Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Regeneracja skóry – jak zadbać o skórę, by lepiej się regenerowała?

Nasza skóra jest największym organem w organizmie i chroni nas przed wieloma bardzo groźnymi bakteriami oraz wirusami. Ważne, by odpowiednio o nią dbać, dzięki czemu zachowamy nie tylko zdrowie, ale również jej ładny wygląd. Warto wspomóc jej regenerację oraz odpowiednio o nią zadbać. Skóra składa się ze skóry właściwej oraz naskórka, czyli jej wierzchniej warstwy. Naskórek odgrywa kluczową rolę w regeneracji skóry oraz sprawia, że ma ona ładny wygląd. Codzienne wspomaganie regeneracji skóry na pewno pozwoli jej na jeszcze lepszą ochronę.

Od czego zacząć odnowę skóry i czemu jest to takie ważne?

Skóra wymaga regeneracji, ponieważ codziennie jest narażona na takie negatywne czynniki zewnętrzne, jak wiatr, ale również słońce, czy zanieczyszczenia. Traci z czasem również jędrność oraz elastyczność z wiekiem, ponieważ po 26 roku życia zanikają włókna kolagenowe, odpowiadające za jej młodzieńczy wygląd. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, przez co jest ona mniej nawilżona. To również wpływa na jej wygląd – pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne oraz przebarwienia. 

Odnowa skóry powinna być wprowadzana w formie zabiegów pielęgnacyjnych codziennie, jako rytuał, który wspomaga jej regenerację. Codzienne dbanie o kondycję skóry nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem, ponieważ aż w 80% promieniowanie UVA i UVB wpływa negatywnie na skórę, doprowadzając do procesów starzenia. Codzienne używanie kremu z filtrem, niezależnie od pogody oraz pory roku, pozwoli znacznie spowolnić procesy starzenia się skóry. Słońce mocno wysusza oraz odwadnia skórę, więc po każdym opalaniu powinna ona być posmarowana kosmetykami z dodatkiem panthenolu oraz kwasu hialuronowego, który znacznie nawilży skórę. Panthenol z kolei pozwoli skórze szybciej się regenerować. 

Skóra przedwcześnie się starzeje również z powodu wolnych rodników, które powodują, że jest ona bardziej matowa i ma więcej zmarszczek. Wolne rodniki bardzo mocno uszkadzają komórki skóry. W ich zwalczaniu pomóc nam może preparat z witaminą E, która jest silnie przeciwutleniająca. Pomocna będzie też witamina C, która nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale przede wszystkim rozjaśnia skórę oraz poprawia krążenie, dzięki czemu więcej cennych składników mineralnych i witamin dociera w głąb skóry. Znacznie polepsza się również bariera ochronna skóry, dzięki czemu jest ona mniej narażona nie tylko na działanie wolnych rodników, ale również na zanieczyszczenia z zewnątrz i promienie słoneczne.

Skóra ponieważ posiada naskórek o wielu warstwach, wciąż łuszczy się oraz samodzielnie odnawia. Niestety ten proces jest zbyt powolny, by widzieć widoczne rezultaty. Dla stymulacji odnowy skóry potrzebne są również codzienne i profesjonalne zabiegi, które wesprą jej regenerację i sprawią, że będzie ona przebiegała szybciej. Peelingi są jednym ze sposobów na poprawę wyglądu skóry, dzięki czemu jest ona wygładzona, a także znacznie łatwiej wnikają w nią składniki odżywcze z serum, czy masek, które na nią aplikujemy.

Codzienny rytuał regeneracyjny krok po kroku

Codzienne powtarzanie pewnych zabiegów dla naszej skóry sprawi, że po niedługim czasie zauważymy znaczne polepszenie się jej kondycji oraz sprężystości.

  1. Oczyszczanie

Skóra powinna być codzienne oczyszczana, najlepiej dwa razy dziennie z resztek kosmetyków, ale również bakterii oraz martwego naskórka. Żel z peelingującymi drobinkami używany do mycia twarzy zamiast mydła sprawi, że skora będzie bardziej elastyczna, ale również dokładniej oczyszczona i gładsza. 

  1. Nawilżanie

Skóra twarzy powinna być regularnie nawilżana, co pozwoli jej zachować nie tylko jędrność, ale przede wszystkim zdrowy wygląd. Wysuszona skóra znacznie szybciej ma widoczne zmarszczki mimiczne. Nawilżenie skory można zapewnić dzięki odpowiedniemu serum do twarzy np. z kwasem hialuronowym oraz gliceryną, która zatrzymuje wilgoć w skórze.

  1. Wspomaganie regeneracji

Kuracja witaminowa sprawi, że skóra będzie znacznie szybciej się regenerowała. Pomoże w tym krem z witaminami, w tym witaminą A oraz E, które działają również ochronnie na skórę.

  1. Filtr UV

Bardzo ważna jest ochrona przed słońcem. Dzięki niej nasza skóra nie jest narażona na nadmierne wysuszanie. Również koloryt skóry jest wyrównany, ponieważ nie powstają na skórze nieestetyczne przebarwienia. 

  1. Odżywienie

Nieco gęstsze w swojej konsystencji kremy oraz maski powinny być używane na noc, kiedy skóra odpoczywa i może się lepiej zregenerować. Dzięki nim więcej cennych składników odżywczych dostaje się w głąb skóry, a ona staje się bardziej elastyczna i ma widocznie mniej zmarszczek. Pomocny będzie olej arganowy wspomagający odbudowę komórek oraz olej z rokitnika, który dodatkowo chroni skórę przed uszkodzeniami.

Zabiegi medycyny estetyczne wspomagające regenerację skóry

Nie zawsze domowe zabiegi pozwolą na odpowiednie zregenerowanie skóry. Pomocne okazują się profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Są nimi m.in. mezoterapia igłowa. Polega ona na kontrolowanym nakłuwaniu skóry bardzo cienka igłą w centymetrowych odstępach. Za pomocą igły skóra otrzymuje koktajl witaminowi, który pozwala na jej lepszą regenerację. Również w preparacie znajdują się składniki nawilżające i rewitalizujące, które działają przeciwstarzeniowo. Taki sposób podawania składników odżywczych ma również inny cel – nie tylko sprawia, że ważne dla naszej skóry składniki są podawane w głąb skóry, ale również dochodzi do mikrouszkodzeń. Dzięki nim skóra znacznie szybciej się regeneruje i wytwarza więcej komórek. To wpływa znacznie na jej jędrność oraz młody wygląd. Dzięki zabiegowi znacznie przyspieszone są procesy regeneracyjne skóry. Jest bardziej napięta, zwiększa się jej gęstość przez powstanie nowych włókien kolagenowych. Również widoczne są efekty w postaci zmniejszenia ilości zmarszczek mimicznych, przez polepszenie jędrności i wypełnienie skóry. 

Cryolift dla wzmocnienia naczyń krwionośnych

Bardzo innowacyjnym zabiegiem jest obecnie Cryolift, który polega na kontrolowanym oziębianiu właściwych warstw skóry dla zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych. Zabieg bardzo szybko doprowadza do regeneracji skóry, staje się ona bardziej jędrna oraz elastyczna. Dzieje się tak, ponieważ specjalna głowica chłodząca doprowadza do oziębienia wewnętrznych warstw skóry, co w konsekwencji zwiększa przepływ krwi. Ma to również wpływ na dotlenienie skóry, ponieważ w wewnętrznych warstwach głębiej położona naczynia krwionośne przez ich oziębienie mocniej kurczą się i rozkurczają. Krew z cennymi składnikami odżywczymi, w tym również z tlenem może bardziej efektywnie docierać do głębokich warstw skóry, co ma wpływ na bardziej efektywną jej regenerację. Widoczne są takie efekty, jak znacznie odmłodzony wygląd skóry, promienny wygląd i przyspieszona regeneracja, która przejawia się w promiennej i bardziej elastycznej skórze. 

Kriolifting jest połączony z masażem bądź maską, która znacznie skuteczniej wnika w głąb skóry.

Infuzja tlenowa

Kolejnym zabiegiem wpływającym na regenerację skóry oraz na jej lepszy i młodszy wygląd, jest infuzja tlenowa. Dzięki niej znacznie poprawiony jest koloryt skóry, ale również zapewniony jest młodszy wygląd. Do skóry wprowadzany jest z zewnątrz tlen hiperbaryczny, który wprowadza w nią skoncentrowane składniki odżywcze. Pozwala to na jej znacznie szybsze nawilżenie, ale również łatwiejszą odbudowę. Dodatkowo do skóry dostarczany jest wielowagowy kwas hialuronowy, który tworzy w skórze tzw. warstwy hialuronowe. Dzięki nim w skórze zachowana jest hydrodynamika, co ma wpływ na jej wygląd. Głębokie nawodnienie skóry pozwoli również na znaczne poprawienie wyglądu skóry oraz jej jędrności i sprężystości.

Co jeszcze wpływa na szybszą regenerację skóry?

Na regenerację skóry bez wątpienia wpływają również takie czynniki, jak ilość snu oraz odpowiednie odżywianie. Podczas snu regeneruje się cały nasz organizm, w tym również skóra. Minimalna dawka snu – około 6 do 8 godzin w ciągu dnia sprawi, że również skóra będzie mogła odpowiednio się odbudować. Na pewno pomoże nam również dieta bogata w warzywa oraz owoce, które pozwolą nam na lepsze samopoczucie, ale również odżywią skórę za pomocą zawartych w nich witamin i minerałów. 

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej