Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Jak leczy się żylaki okolic intymnych?

O żylakach okolic intymnych, mimo iż wcale nie są rzadko spotykaną przypadłością, nadal nie mówi się dużo. Bardzo często kobiety, które borykają się z tym problemem, nie wiedzą, do kogo mogą zgłosić się po pomoc – do chirurga naczyniowego czy może do ginekologa? Zdarza się też, że podczas konsultacji ginekologicznej pacjentki dowiadują się, że tak naprawdę niewiele da się zrobić z żylakami warg sromowych. A prawda jest inna – żylaki okolic intymnych można skutecznie leczyć.

Jak powstają żylaki miejsc intymnych? Przyczyny żylaków sromu

Bezpośrednią przyczyną żylaków sromu jest wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych, które znajdują się w okolicach miednicy. Warto wiedzieć, że zwiększone ciśnienie w żyłach w tym rejonie może powodować nie tylko żylaki sromu, ale też pachwin, krocza, wzgórka łonowego czy odbytu.

Żylaki okolic intymnych powstają często w ciąży, ale nie tylko. Poniżej sprawdzisz, co sprzyja powstawaniu i nasilaniu się tej przypadłości.

Żylaki okolic intymnych w ciąży i po ciąży

Żylaki okolic intymnych powstają najczęściej w ciąży. Prawdopodobieństwo pojawienia się zmian wzrasta w drugiej i trzeciej ciąży oraz u kobiet między 20. a 45. rokiem życia. Wówczas równocześnie ze zmianami na wargach sromowych nierzadko występują także żylaki w obrębie kończyn dolnych.

Żylaki okolic intymnych mogą pojawiać się także już po porodzie, gdy nabyta po ciąży niewydolność żylna miednicy nasila się. Przecieki żylne miednicy (czyli kanały żylne, które łączą układ miednicy małej z żyłami kończyn dolnych), a także powstające wtórnie do nich żylaki występuję u wielu kobiet. Są mniejsze niż zmiany powstałe w czasie ciąży, w związku z czym trudniej je zidentyfikować. Jeśli jednak nie zostaną prawidłowo zdiagnozowane, a potem wyleczone, będzie istniało bardzo duże prawdopodobieństwo ich nawrotów i nasilania się objawów. 

Żylaki okolic intymnych niezależne od ciąży

Żylaki miejsc intymnych mogą powstawać też u kobiet, które nie były i nie są w ciąży. Ich pojawianiu się sprzyjają m.in. wysoka temperatura, siedzący tryb życia, nadwaga czy brak aktywności fizycznej. 

Warto wiedzieć! Poszerzone naczynia krwionośne zlokalizowane w obrębie sromu mogą łączyć się z naczyniami okolic odbytu lub zasilać żylaki kończyn dolnych. 

Jakie są objawy żylaków miejsc intymnych?

Żylaki okolic intymnych mogą mieć postać zarówno niewielkich, jak i masywnych poszerzeń oraz zgrubień. Występują jednostronnie lub obustronnie. Oprócz widocznych objawów pacjentki mogą zaobserwować także dolegliwości, takie jak:

  • ból podbrzusza,
  • uczucie ciężkości, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie okolic intymnych,
  • zniekształcenie warg sromowych (jeśli żylaki występują w tym miejscu),
  • przekrwiona ściana pochwy, a co za tym idzie nieprzyjemne odczucia w czasie stosunków seksualnych.

Ponadto mogą występować powiększające się guzki krwawnicze (hemoroidy), a także żylaki okołoodbytowe. 

Wszystkie powyższe dolegliwości, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, mogą mieć zarówno łagodny, jak i intensywny, dokuczliwy przebieg. Często jednak pacjentkom towarzyszy tak duży dyskomfort, że wykonywanie codziennych czynności staje się utrudnione. Z kolei zastoje żylne w splotach krocza, ścian pochwy czy sromu doprowadzają do ich przekrwienia, a to nasila dolegliwości bólowe i powoduje dyskomfort w czasie stosunków seksualnych. 

Wszystko to bardzo często nie pozostaje bez wpływu na stan psychiczny pacjentek. Żylaki okolic intymnych są dla wielu kobiet krępującym problemem, który obniża jakość ich życia.  

Jak leczy się żylaki warg sromowych?

Nowoczesne metody usuwania chorych żył umożliwiają całkowite pozbycie się żylaków okolic intymnych. Choć trzeba podkreślić, że w czasie ciąży żylaki leczy się wyłącznie objawowo. Jeśli choroba wystąpiła w ciąży, a żylaki nie ustępują w ciągu 3-4 miesięcy po porodzie, można rozpocząć leczenie.  

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków sromu, którą to stosujemy w Kriocentrum, jest skleroterapia. Wszystkie pacjentki, które borykają się z problemem żylaków okolic intymnych, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki. 

Na czym polega skleroterapia? Na wstrzykiwaniu do światła zmienionych chorobowo żył specjalnego preparatu, który powoduje obkurczenie się naczyń. Ściany żył są celowo podrażniane, w wyniku czego włóknieją, a przepływ krwi w tym obszarze ustaje. Po upływie kilku lub kilkunastu dni żylak przestaje być widoczny. Ta metoda, oprócz tego, że jest wyjątkowo skuteczna, jest także bezbolesna. Stosuje się ją przede wszystkim do leczenia małych i średniej wielkości żylaków. 

Po zakończeniu leczenia pacjentki mogą zdecydować się dodatkowo na zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, by dzięki temu zniwelować deformacje skóry w okolicach bikini, a także jeszcze bardziej poprawić swój komfort.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej