Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Implanty natychmiastowe zębów – na czym polegają?

Implanty często są jedynym sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu. Niestety w wielu przypadkach łączą się z tym, że przez jakiś czas nie będziemy mogli się nim pochwalić. Na początku usuwany jest chory ząb lub część jego korzenia, który pozostał w dziąśle. Następnie do dziąsła montowany jest wkręt z miejscem na koronę. Dopiero po jego wygojeniu możemy powiedzieć, że mamy szansę na pełen implant, ponieważ wtedy montowana jest dobrana dla nas korona. Wielu pacjentów martwi się, ponieważ nie chce pozostawać długo bez pełnego uzębienia. Pewnym rozwiązaniem jest implant natychmiastowy.

Na czym polega implant natychmiastowy?

Implanty natychmiastowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą czekać na umieszczenie pełnego zęba. Ogromną ich zaletą jest fakt, że nie musimy długo funkcjonować bez pełnego uzębienia. Skraca się czas leczenia, ponieważ odbywa się ono podczas jednej wizyty. Proces gojenia również jest znacznie krótszy i nie rozciąga się, jak to jest w przypadku implantów tradycyjnych, do kilkuetapowej implantacji. Przede wszystkim jednak implanty natychmiastowe zachowują poziom kości.

O powodzeniu implantacji zależy stan uzębienia pacjenta oraz budowa jego zębów. Wskazaniem do implantacji natychmiastowej są ubytki górne i dolne w zębach jednokorzeniowych. Są to zęby najbardziej widoczne, z tzw. strefy estetycznej. Mają ubytki w tej strefie można poprosić stomatologa o natychmiastową implantację. Po ekstrakcji takich zębów kształt zębodołów jest bardzo zbliżony do tego, który będzie potrzebny do wprowadzenia implantu, dlatego w tych zębach implanty natychmiastowe są łatwiejsze do zastosowania. Taki kształt zębodołu również wpływa na stabilność całego implantu, dlatego nie potrzeba czasu na jego długie gojenie się. Aby możliwe było wykonanie implantacji natychmiastowej, ważne jest, by usunięty ząb oraz zębodół, który po nim pozostał nie miał żadnych oznak zapalenia. Zęby sąsiadujące również muszą być zdrowe, nie mogą mieć ziarniaków, torbieli, czy próchnicy. Zębodół musi mieć też odpowiednią wielkość, by implant mógł być założony bez potrzeby jego zaszywania. To da mu również odpowiednią stabilizację. Jeśli kości mają zbyt małą objętość, niestety implant natychmiastowy nie wchodzi w grę. 

Implanty są wykonywane z tworzywa, który jest dla nas obojętny, najczęściej z cyrkonu albo z tytanu. Ważne, by ten sztuczny mimo wszystko element był dobrze przyjęty przez nasz organizm – chodzi o kości. Jeśli przy implancie powstanie tzw. dojrzała tkanka kostna, wtedy można powiedzieć, że implantacja jest zakończona. Po wykonaniu implantu natychmiastowego, często stomatolodzy proszą pacjenta o przyjście na kontrolną wizytę, by wykonać zdjęcie pantomograficzne zębów by sprawdzić, czy implant jest w odpowiednim miejscu i czy się przyjął. 

Jakie są zalecenia po wykonaniu implantu natychmiastowego?

Po wykonaniu takiego implantu mamy zalecenia takie same, jak po implancie tradycyjnym. Nie możemy jeść gorących ani bardzo zimnych potraw. Należy wstrzymać się z jedzeniem przez co najmniej 2 godziny od zabiegu. Nie można również palić papierosów. Otrzymujemy do domu antybiotyk oraz leki przeciwbólowe. Bardzo ważne jest również przykładanie woreczka z lodem, który może znacznie zmniejszyć obrzęk. 

Przy implantach natychmiastowych istnieje mniejsze zagrożenie, że dojdzie do zakażenia, ponieważ nie pozostajemy z pustym zębodołem, jest on wypełniany za pomocą implantu, a później od razu zakrywany koroną. Znacznie szybciej również czujemy się lepiej po zabiegu, ponieważ nie jest on rozłożony na wiele dni. 

Więcej na temat implantów na stronie Kliniki stomatologicznej oferującej natychmiastowe implanty zębów Wójcik Dental Clinic

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej