Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste to medycyna XXI wieku – bardziej naturalny efekt, mniej inwazyjny i bezpieczniejszy sposób odmładzania.

Badania nad komórkami macierzystymi są jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Naukowcy upatrują się w nich nie tylko leku na wiele chorób, ale nawet… źródła wiecznej młodości. I chociaż tego ostatniego nie należy brać całkiem dosłownie, to właśnie w medycynie estetycznej komórki macierzyste wykorzystywane są już teraz na szeroką skalę. 

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste posiadają dwie wyjątkowe, odróżniające je od reszty komórek ludzkiego organizmu cechy: mają potencjał do nieograniczonej liczby podziałów oraz możliwość różnicowania się do innych typów komórek. U dorosłego człowieka komórki macierzyste są pozostałością po życiu płodowym – w dużym uproszczeniu, komórki płodu, a przedtem zarodka, posiadają wielki potencjał zarówno do podziału, jak i różnicowania się. Jest to logiczne, jako że w okresie płodowym z jednej, zapłodnionej komórki jajowej musi powstać cały nowy organizm. W początkowych fazach rozwoju embrionu składa się on wyłącznie z komórek macierzystych, które dzielą się i w końcu różnicują na poszczególne organy. Jednak nawet dorosły, w pełni ukształtowany człowiek posiada pewną bazę komórek macierzystych, nazywanych – w odróżnieniu od komórek embrionalnych – komórkami macierzystymi dojrzałymi. To właśnie one wykorzystywane są w medycynie estetycznej. 

Jakie właściwości mają dojrzałe komórki macierzyste?

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste u dorosłego człowieka biorą udział w procesach regeneracyjnych organizmu. Posiadają zdolność podążania w kierunku tkanek zajętych procesem chorobowym, zastępują martwe i uszkodzone komórki. Z tego powodu wykorzystywane są do leczenia wielu chorób. Ich potencjał do naprawy tkanek sprawia, że są także wyjątkowym narzędziem medycyny estetycznej, potrafią bowiem przywrócić młody wygląd twarzy, wyleczyć stare blizny, a nawet przeciwdziałać łysieniu. 

Proces starzenia się nieuchronnie powiązany jest ze śmiercią czy osłabieniem wielu tkanek i narządów organizmu. Komórki macierzyste odczytują to jako stan patologiczny i – poprzez różnicowanie się do zdrowych komórek poszczególnych tkanek – próbują naprawić zastane zniszczenia. Dlatego też zabiegi wykonywane z pomocą komórek macierzystych odznaczają się wyjątkowo wysoką skutecznością. 

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Komórki macierzyste pobiera się ze szpiku, krwi (hemocytoblast) lub tkanki tłuszczowej – to właśnie tam występuje ich najwięcej. W medycynie estetycznej wykorzystuje się jedynie metody pozyskiwania komórek macierzystych z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej. W obu wariantach odseparowanie odpowiednich komórek za pomocą zaawansowanej technologii trwa kilka godzin. Pozyskany materiał można wszczepić w wybrane miejsce – najczęściej w skórę lub tkankę podskórną. 

Zabiegi estetyczne z użyciem komórek macierzystych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, nie wymagają także hospitalizacji. Nie wymagają także powtarzania, w przeciwieństwie do wielu innych zabiegów chirurgicznych. Raz wykorzystane komórki macierzyste pozostają w tkankach, do których zostały zaaplikowane. 

Efekty aplikacji komórek macierzystych

Za pomocą komórek macierzystych można odmłodzić twarz, szyję i dekolt nawet o kilkanaście lat. Doskonale radzą sobie w wygładzaniem zmarszczek i przywracaniem jędrności skórze. Komórki macierzyste mogą przyczynić się do leczenia blizn czy przebarwień, są też najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania łysieniu u mężczyzn. 

Działania komórek macierzystych nie widać jednak natychmiastowo. Szacuje się, że aby mówić o pełnym powodzeniu kuracji należy odczekać co najmniej rok. Czynnikiem wpływającym na efekt jest także wiek pacjenta – najlepsze rezultaty osiąga się wśród osób pomiędzy czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia. 

Dla kogo przeznaczone są zabiegi estetyczne z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Na zabieg tzw terapia komórkami macierzystymi decydują się zazwyczaj osoby, u których zaczynają uwidaczniać się pierwsze skutki procesu starzenia, a więc w okolicach czterdziestego roku życia. Wtedy też mężczyźni zaczynają zmagać się z problemem łysienia, a kobiety – z utratą jędrności biustu. Niezależnie od płci, pacjenci często decydują się także na wygładzanie zmarszczek na twarzy oraz poprawę profilu szyi. 

Młodsze osoby korzystają z komórek macierzystych w przypadku szpecących blizn lub przebarwień, ewentualnie przedwczesnej utraty włosów. Warto pamiętać, że im człowiek jest młodszy, tym więcej posiada komórek macierzystych, ale z kolei wstrzykiwanie ich w skórę twarzy dwudziestolatki nie przyniesie spektakularnych efektów – komórki macierzyste cofają procesy starzenia się, nie są jednak dobrym wypełniaczem, jeśli nie zostaną połączone np. z naturalnym tłuszczem. 

Zastosowanie komórek macierzystych

  • w leczeniu nadmiernego wypadania włosów,
  • do wygładzania zmarszczek,
  • przy zabiegach usuwania blizn,
  • do likwidacji cieni pod oczami
  • w terapiach odmładzających,
  • przy zabiegach poprawiających elastyczność skóry,
  • w leczeniu zwyrodnienia stawów,
  • w likwidacji przebarwień.

Czy warto?

Jeszcze kilka lat temu zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych były bardzo drogie, obecnie jednak ich cena spada i jest już porównywalna chociażby z popularną liposukcją czy powiększaniem piersi. Jest to więc godna polecenia alternatywa dla tradycyjnych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak wstrzykiwanie kwasu hialuronowego czy przeszczep włosów.  

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej