Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Najskuteczniejsze domowe sposoby na oparzenia

Gdy skóra zostanie wystawiona na działanie bardzo wysokiej temperatury lub innego drażniącego czynnika, może dojść do poparzenia. W codziennym życiu zdarza się to powszechnie – przypadkowe dotknięcie rozgrzanego żelazka, oblanie się gorącym napojem czy bliski kontakt z kominkiem lub grillem zwykle kończy się powstaniem charakterystycznych pęcherzy. Sprawdź, jak skutecznie złagodzić ból i zadbać o miejsce poparzenia.

Co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia?

Na oparzenia skóry należy reagować natychmiast. Dzięki temu zmniejszysz odczuwany ból, zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się poparzenia i ułatwisz późniejsze gojenie się rany. 

Domowe metody chłodzenia i leczenia są zwykle wystarczające w przypadku małych obszarów skóry. Poparzone miejsce należy skutecznie ochłodzić – najlepiej zrobić to przy użyciu zimnej bieżącej wody. Należy polewać skórę wodą przez długi czas, co najmniej 15 minut lub do ustąpienia bólu. Takie postępowanie to najważniejszy element pierwszej pomocy przy poparzeniach. Po zakończeniu schładzania na skórę należy założyć jałowy opatrunek lub zastosować tzw. opatrunek w żelu. 

W przypadku rozległych poparzeń, oparzeń skóry dzieci, oparzeń chemicznych i oparzeń prądem elektrycznym należy skorzystać z pomocy lekarza. 

Roślinne sposoby na poparzoną skórę

Tradycyjnie stosowany sok z aloesu wyróżnia się właściwościami łagodzącymi i nawilżającymi. Dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku oparzeń skóry. Wystarczy nałożyć niewielką ilość żelu z aloesu na jałowy gazik i przyłożyć taki opatrunek do poparzonego miejsca. Po upływie 1-2 godzin należy zmienić opatrunek na świeży. Możesz też skorzystać z gotowego preparatu na poparzenia.

Kolejnym roślinnym ratunkiem dla poparzonej skóry jest okład z ogórka. Plasterek warzywa można przyłożyć do bolącego miejsca i pozostawić go na około pół godziny. Przed użyciem ogórek warto schłodzić w lodówce. W przypadku poparzeń słonecznych obrane ogórki lub truskawki można zmiksować i nałożyć na skórę w formie gęstej papki.

Ziołowe napary o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym

W przypadku oparzeń skóry dobrze sprawdzają się okłady z ziół. Napary z rumianku, nagietka, z żywokostu lub dziurawca mają silne właściwości przeciwzapalne. Doskonale nadają się do łagodzenia objawów poparzeń. Pamiętaj, że do okładów używa się wyłącznie dobrze wystudzonego płynu.

Apteczne środki na oparzenia

Dużą skutecznością w leczeniu wyróżnia się maść na oparzenia z dobrym składem. Warto wybierać preparaty z takimi substancjami jak alantoina, propolis i wyciąg z nagietka lekarskiego. Składniki te znane są ze swoich właściwości łagodzących i regenerujących. Działają przeciwbakteryjnie i sprzyjają szybkiemu gojeniu się poparzeń. Łatwa aplikacja maści pomaga zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnej skóry

Szybka reakcja pomoże złagodzić objawy towarzyszące poparzeniu. Dzięki natychmiastowemu schłodzeniu powierzchni skóry i zastosowaniu odpowiedniego środka możesz uniknąć zainfekowania miejsca oparzenia. Przyspieszysz też proces regeneracji i prawdopodobnie przyczynisz się do zmniejszenia widoczności blizny. 

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej