Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową (botoksem)

Nadpotliwość to krępująca dolegliwość, z którą borykają się m.in. osoby aktywne, a także żyjące w stresie, pośpiechu i napięciu. Istnieje kilka sposobów leczenia nadmiernej potliwości. Jednym z nich (i jednocześnie jednym z najbardziej skutecznych i bezpiecznych) jest… botoks. Toksynę botulinową (bo tak brzmi pełna nazwa botoksu) aplikuje się bezpośrednio do skóry przy pomocy cienkiej igły. Jest to zabieg nieinwazyjny, szybki i bezbolesny, a jego rezultaty odczuwalne są niemal natychmiast.

Co to jest botoks i jakie ma działanie?

Toksyna botulinowa, czyli znany wszystkim botoks, to neurotoksyna, którą produkują beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Bywa nazywana jadem kiełbasianym, ponieważ występuje także w zepsutych, mięsnych produktach spożywczych, np. w wędlinach. Nie wolno jej spożywać, ponieważ przyjmowana doustnie, staje się trucizną. Podawana domięśniowo w odpowiednich dawkach i we właściwy sposób jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm.

Botoks wstrzykiwany w skórę przerywa przewodnictwo włókiem nerwowych, które zaopatrują gruczoły potowe. Te z kolei przestają wytwarzać pot.

Botoks wykorzystuje się także do usuwania zmarszczek, leczenia przewlekłych migren czy redukcji nadmiernego napięcia mięśni wywołanego porażeniem mózgowym lub udarem mózgu.

Na czym polega leczenie nadpotliwości botoksem?

Leczenie nadpotliwości botoksem polega na ostrzykiwaniu skóry niewielką ilością preparatu. Wykorzystuje się do tego cieniutkie igły. Botoks aplikuje się w miejsca o zwiększonej potliwości, np. w skórę pach, dłoni, stóp czy twarzy (czoła). Gruczoły przestają wydzielać pot do momentu powstania nowych zakończeń nerwowych – zazwyczaj trwa to do 6 miesięcy.

Przebieg zabiegu

Zabieg leczenia nadpotliwości zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem. Konieczne jest bowiem wykluczenie wszelkich czynników uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu, a także precyzyjne określenie obszaru, na którym występuje nadmierna potliwość. By wyznaczyć takie miejsca, zwykle wykonuje się test Minora (test jodowo-skrobiowy). Na skórę nanosi się roztwór jodyny, a w następnej kolejności – skrobi ziemniaczanej. Nadpotliwe obszary po kilkunastu sekundach zaczynają ciemnieć.

Przed wykonaniem zabiegu dezynfekuje się skórę i znieczula ją kremem. Odpowiednio przygotowany preparat zawierający toksynę botulinową wprowadza się śródskórnie w sposób bardzo precyzyjny.

Zabieg jest bezbolesny. Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po jego wykonaniu pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Jeśli zabiegowi poddawane są pachy, konieczna jest ich wcześniejsza depilacja. Pacjenci, u których depilacja wywołuje podrażnienia skóry, powinni wykonać ją dzień wcześniej. W przypadku nadpotliwości stóp zwykle konieczne jest wykonanie pedicure’u dzień przed zabiegiem.

Po zabiegu

Tuż po wykonaniu zabiegu pacjent powinien włożyć na siebie świeżą bluzkę. Jeśli zabieg przeprowadzany był na dłoniach, zwykle konieczne jest założenie bawełnianych rękawiczek. W przypadku leczenia nadpotliwości stóp pacjent powinien przygotować bawełniane skarpetki i buty na zmianę.

Powikłania występują bardzo rzadko. Zdarza się, że pojawia się przejściowa bolesność, siniaki i zaczerwienienie lub przejściowe osłabienie mięśni (w przypadku leczenia nadpotliwości stóp i dłoni).

Efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez kilka miesięcy. U niektórych pacjentów jest to 6, u innych nawet do 12 miesięcy. W tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe, w związku z czym efekty zanikają i konieczne jest ponowne wykonanie zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do leczenia nadpotliwości toksyną botulinową są:

  • Ciąża i okres karmienia piersią,
  • Zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu,
  • Stosowanie leków takich jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
  • Infekcje skóry w miejscach nadpotliwości,
  • Rozległe uszkodzenia skóry,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • Niektóre schorzenia, mogące być przyczyną hiperhydrozy, np. cukrzyca czy nadczynność tarczycy,
  • Nowotwory.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pozbycie się krępujących dolegliwości. Wybierz najlepszy dla siebie gabinet medycyny estetycznej w Warszawie i zapomnij o nadpotliwości.

Polecane kliniki: