Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna

Usuwanie zmian skórnych przy pomocy lasera CO2

Usuwanie zmian skórnych przy pomocy lasera CO2

Kurzajki, włókniaki, brodawki, znamiona i przebarwienia – to zmiany, które pomimo tego, że mogą wyglądać groźnie, nie zawsze wymagają interwencji chirurgicznej. Większość z nich stanowi przede wszystkim problem natury estetycznej, zwłaszcza jeżeli zlokalizowana jest w obrębie twarzy. To właśnie zmiany z tej grupy można w bezpieczny i nowoczesny sposób usunąć przy pomocy lasera CO2. Na czym polega zabieg? Kto może mu się poddać? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Laser CO2 wykorzystywany jest przez medycynę już od niemal 50 lat. Najszersze zastosowanie znajduje w dermatologii oraz w medycynie estetycznej – pozwala na niezwykle skuteczne usuwanie różnego typu zmian i narośli skórnych. Do najważniejszych zalet zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2 zalicza się: brak krwawienia, szybkie gojenie się ran, a także bezkontaktowość, która sprawia, że cały proces jest wyjątkowo bezpieczny (ryzyko zarażenia się wirusem HIV lub żółtaczką jest niemalże zerowe).

Jak przebiega zabieg usuwania zmian skórnych przy pomocy lasera CO2?

W zależności od urządzenia, z którego korzysta dany gabinet medycyny estetycznej, zabieg laserowego usuwania znamion może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia (nowoczesne urządzenia mogą na przykład nieprzerwanie ochładzać skórę poddawaną zabiegowi, przez co zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne). Cała procedura nie trwa zwykle dłużej niż kilkanaście-kilkadziesiąt minut, chociaż czas jest w dużej mierze zależny od ilości zmian, które są jednorazowo usuwane. Podczas zabiegu na zmiany kierowana jest światło lasera, wnikające w tkanki miękkie i powodujące ich odparowanie. Naczynia, które znajdują się dokoła usuwanej zmiany, zostają samoczynnie zamknięte. W związku z tym nie pojawia się krwawienie. Po około 24 godzinach od zabiegu rana pokrywa się strupem, który odpada po 7-21 dniach. W miejscu, w którym przeprowadzono zabieg, może pojawić się niewielka blizna, chociaż często po usunięciu znamiona nie pozostaje żaden ślad – wiele zależy od prawidłowej pielęgnacji skóry po zabiegu oraz od rozległości usuwanej zmiany.

Jak dbać o skórę po laserowym usuwaniu zmian skórnych?

Po zabiegu bezwzględnie należy unikać wystawiania na słońce obszaru, który został poddany działaniu lasera. Niedozwolone jest również korzystanie z solarium. Okres, kiedy należy unikać ekspozycji na słońce, wynosi zwykle 2-6 miesięcy. Z tego względu, zabieg najczęściej wykonuje się po zakończeniu wakacji (lub kilka miesięcy przed planowanym urlopem w ciepłym, słonecznym miejscu).

Jakie zmiany można usunąć przy pomocy lasera CO2?

Włókniaki – guzkowate narośle, które nie powodują bólu i pojawiają się na różnych obszarach ciała. Najczęściej obserwuje się je w obrębie szyi, pach lub powiek. Większość włókniaków posiada barwę zbliżoną do koloru skóry, chociaż zdarza się również, że są od niej znacznie ciemniejsze. Czasami mają one wielość nieprzekraczającą ziarenka piasku, jednak częściej zdarza się, że są większe – wyglądają wówczas niczym „zawieszone” na nitce.

Punkty rubinowe (naczyniaki starcze) – przybierają postać różowych, czerwonych lub fioletowych plamek bądź grudek. Zwykle pojawiają się nie wcześniej niż w czwartej dekadzie życia, na skutek nieprawidłowego rozszerzania się niewielkich naczyń krwionośnych. Najczęściej można obserwować je na brzuchu lub plecach.

Brodawki wirusowe – nazywane są powszechnie kurzajkami. Są to niewielkie guzki o nieregularnej i szorstkiej powierzchni. Mogą przyjmować kolor ciała lub odznaczać się białą, różową, brązową barwą. W środku brodawek można dostrzec czasem niewielkie czarne kropki. Pojawiają się one na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – często można zaobserwować je latem, na przykład po korzystaniu ze wspólnego basenu. Brodawki najczęściej pojawiają się na dłoniach lub stopach. Zwykle nie powodują dolegliwości bólowych (wyjątek stanowią brodawki sna podeszwie stopy).

Brodawki narządów płciowych – czyli kłykciny kończyste. Jest to szczególny rodzaj brodawek wirusowych. Przyjmują postać niedużych kalafiorowatych wykwitów, zlokalizowanych w pobliżu męskich lub damskich narządów płciowych, odbytu lub na wewnętrznej stronie ud.

Niektóre znamiona barwnikowe (płaskie oraz wypukłe) – najczęściej nazywane „pieprzykami”. Usuwanie laserem CO2 praktykuje się wtedy, gdy nie istnieje potrzeba, by zmianę przebadać histopatologicznie.

Inne zmiany i narośle skórne, w tym niektóre blizny, na przykład blizny potrądzikowe.

Niewiele osób lubi swoje znamiona. Nic dziwnego! W końcu urocze zmiany, na wzór słynnego pieprzyka Marylin Monroe, zdarzają się niezwykle rzadko. Na szczęście, dzięki nowoczesnym zabiegom wykorzystującym laser CO2, współcześnie nikt nie musi cierpieć z powodu nieestetycznych znamion, które przykuwają uwagę otoczenia. Podczas jednej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, w sposób bezpieczny i bezbolesny, możesz pozbyć się zmian, które powodują Twój dyskomfort.

 

Laserowe usuwanie zmian skórnych, kurzajek, włókniaków, brodawek w Warszawie. 

Polecane kliniki: