Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna

Nici liftingujące – nowoczesny lifting bez skalpela

Nici liftingujące służą do usuwanie zmarszczek m.in. z twarzy, szyi i dekoltu. Krótkie, cieniutkie nici wprowadza się pod skórę, by zbudować dla niej rusztowanie. Efekty zabiegu widoczne są niemal natychmiast, choć na ostateczny rezultat należy poczekać do kilku tygodni. Co się dzieje z samymi nitkami? Stopniowo się rozpuszczają, stymulując syntezę kolagenu i elastyny. Efekt? Skóra jest gładsza, bardziej elastyczna i sprężysta niż wcześniej – bez konieczności używania skalpela.

Jakie są rodzaje nici liftingujących?

Początkowo do przeprowadzania zabiegów, wykorzystywano nierozpuszczalne nici chirurgiczne zakończone haczykami. Część gabinetów nadal je stosuje, jednak przede wszystkim do liftingu twarzy osób starszych, u których opadanie tkanek jest wyraźne. Takie nici wystarczają na 5-7 lat.

Istnieją jednak nici w pełni rozpuszczalne, które umożliwiają uzyskanie efektu liftingu, a także, podczas rozpuszczania się, stymulują tkankę do produkcji kolagenu i elastyny. Rewitalizują tym samym skórę, podnoszą jej gęstość, uelastyczniają i wygładzają.

Aby uzyskać pożądane efekty, osoba przeprowadzająca zabieg, musi dopasować rodzaj nici do potrzeb pacjenta. Dobór odpowiedniego materiału jest kluczowym czynnikiem, warunkującym powodzenie liftingu. Oto kilka popularnych rodzajów nici liftingujących:

Nici liftingujące Aptos – produkuje się je z pochodnej kwasu polimlekowego. Są wyposażone w mikroskopijne haczyki, tworzące ukośne krawędzie. Dzięki nim każdą nić można przesuwać tylko w jedną stronę. To z kolei zmniejsza ryzyko samoczynnego przesuwania się materiału i pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Nici Aptos wykorzystuje się często do liftingu policzków, żuchwy czy łuków brwiowych. Są implementowane głębiej w skórze i w tkance podskórnej, dlatego mogą być wykorzystywane także do liftingu piersi, brzucha, ramion i ud.

Nici liftingujące Silhouette Lift – produkowane z polipropylenu, wyposażone w maleńkie stożki, rozmieszczone na całej długości nici. Stożki te umożliwiają precyzyjne rozmieszczenie i zaczepienie nici, a także utrzymanie efektu sprężystości skóry. Wykorzystuje się je podczas zabiegów m.in. u osób z nadmierną ilością „luźnej” skóry, do pozbywania się tzw. chomiczków czy uwydatnienia polików.

Nici liftingujące Spring Thread – wykonane z rdzenia poliestrowego, pokrytego silikonem. Na powierzchniach tych nici znajdują się mikro wypustki, które mają za zadanie jeszcze bardziej unieść skórę i wzmocnić efekt liftingu. Spring Thread są wykorzystywane m.in. do liftingu szyi, podbródka, a nawet ramion i pleców.

Nici liftingujące PDO – jedne z najbardziej znanych i skutecznych rodzajów nici. Są wykonane z polidioksanonowych syntetycznych włókien, które ulegają rozkładowi. Ich skład jest obojętny dla organizmu, a gładka, pozbawiona bruzd, jednolita powierzchnia zapobiega gromadzeniu się bakterii i powstawaniu stanów zapalnych. Stosuje się je do liftingu i modelowania twarzy i wybranych partii ciała – w szczególności szyi (nie polecamy na skórę powiek oraz brwi). Nici unoszą włókna i napinają skórę, ale także zagęszczają ją i uelastyczniają.

Natomiast nie poprawimy nićmi jakości skóry! Dlatego w większości gabinetów medycyny estetycznej oferowane jest połączenie nici np z biostymulacją lub wypełnieniem. Najpierw lekarz podaje preparat, którego celem jest odtworzenie objętości danego obszaru, albo HIFU, a dopiero jako wykończenie zabiegu stosuje się wtedy nici liftingujące PDO.

Nici liftingujące Darvin – do ich produkcji wykorzystuje się polimer, wykorzystywany także w chirurgii naczyniowej. Są zbudowane z macierzy bioabsorbowalnej, poprawiającej stan skóry. Podobnie jak poprzednie rodzaje nici, także nici Darvin pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i przyspieszają rewitalizację skóry. Nici Darvin wykorzystuje się m.in. do liftingu i rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu.

First Lift Barb 4D – zbudowane z mikroskopijnych haczyków, które otwierają się po implementacji w skórę. Wykorzystuje się je m.in. do podniesienia (oraz utrzymania) zwiotczałych tkanek, np. do liftingu czoła, całej twarzy i podnoszenia powiek.

 

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących?

Zabieg liftingu z wykorzystaniem nici wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (po aplikacji kremu lub wykonaniu zastrzyku). Nici wprowadzane są pod skórę przy pomocy cienkich kaniuli. Niewielkie igły, wokół których owinięte są nici, wprowadza się w skórę pod skosem lub równolegle. Następnie igła jest wyciągana, a nić zostaje w skórze. Zabieg trwa od 30 do 60 minut.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Zdarza się, że może pojawiać się uczucie dyskomfortu lub swędzenie skóry, a także opuchlizna lub zasinienie. W takich sytuacjach lekarze mogą zalecić stosowanie specjalnych maści lub antybiotyków.

W zależności od rodzaju aplikowanych nici, od 2 do 3 tygodni po liftingu należy w miarę możliwości ograniczyć ekspresję mimiczną twarzy, nie wykonywać masaży i peelingów, a także ograniczyć golenie skóry.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Efekty liftingu zwykle są widoczne niemal natychmiast. Na ostateczne rezultaty należy jednak poczekać do kilku tygodni.

Utrzymują się od roku do 2 lat – w zależności od rodzaju nici. Lifting wykonany przy pomocy nici nierozpuszczalnych należy powtórzyć po kilku latach.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniami do wykonania liftingu z wykorzystaniem nici są m.in.:

  • Poziome i pionowe zmarszczki na czole,
  • Opadające brwi,
  • Nadmiar skóry na twarzy, także wokół oczu,
  • Fałdy nosowo-wargowe,
  • Fałdy podbródkowe,
  • Linie marionetki,
  • Rowek policzkowo-jarzmowy,
  • Zmarszczki mimiczne,
  • Głębsze bruzdy,
  • Opadające policzki,
  • Opadająca skóra wokół dolnej szczęki.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jak każdy zabieg, także i lifting z wykorzystaniem nici, nie jest przeznaczony dla każdego. Oto najważniejsze przeciwwskazania:

  • Ciąża i okres karmienia piersią,
  • Otwarte rany,
  • Zmiany chorobowe skóry,
  • Zaburzenia krzepliwości krwi i terapia przeciwwskazania,
  • Choroba nowotworowa.

Największe zalety liftingu z wykorzystaniem nici

Lifting z wykorzystaniem nici jest bezpieczny, a po jego wykonaniu nie ma konieczności rekonwalescencji. Do zabiegu nie trzeba się też szczególnie przygotowywać (konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem). Pierwsze efekty liftingu są natychmiastowe.

Wprowadzanie do skóry nici nie powoduje ryzyka powstawania blizn, nie są wykonywane żadne nacięcia. Nici są niewyczuwalne i niewidoczne. Zabieg można wykonywać o każdej porze roku.

Wybierz dla siebie Nici liftingujące i najlepszy gabinet medycyny estetycznej w Warszawie.

Polecane kliniki: