Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna

Wolumetria i wypełniacze tkankowe

Wolumetria twarzy Warszawa

Wolumetria to modelowanie konturów twarzy poprzez precyzyjne wstrzyknięcie w określone miejsca preparatu dodającego objętości. Za pomocą wypełniaczy nie poprawimy jakości skóry, możemy za to przywrócić jej utraconą wraz z wiekiem objętość, uwydatnić kości policzkowe, wymodelować nos, podbródek, spłycić głębokie zmarszczki, czy powiększyć usta.

W zależności od zamierzonego efektu jaki chcemy osiągnąć, zabiegi wolumetryczne można podzielić na kilka grup, które różnią się poziomem zaawansowania przeprowadzonej procedury.

Punktowe, czyli takie, w których podajemy wypełniacz w konkretne miejsca – usta, nos, brodę, dolinę łez, pojedyncze bruzdy itp. Zużywa się tu małe ilości preparatu, ok. 1 ml maksymalnie 2 ml i są najprostsze w wykonaniu.
Korygujące, wykonywane w przypadku redukcji asymetrii np. nierówny kształt ust, niesymetrycznie opadające policzki, miejscowe deformacje. Wymagają przemyślanego działania lekarza, który precyzyjnie poda odpowiednią ilość preparatu. Zwykle jest to ok. 1-2 ml.
Liftingujące, mające na celu przywrócenie młodego wyglądu całej twarzy. W tym przypadku wypełniamy zagłębienia i bruzdy w okolicach czoła, skroni i policzków. Ilość wstrzykiwanego preparatu jest o wiele większa, a sama procedura wykonania bardzo zaawansowana.
Upiększające. Tutaj, aby uzyskać naturalny, nieprzesadzony efekt, oprócz znajomości anatomii i doświadczenia potrzeba również dużego wyczucia lekarza.

Dla kogo jest zabieg wolumetrii?

Zabiegi wolumetryczne przeznaczone są dla każdego (o ile nie ma ku temu przeciwskazań), kto chce przywrócić utraconą objętość i młody wygląd. Zasadniczo wolumetria jest jedyną metodą umożliwiającą modelowanie rysów twarzy i korekcję asymetrii.

Rodzaje wypełniaczy:

1. Trwałe – mimo iż efekty utrzymują co najmniej 5 lat są obecnie bardzo rzadko stosowane, ze względu na duże ryzyko powikłań i możliwość przemieszczenia sią implantu.

2. Kwas hialuronowy (HA) – najczęściej stosowany wypełniacz w medycynie estetycznej. W zabiegach wolumetrii używa się gęstego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Z kolei nieusieciowany, a więc rzadki HA wykorzystywany jest w mezoterapii igłowej. Efekty wypełnienia są widoczne od razu i utrzymują się w zależności od stopnia usieciowania około 4 do 12 miesięcy na skutek stopniowego wchłaniania się preparatu. Najlepiej nadaje się do zabiegów punktowych i asymetrii, natomiast w przypadku rozległych ubytków efekty mogą wydawać się niezmiernie sztuczne. Ponadto, mimo iż kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczny, podanie go w dużych ilościach zwiększa ryzyko powstania infekcji.

3. Biostymulatory: kwas l-polimlekowy (Sculptra), poliprolakton (Ellanse), hydroksyapatyt wapnia (Radiesse). Efekt wypełnienia jest możliwy dzięki obecności w tych preparatach biodegradowalnych mikrosfer, wokół których po zabiegu tworzy się własna tkanka łączna. Dochodzi więc do stymulacji komórek do produkcji kolagenu. Efekt jest o wiele bardziej naturalny i trwalszy niż w przypadku kwasu hialuronowego, dlatego modeluje się nimi całą twarz. Zabiegi z wykorzystaniem biostymulantów są bezpieczne, jednak efekty nie są widoczne od razu, pojawiają się stopniowo, w związku z czym wymagają dużego doświadczenia osoby wykonującej. Ellance jest preparatem odznaczającym się wysokim bezpieczeństwem i dającym naturalne i naprawdę bardzo dobre rezultaty. Jego minusem jest cena, jak również trudność podania. Z kolei Radiesse (hydroksyapatyt wapnia)j est  to minerał naturalnie występujący w przyrodzie, który jest również składnikiem kości i zębów. Preparat zwiększa gęstość skóry, poprawia jej strukturę, jednak bez nadmiernego dodawania objętości. Według wielu lekarzy może być nieprzewidywalny w stosunku do efektów i ewentualnych powikłań. Zdecydowanie najpopularniejszym biostymulatorem jest obecnie Sculptra. Sculptra, to kwas polimlekowy, który jest stosowany w medycynie od ponad 30 lat i to obecnie najefektywniejszy, znany w medycynie estetycznej preparat stymulujący produkcję kolagenu w skórze. Zastosowanie widocznie poprawia jakość skóry,  pozwala wygładzić istniejące bruzdy i zmarszczki oraz przywraca utraconą objętość twarzy.

4. Własna tkanka tłuszczowa – najbardziej naturalna i bezpieczna metoda wypełnienia. Efekt widać od razu, jednak jego część ulega wchłonięciu. Nawet doświadczony lekarz nie jest w stanie oszacować ile tłuszczu zostanie po wstrzyknięciu, więc nie do końca można przewidzieć rezultaty końcowe.

Idealnym byłoby zastosowanie wypełniacza, który nie wywołuje infekcji, nie powoduje stanu zapalnego oraz alergii, jest biodegradowalny, nie prowadzi do powstania skutków ubocznych, przynosi długotrwałe rezultaty na kilka lat, w razie potrzeby daje się w łatwy sposób usunąć z organizmu i jest w miarę tani. Niestety, żaden z dostępnych na rynku preparatów nie spełnia tych wymogów jednocześnie.

Technika zabiegu

W miejscu wprowadzania preparatu pod czas zabiegu odczuwalne jest niewielkie rozpieranie. Liczba wkłuć jest uzależniona od rozległości obstrzykiwanej powierzchni. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Wypełniając pojedyncze zmarszczki, zazwyczaj dokonuje się punktowych, seryjnych wkłuć na całej ich długości. Niewielkie ilości preparatu łączą się w ten sposób w jedną, unoszącą zagłębienie linię.
Z kolei mając na celu uniesienie policzków wykonuje się równoległe, krzyżowe iniekcje góra dół, w celu utworzenia podskórnej „kratki”.
Aby uniknąć dużej ilości wkłuć w przypadku modelowania większych obszarów, zazwyczaj stosuje się technikę wachlarzową. Polega ona na wprowadzeniu igły za pomocą jednego wkłucia, niepełnym jej wycofaniu, obróceniu pod innym kątem i ponowieniu iniekcji na kształt wachlarza.

Powikłania po wypełniaczach

Pojawiające się czasem po iniekcjach wypełniaczy skutki uboczne mają zazwyczaj charakter przemijający, gdyż ustępują maksymalnie po kilku dniach. Do najczęściej występujących powikłań należą:

  • Zaczerwienienie, obrzęk
  • Krwawienie w miejscach wkłucia
  • Ból i tkliwość
  • Zasinienia
  • Podskórne, niewidoczne zgrubienia

Tak więc, pomimo, że w medycynie estetycznej hasło „wypełniacze” kojarzy się głównie z wszechobecnym kwasem hialuronowym – nic dziwnego, ponieważ w samej Europie zarejestrowanych jest około 100 wypełniaczy z kwasem hialuronowym. Tymczasem ani nie jest on jedynym preparatem, ani nawet najlepszym.

Pamiętajmy, że nawet najprostsze zabiegi z użyciem wypełniaczy, powinny być wykonywane przez lekarzy! Ważne jest też, by specjalista, który wykonuje zabieg dobrze „czuł” preparat, wtedy efekty zabiegu zawsze są dużo lepsze, a pacjenci bardziej zadowoleni. Dlatego lekarz powinien pomóc w wyborze odpowiedniego preparatu do oczekiwanych efektów przez pacjenta.

Wybierz najlepszy dla siebie gabinet medycyny estetycznej w Warszawie, który oferuje zabiegi wolumetrii twarzy.

Polecane kliniki: