Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

All on 4 w Warszawie – jakie są szczególne wyzwania i rozwiązania dla seniorów?

Metoda All-on-4 to innowacyjne podejście do odbudowy kompletnego zgryzu oferujące odzyskanie pewność siebie i pięknego uśmiech. Czy jest to rozwiązanie dostępne również dla osób starszych? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule. 

Metoda All-on-4 – sposób na poprawę jakości życia seniorów 

Osoby starsze, które muszą nosić ruchome protezy zębowe, często skarżą się na problem z ich funkcjonalnością. Taka proteza często powoduje duży dyskomfort oraz może wywoływać skutki uboczne – najczęściej są to trudności w mówieniu i gryzieniu. W efekcie seniorzy noszący protezę stają się apatyczni i smutni. 

Niewłaściwa proteza zębowa negatywnie odbija się na ogólnym samopoczuciu i znacząco obniża jakość życia. Co więcej, niedopasowane protezy mogą być nawet źródłem bólów głowy, a także uciskać i podrażniać tkanki miękkie w jamie ustnej, powodując owrzodzenia. 

Z kolei zrezygnowanie z protezy ruchomej i brak pełnego uzębienia to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim utrudnienie spożywania posiłków wymuszające ograniczenia w diecie. All-on-4 to idealne rozwiązanie. Polega na zamocowaniu czterech implantów stomatologicznych – dwóch w żuchwie i dwóch w szczęce – na których następnie mocowane są stałe protezy zębowe.

Metoda All-on-4 – jakie są jej zalety i wady? 

Główne zalety tej metody to:

  • Poprawa jakości życia osób z bezzębiem i szybki powrót do normalnego funkcjonowania.
  • Zminimalizowanie niepożądanych efektów ubocznych, takich jak stany zapalne i obrzęki.
  • Mała liczba przeciwwskazań. 
  • Estetyczny wygląd – protezy na implantach wyglądają jak naturalne zęby. 
  • Bezpieczeństwo – implanty wykonane są z materiału obojętnego dla organizmu, a ryzyko wystąpienia komplikacji przy metodzie All-on-4 jest bardzo niskie.

Do wad metody All-on-4 często zalicza się możliwość odrzutu implantów, mimo że są one wykonane z biokompatybilnych materiałów. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli wystąpi taki problem – wystarczy usunąć implant. Kolejną wadą może być wysoka cena metody All-on-4. Ostateczny koszt obejmuje chirurgiczną część zabiegu (27 000–31 000 zł) oraz część protetyczną, której cena zaczyna się od 20 000 złotych. 

Całkowity koszt zabiegu przedstawiany jest na wizycie konsultacyjnej ze specjalistą, który ustala indywidualne kwestie niezbędne do przeprowadzenia zabiegu oraz potrzeby okołozabiegowe, jak np. konieczność ekstrakcji zębów. 

Co jednak kluczowe – zabieg pozwala zminimalizować wszystkie niedogodności związane z noszeniem ruchomych protez – innowacyjną, skuteczną metodę All-on-4 oferuje Dental Fraternity w Warszawie.

Metoda All-on-4 – wyzwania u seniorów 

Jednym z głównych wyzwań związanych z All-on-4 u seniorów jest ogólny stan zdrowia. Starsze osoby mogą mieć problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby serca czy osteoporoza, które mogą wpływać na proces gojenia się i implantacji. Dlatego przed przystąpieniem do procedury niezbędne są przeprowadzenie wywiadu medycznego i ocena stanu zdrowia pacjenta. Lekarz dentysta może współpracować z innymi specjalistami medycznymi, aby zagwarantować bezpieczeństwo i skuteczność. 

Kolejnym ważnym wyzwaniem jest stan kości szczęki. Czasami u seniorów kość może być bardziej wiotka lub podatna na utratę masy kostnej. W takich przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych zabiegów, takich jak przeszczep kości czy podniesienie dna zatoki, aby zapewnić odpowiednie podłoże dla implantów zębowych. 

Na szczęście pomimo powyższych wyzwań nowoczesne technologie i specjalistyczna wiedza pozwalają na odbudowę pełnego zgryzu, nawet u seniorów.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej