Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Depilacja, a epilacja – jak pozbyć się niechcianego owłosienia?

Gładkie ciało, pozbawione nieestetycznych włosków, to w dzisiejszych czasach już właściwie konieczność.

Na usuwanie zbędnego owłosienia decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – i to nie tylko w sezonie urlopowym. Idealnie gładkim ciałem chcemy cieszyć się przez cały rok! W odpowiedzi na tę potrzebę kosmetologia oraz medycyna estetyczna oferują nam szereg czasowych oraz trwałych metod na pozbycie się nieestetycznych włosków. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich.

Depilacja – w domu lub u kosmetyczki

Mianem depilacji określa się zabiegi, podczas których usuwane są jedynie martwe części włosów. W zależności od wybranej metody depilacji efekt gładkiej skóry utrzymuje się od 1 dnia do 3 tygodni. Do zabiegów depilacji zalicza się między innymi:

  • Golenie maszynką – jest to bardzo szybka metoda pozbycia się niechcianego owłosienia na niemalże dowolnym obszarze ciała. Niestety, usunięte włosy odrastają już nawet w ciągu kilkunastu godzin od zabiegu, a w dodatku są twardsze i grubsze niż przed zabiegiem. Golenie może również powodować podrażnieniem skóry.
  • Depilator elektryczny – podobnie, jak w przypadku maszynki, metoda ta pozwala na samodzielne przeprowadzanie zabiegu depilacji w domu. Podczas depilacji włoski wyrywane są wraz z cebulkami, dzięki czemu odrastają dopiero po około 2-3 tygodniach. Wadą depilatora jest niestety bardzo duża bolesność zabiegu i ryzyko wrastania usuniętych włosów.
  • Depilacja woskiem – można przeprowadzać ją w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Podobnie, jak w przypadku depilatora, włosy odrastają dopiero po 2-3 tygodniach, gdyż usuwane są wraz z cebulkami. Zabieg ten jest bolesny, może powodować podrażnienia skóry i wrastanie włosków.

Epilacja – trwałe usuwanie włosów w gabinecie medycyny estetycznej.

W przeciwieństwie do depilacji, zabiegi epilacyjne pozwalają na trwałe uszkodzenie mieszków włosowych, odpowiadających za wzrost włosów. Dzięki temu efekty zabiegu utrzymują się co najmniej kilka lat. Epilację przeprowadza się w gabinetach medycyny estetycznej lub salonach kosmetycznych. Na czym polega ta metoda?

Do zabiegu epilacji wykorzystuje się zwykle laser. Wiązka światła emitowana na skórę poddawaną zabiegowi wychwytuje ciemny barwnik (melaninę), który znajduje się w mieszkach włosowych. Pod wpływem ciepła lasera melanina zostaje podgrzana, a w wyniku tego mieszki włosowe – trwale uszkodzone.

Epilację zwykle przeprowadza się w delikatnym znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem kremu znieczulającego), dzięki czemu zabieg jest niemalże bezbolesny.

Zobacz również depilacja miejsc intymnych

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej