Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Ortodoncja – zapomnij o kompleksach. Zyskaj piękny, zdrowy uśmiech

Ortodoncja – zapomnij o kompleksach. Zyskaj piękny, zdrowy uśmiech 

Wady zgryzu mogą mieć różne oblicza i powodować różnego rodzaju niedogodności – zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Często wpędzają pacjentów w kompleksy, prowadząc do obniżenia samopoczucia, a nawet spadku poczucia własnej wartości. Na szczęście współczesna ortodoncja pozwalają zdecydowanie podnieść estetykę uśmiechu, a to z kolei przekłada się na codzienne funkcjonowanie – zarówno spożywanie posiłków, jak i mówienie, a nawet kontakty towarzyskie i zawodowe. Sprawdź, jak działają aparaty ortodontyczne, jakie są ich zalety i co można dzięki nim uzyskać. 

Jak działają aparaty ortodontyczne i po co się je zakłada?

Aparaty ortodontyczne oddziałują na zęby oraz aparat zawieszeniowy zębów w jamie ustnej, stopniowo przywracając zęby do ich właściwego ułożenia w łukach szczęki i żuchwy. Aby aparat działał skutecznie, ortodonta umiejętnie dobiera ustawienia poszczególnych elementów aparatu, siłę ich działania, a także czas leczenia. Takie precyzyjne działanie chroni tkanki zębów oraz przyzębia przed uszkodzeniami.

Aparat ortodontyczny może rozwiązać wiele kłopotów zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Jedną z głównych i niepodważalnych zalet aparatów ortodontycznych jest poprawa estetyki zgryzu – redukcja stłoczeń, korekta profilu oraz uśmiechu czy wyrównanie linii zębów. Jednak poprawa wyglądu to niejedyna zaleta ortodoncji. Często jest to „efekt uboczny” działań, które mają na celu eliminację poważnych wad zgryzu, powodujących przykre konsekwencje. 

Noszenie aparatu ortodontycznego pozwala m.in. na:

 • Prawidłowe ustawienie zębów w łukach, a dzięki temu doprowadzenie do prawidłowych warunków zgryzowych;
 • Odtworzenie odpowiedniej ilości miejsca, potrzebnego, by uzupełnić braki w uzębieniu;
 • Zamknięcie luk powstałych po utraceniu zębów (może to być alternatywą dla uzupełnień protetycznych);
 • Przygotowanie pacjentów z poważnymi lub zaawansowanymi wadami do leczenia chirurgicznego;
 • Zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy, chorób dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.

Nieleczenie wad zgryzu może powodować m.in.:

 • Nadmierne ścieranie się i niszczenie zębów;
 • Zmiany w wyglądzie twarzy (np. cofnięcie się brody i obrzęki pod oczami);
 • Zmiany profilu twarzy i jej proporcji;
 • Schorzenia jamy ustnej;
 • Zaburzenia działania układu pokarmowego i nerwowego;
 • Wady wymowy powstałe na skutek zaniechania leczenia.

Zgryz bez wad to więc nie tylko estetyczny, piękny uśmiech (choć oczywiście proste zęby zdecydowanie mogą poprawić komfort życia). To także szereg korzyści zdrowotnych. Równomierne obciążenie zębów chroni ozębną przed przeciążeniami, a także przyzębie przed urazami. Leczenie ortodontyczne może też przynosić ulgę przy dolegliwościach, takich jak bóle w stawach, bóle głowy i kręgosłupa (które wynikają z zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych).

Jeśli nie aparat ortodontyczny, to co? Inny sposób leczenia wad zgryzu

Na nasze pytania odpowiada Lekarz ortodonta z DentalProtetica w Warszawie

Gabinety ortodontyczne oferują nie tylko leczenie wad zgryzu przy pomocy aparatów. Innym sposobem na prostowanie zębów jest nałożenie przezroczystych nakładek. Jest to innowacyjna technologia, która umożliwia komfortową i szybką korektę zgryzu. Zaletą nakładek jest możliwość ich wyjmowania, np. do posiłków, podczas mycia zębów czy przed ważnymi spotkaniami lub wystąpieniami publicznymi oraz zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.

Jeśli czujesz dyskomfort związany z wadą zgryzu lub chcesz zdecydować się na ich korektę ze względów estetycznych, rozważ skorzystanie z możliwości, jakie daje Ci współczesna ortodoncja. Aparaty ortodontyczne czy nakładki na zęby są nie tylko skuteczne, ale i estetyczne. Dzięki temu możesz zyskać wymarzony, perfekcyjny uśmiech w stosunkowo krótkim czasie i w nieinwazyjny sposób. 

Lekarz ortodonta oceni czy u Ciebie występuje wada zgryzu i ewentualnie zaproponuje leczenie ortodontyczne, które pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej