Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Flebologia estetyczna

Żylaki kończyn dolnych – kiedy i jak je leczyć?

Ponad jedna czwarta dorosłej populacji ma żylaki. Po 60 roku życia stan ten jest tak częsty, że niemal uważany jest za normę. Niestety, żylaki zazwyczaj zwiastują dużo głębszy problem a nawet mogą skutkować poważnymi powikłaniami. Istnieje kilka rodzajów leczenia tego schorzenia a jego wybór zależy od stanu zaawansowania choroby oraz od preferencji chorego.

Żylaki są patologicznymi poszerzeniami żył, wynikającymi z zalegania w nich krwi na skutek zaburzonego jej odpływu w stronę serca. Innymi słowy, zastój krwi powoduje rozciągnięcie ściany naczynia i ciągłe wypełnienie nią żył. W zdrowych żyłach dwa mechanizmy zapobiegają zaleganiu krwi: wypychanie jej poprzez ucisk kurczących się mięśni oraz zastawki żylne. Te ostatnie to swego rodzaju bramki, które otwierają się tylko w jedną stronę. Gdy już raz napłynie do nich krew, nie może wrócić. Mała ilość ruchu, długotrwałe stanie lub siedzenie, nieuprawianie sportów, przebyte zapalenia żył powodujące uszkodzenie zastawek, czy po prostu genetycznie słabe zastawki żylne powodują upośledzenie mechanizmów zapobiegających cofaniu się krwi, co skutkuje powstawaniem nadciśnienia w układzie żylnym kończyn dolnych. A stąd już prosta droga do żylaków.

Leczenie i usuwanie żylaków

Sposobów leczenia żylaków jest wiele, jednak jeśli już pojawiają się inne objawy niż nieestetyczne, wystające, zielonkawe guzki na skórze, warto zastanowić się nad zabiegiem zamknięcia żylaków. Objawami tymi są obrzęki kończyn dolnych, które nasilają się wieczorami, pojawienie się przebarwień i wyprysków na skórze, nawet do owrzodzeń. Zanim to jednak nastąpi, wyjątkowo ważna jest profilaktyka powstawania niewydolności żylnej i łączących się z nią żylaków. Powinny ją stosować zwłaszcza osoby które dużo stoją w ciągu dnia oraz u których ktoś w rodzinie chorował na żylaki. Największe znaczenie profilaktyczne mają uciskowe podkolanówki czy pończochy które wywierają największy nacisk na dystalne części kończyn dolnych. Najlepszymi wyrobami uciskowymi są ten dobrane w sposób profesjonalny w placówce medycznej poprzez dokładne zmierzenie nóg. Drugim elementem profilaktyki jest, rzecz jasna, ruch. Im intensywniejszy sport tym lepiej, jednak nawet codzienne kilkudziesięciominutowe spacery znacznie zmniejszą ryzyko powstawania niewydolności żył kończyn dolnych. Dodatkowo, należy jak najczęściej w ciągu dnia chodzić, zastępując samochód spacerem czy choćby autobusem, czy windę schodami. Dostępne leki rzekomo wspomagające mikrokrążenie niestety nie wykazują znaczącego działania i z całą pewnością nie powinny być jedyną formą profilaktyki i leczenia niewydolności żylnej.

Najskuteczniejszą z metod leczenia jest zabiegowe usuwanie czy zamykanie światła żylaków. Decyzja o tym leczeniu zależy od niewydolności głównych pni żylnych w obrębie kończyny. Stwierdzona za pomocą badania USG jest wskazaniem do zabiegu usuwania lub zamknięcia tych naczyń, gdyż nieoperowane będą powodowały postęp choroby. Nasilające się obrzęki w obrębie kończyn dolnych czy występowanie przebarwień skóry lub nawet owrzodzeń również wymaga leczenia zabiegowego, gdyż pomimo zastosowania środków zapobiegających powstawaniu żylaków, choroba będzie się pogłębiać. Również osoby, które pracują wiele godzin w pozycji stojącej powinny rozważyć taki zabieg, jeśli nie mają możliwości zmiany trybu pracy. Operacyjne usunięcie żylaków jest traumatycznym zabiegiem, podczas którego pacjent może stracić dużą ilość krwi i po którym często zostają nieestetyczne blizny. Niestety, jest to jedyna dostępna na NFZ forma leczenia tego schorzenia. 

Dużo lepszym sposobem jest zamknięcie światła zmienionej żyły, bez usuwania jej. 

Leczenie żylaków falami radiowymi EVRF jest jedną z najskuteczniejszych metod ma najmniejszy procent nawrotów, najmniej skutków ubocznych. W odczuciu pacjentów praktycznie nie odczuwa się po operacyjnych dolegliwości bólowych.Zabieg ten można wykonać w prywatnych klinikach, które specjalizują się w leczeniu żylaków.

Żylaki kończyn dolnych są coraz częstszym problemem wśród coraz mniej ruszającego się społeczeństwa. Warto wcześniej podjąć kroki profilaktyczne, by nie zaistniała konieczność zabiegowego leczenia.

Źródło wiedzy o leczeniu i usuwaniu żylaków : Kriocentrum.com – leczenie żylaków w Warszawie.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej