Zabiegi

Sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Chirurgia estetyczna

Plastyka pochwy

Plastyka pochwy zazwyczaj jest wykonywana u kobiet, które doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy. Popularność zabiegu wynika wprost z częstotliwości występowania tego rodzaju uszkodzeń. Dotykają one aż 90% kobiet rodzących siłami natury.

Wskazaniem do wykonania plastyki pochwy jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu płciowego oraz poprawa jakości życia intymnego pacjentki i jej partnera. Co równie ważne, wykonanie plastyki pochwy nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w kolejną ciążę.

Zabieg może być wykonany u kobiet pełnoletnich, które w czasie pierwszego lub kolejnego porodu (także w wyniku innych czynników) doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy.

Wskazania do plastyki pochwy

Zabieg przeznaczony jest dla kobiet, które mają zniekształcone wargi sromowe w wyniku:

  • dziedzicznego przerostu
  • licznych porodów
  • uszkodzeń krocza na skutek wypadku
  • uszkodzeń warg sromowych podczas stosunku płciowego

Kobiety z przerostem warg sromowych odczuwają dyskomfort noszenia obcisłych ubrań oraz przy uprawianiu niektórych rodzajów aktywności fizycznej. Poza tym, wada ta często objawia się bólem przy chodzeniu, obcieraniem się oraz dysfunkcją seksualną. Problem z dużymi wargami sromowymi wpływa na niską ocenę własnej atrakcyjności i może rodzić zahamowania przed kontaktami płciowymi.

Przebieg zabiegu

Jak każdy zabieg, także i plastyka pochwy poprzedzona jest wizytą konsultacyjną. Jej celem jest wnikliwy wywiad zdrowotny, przybliżenie pacjentce przebiegu i charakterystyki tego zabiegu. Pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim ma także na celu określenie badań, jakie należy wykonać. Zabieg zazwyczaj trwa do 90 minut. Jego przebieg w dużej części zależy od dostosowania się do wskazań lekarza. Na dwa tygodnie przed wykonaniem plastyki nie wolno przyjmować niektórych leków (aspiryny i jej pochodnych, witamin z grupy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych). Na trzy dni przed zabiegiem należy także znacząco ograniczyć palenie papierosów. Co najmniej, sześć godzin przed jego wykonaniem nie można przyjmować żadnych pokarmów oraz płynów.

Rekonwalescencja

Po upływie siedmiu dni od zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna. Normalną aktywność można podjąć po kilku dniach, niemniej jednak obrzęk oraz całkowite zagojenie się ran następuje dopiero po upływie około tygodnia. W pierwszych dniach po zabiegu możliwe jest wystąpienie bólu oraz podwyższonej temperatury. W celu jego uśmierzenia ordynowane są leki przeciwbólowe.

Przypadek każdej pacjentki jest bardzo indywidualny, ale zakłada się, że pierwsze kontakty seksualne mogą być podjęte dopiero po upływie 6-8 tygodni od wykonania zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania waginoplastyki

Plastyka pochwy nie może być wykonywana, gdy kobieta w najbliższych miesiącach planuje zajść w ciążę. Zły stan zdrowia, choroby (w szczególności nowotwory), zaburzenia krzepnięcia krwi także stanowią przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.

Z medycznego punktu widzenia nie jest wskazane wykonywanie tego rodzaju zabiegów przed pierwszym porodem, bowiem w jego wyniku stan pochwy ulegnie zmianie.

Polecane kliniki: