Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

lifestyle

Najważniejsze cechy dobrego fotela ergonomicznego

Fotel ergonomiczny to mebel biurowy o wyśrubowanych parametrach. Jego konstrukcja spełnia wymogi ergonomii, czyli gwarantuje maksymalne dopasowanie się poszczególnych elementów (siedzisko, oparcie, podłokietniki, zagłówek) do wzrostu, wagi oraz postury użytkownika. Jeśli ktoś usiłuje Ci sprzedać fotel biurowy, który nie daje możliwości regulacji i mówi, że to model ergonomiczny, mija się z prawdę. Sprawdź jak nie dać się oszukać.

Jeśli fotel ma współgrać z ruchami ciała wykonywanymi w pozycji siedzącej, jego elementy konstrukcyjne muszą być ruchome.

Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie sprawdź, czy:

  • Regulować można wysokość i głębokość siedziska. Pierwszy parametr jest ważny, ponieważ umożliwia Ci prawidłowe ułożenie nóg – możesz oprzeć stopy o podłogę i przyjąć taką pozycję, żeby nogi w kolanach były ugięte pod kątem 90 stopni lub nieco większym, co sprawia, że linia kolan jest nieco poniżej linii bioder. Drugi parametr odpowiada za to, że jesteśmy w stanie tak ustawić siedzisko, aby ani nie uwierało pod kolanami, ani nie sprawiało, że zapadamy się w nie zbyt głęboko. Prawidłowo skalibrowane siedzisko jest zaokrąglone z przodu i podpiera uda na minimum 2/3 długości, a maksimum na ok. 3 cm przed zgięciem pod kolanami. Dzięki temu z jednej strony zapewnia odpowiednio długie podparcie, a z drugiej nie zaburza krążenia.
  • Regulacji podlega oparcie. Powinieneś być w stanie zmienić kąt jego pochylenia – funkcja ta może być zsynchronizowana z funkcją zmiany kąta pochylenia siedziska – oraz wysokość (w trybie skokowym – im więcej poziomów regulacji, tym lepiej). Oparcie powinno być wzbogacone o element konstrukcyjny wspierający lędźwiowy odcinek kręgosłupa, np. zintegrowane profilowanie albo dodatkową poduszkę lędźwiową. Ważne, aby finalnie pasowało kształtem do linii kręgosłupa.
  • Da się regulować położenie podłokietników (w opcji 3D: góra-dół, przód-tył, do wewnątrz – na zewnątrz, a nawet 4D, czyli z możliwością obrotu wokół własnej osi).
  • Można odpowiednio ustawić zagłówek (nie wszystkie fotele ergonomiczne mają go w standardzie). Jest to możliwe dzięki regulacji wysokości w pionie i gwarantuje, że zagłówek będzie na swoim miejscu, czyli podeprze szyjną część kręgosłupa, a nie zatrzyma się np. na wysokości łopatek.

Najcenniejszym i najważniejszym dla kręgosłupa jest w fotelach ergonomicznych wspominany mechanizm synchronizujący zmianę kąta pochylenia oparcia ze zmianą kąta pochylenia siedziska.

W najnowocześniejszych modelach może on być także sprzęgnięty z mechanizmem umożliwiającym pochylenie siedziska i oparcia do przodu, np. podczas pisania na klawiaturze.

Taka potrójna synchronizacja sprawia, że określenie „siedzenie aktywne” i „siedzenie dynamiczne” nabierają nowego znaczenia. Dobry fotel ergonomiczny naprawdę współpracuje ze swoim użytkownikiem!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając fotel ergonomiczny

Równie ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu samoważącego w siedzisku. Określa on automatycznie wagę każdego użytkownika i dopasowuje do niej sprężystość oparcia.

Fotel ergonomiczny z takim udogodnieniem warto wybrać, kiedy korzysta z niego kilku domowników czy współpracowników. Doskonale sprawdza się w firmach utrzymujących tryb pracy zmianowej.

Nie bez znaczenia są również materiały obiciowe. Obok tradycyjnych tapicerek materiałowych, skóry naturalnej oraz ekologicznej, producenci coraz częściej proponują oparcia i siedziska tapicerowane tkaninami membranowymi oraz specjalnymi elastycznymi i przewiewnymi siatkami.

Te nowoczesne materiały tapicerskie są doskonałe dla osób mających problemy z nadmierną potliwością czy kłopoty z termoregulacją, ale także doskonale zdają egzamin w nieklimatyzowanych pomieszczeniach czy po prostu w upalne dni.

Wybierając fotel ergonomiczny (takie fotele dostępne są na stronie Mildis.pl)zwróć także uwagą na to z jakich materiałów wykonana jest konstrukcja siedziska, oparcia i podstawa jezdna. Z uwagi na fakt, że są to elementy ruchome pracujące w trybie intensywnego użytkowania, powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, które pracują bezawaryjnie. Rama fotela ergonomicznego nie musi być metalowa, choć to wciąż bardzo często spotykane rozwiązanie.

Powoli jednak wypierają je ramy z nowoczesnych tworzyw sztucznych, które są lekkie i bardzo trwałe (np. poliamid wzmocniony włóknem szklanym) czy aluminium.

Pamiętaj: im większy zakres regulacji, tym większy komfort użytkowania fotela ergonomicznego. Jeśli oferowany Ci fotel nie ma ruchomych regulowanych elementów konstrukcyjnych, po prostu nie spełnia standardów ergonomii.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej