz odczucia swoje i partnera.

Wybierz najlepszy gabinet ginekologii estetycznej w Warszawie –  lekarz zapewni Ci komfort, dyskrecję i pełne bezpieczeństwo przeprowadzonej procedury.

Polecane kliniki: