Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Ginekologia estetyczna

Zabiegi estetyczne dla kobiet po ciąży

Jakie zabiegi polecane są dla kobiet po ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety się zmienia. Nie zawsze na sposób, który by nam odpowiadał – nadmiarowe kilogramy, luźna skóra i rozstępy po porodzie, wstydliwe problemy ginekologiczne… to wszystko wady związane z przebytą ciążą, o których rzadko się mówi. 

Czemu moje ciało zmienia się w taki sposób?

Ciąża nie jest chorobą, nie jest jednak także stanem obojętnym dla organizmu. W trakcie ciąży skóra na brzuchu rozciąga się, nadmiarowy tłuszcz często gromadzi się w udach czy pośladkach, nogi zaczynają puchnąć z uwagi na dodatkowe obciążenie. Poród siłami natury może doprowadzić do szeregu komplikacji – od luźności pochwy po nietrzymanie moczu i problemy z mięśniami Kegla. Po zakończeniu karmienia piersi często stają się mniej jędrne, w drastycznych przypadkach przypominając puste woreczki składające się głównie ze skóry. Dodatkowo w ciąży, jak i po porodzie, kobiety bardzo często mają problem z żylakami odbytu, czyli hemoroidami do których powstania przyczyniają się nawykowe zaparcia i powiększająca się macica, która zaczyna coraz bardziej uciskać na żyłę główną dolną.

W kulturze mamy zakodowane, że młoda matka powinna przede wszystkim skupić się na dziecku. Przykładanie jakiejkolwiek wagi do własnego wyglądu po ciąży uchodzi za próżność, co jednak jednocześnie nie przeszkadza nikomu w ocenianiu atrakcyjności młodej matki. Dobre samopoczucie we własnej skórze powinno być jednak priorytetem każdego człowieka, jeśli więc kompleksy nie dają Ci spokoju i tęsknisz za wyglądem swojego ciała przed ciążą, warto rozważyć poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej. Oto szereg zabiegów, które pomagając odzyskać atrakcyjny wygląd oraz poradzić sobie ze zmianami, jakie zaszły w organizmie po urodzeniu dziecka.

Lifting piersi

Lifting piersi to rozwiązanie dla kobiet, których piersi straciły jędrność. Po ciąży masa każdej z piersi może wzrosnąć nawet o czterysta gramów, jednak gdy skończy się okres karmienia, ich rozmiar zmniejsza się, pozostawiając fałdy nadmiarowej skóry. W efekcie powstają piersi oklapłe, z sutkami wskazującymi w stronę ziemi. 

W czasie zabiegu liftingu chirurg przesuwa brodawkę do góry, modeluje pierś i usuwa nadmiar skóry. W ten sposób można uzyskać efekt wyraźnie młodszego i jędrniejszego biustu bez konieczności użycia implantów. 

Czas trwania zabiegu: godzina do dwóch godzin, znieczulenie: ogólne

Lipoliza iniekcyjna

W przeciwieństwie do tradycyjnej liposukcji, lipoliza iniekcyjna należy do prostych zabiegów bezoperacyjnych. Lekarz wstrzykuje w utłuszczone miejsca specjalny preparat, mający na celu rozpuszczenie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym obkurczeniu skóry. Zbędny tłuszcz rozkłada się i jest bezpiecznie wydawany razem z innymi produktami przemiany materii. 

Lipoliza iniekcyjna to nowoczesna metoda modelowania sylwetki, która sprawdza się świetnie u osób szczupłych, jednak chcących wymodelować pewne partie ciała, np. uda po przebytej ciąży. Nie jest jednak polecana, gdy mamy zbyt dużo luźnej skóry lub chcemy usunąć dużą ilość tłuszczu.

Czas trwania zabiegu: do godziny, znieczulenie: miejscowe

Nietrzymanie moczu

Istnieje kilka sposobów leczenia nietrzymania moczu. Najnowocześniejszy z nich wykorzystuje laser, który oddziałując na ścianki pochwy powoduje ich obkurczenie, a w rezultacie uniesienie cewki moczowej. Taki zabieg jest praktycznie bezbolesny i nieinwazyjny. 

Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest kompleksowe oddziaływanie na układ moczowo-płciowy – zabieg nie tylko niweluje problem nietrzymania moczu, ale też poprawia jędrność pochwy oraz stymuluje ją do produkcji naturalnego nawilżenia. Wadą może natomiast być konieczność powtarzania zabiegu z udziałem lasera – co najmniej trzy razy w miesięcznych odstępach. 

Bardziej tradycyjna metoda leczenia nietrzymania moczu polega na wszczepieniu pod cewkę moczową taśmy. Ten rodzaj zabiegu nie jest specjalnie inwazyjny, ale wymaga wstrzymania stosunków dopochwowych przez cały okres rekonwalescencji, czyli około sześć tygodni. 

Czas trwania zabiegu: laser – 30 min., taśma – do godziny; znieczulenie: laser – brak, taśma – ogólne lub rdzeniowe

Sprawdź wszystkie zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej

Liposukcja

Gdy nadmiar tkanki tłuszczowej jest zbyt duży, aby zdecydować się na lipolizę iniekcyjną, rozwiązaniem staje się liposukcja. To właśnie odsysanie tłuszczu połączone z liftingiem skóry brzucha jest najbardziej efektywną metodą na pozbycie się luźnego, obwisłego brzucha po ciąży. 

Liposukcja należy do zabiegów chirurgicznych, wobec czego aby zyskać kwalifikację, pacjentka powinna być możliwie jak najzdrowsza. Wadą liposukcji jest dłuższy okres rekonwalescencji i konieczność noszenia specjalnego gorsetu nawet przez kilka tygodni po zabiegu. 

Natomiast liposukcja jest obecnie najbardziej skutecznym sposobem kontrolowanego usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki. W trakcie jednego zabiegu liposukcji, lekarz może odessać około 5 litrów tłuszczu z wybranej partii ciała np liposukcja brzucha i dodatkowo wykorzystać pobraną tkankę tłuszczową do przeszczepu w inne okolice np przeszczep tłuszczu do piersi w celu ich wypełnienia – zabieg ujędrnia i powiększa biust. Dodatkowo nowoczesne metody, takie jak VaserLipo obkurczają skórę, a w nowoczesnych klinikach medycznych, jest również możliwość w trakcie jednego zabiegu połączenie liposukcji z obkurczaniem skóry za pomocą nowoczesnych urządzeń, takich jak RENUVION.

Czas trwania zabiegu: od godziny do sześciu godzin, znieczulenie: miejscowe z sedacją.

Usuwanie hemoroidów

Najnowszą metodą usuwania hemoroidów jest „RAFAELO”- hemoRF, jest to szybki i bardzo skuteczny zabieg usuwania żylaków odbytu z użyciem fal radiowych RF. Lekarz proktolog, bezboleśnie wprowadza sondę RF w okolicę podstawy hemoroidu, zamykając naczynia splotu hemoroidalnego.

Czas trwania zabiegu: czas trwania zabiegu ok 15 minut

Czy mogę mieć zabieg w ciąży lub w czasie karmienia piersią?

Absolutnej większości zabiegów medycyny estetycznej nie wykonuje się na kobietach ciężarnych i karmiących. Ciąża jest przeciwwskazaniem wobec części zabiegów laserowych i wymagających znieczulenia innego niż miejscowe. Wielu lekarzy odmawia kwalifikacji w trakcie ciąży i okresu karmienia także w przypadku zabiegów mało inwazyjnych.

O ewentualnych zabiegach medycyny estetycznej warto myśleć dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią lub pół roku po porodzie w przypadku kobiet niekarmiących. Do tego czasu ciało jeszcze dochodzi do siebie po przebytej ciąży. 

Istnieją jednak zabiegi, które można wykonywać już kilka tygodni po porodzie. Są to na przykład: frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – metoda pozwalająca na pozbycie się rozstępów, czy usuwanie przebarwień skóry. 

Zanim zostaniesz mamą

Pomimo, że każda kobieta w ciąży wygląda pięknie, to niewątpliwie przyszłe Mamy nie powinny zapominać o stałej pielęgnacji i profilaktyce. Niewątpliwie łatwiej się zapobiega, niż leczy. Dlatego wszystkim Paniom sugerujemy, aby od czasu do czasu fundować sobie małe przyjemności, które poprawią Wam samopoczucie i pomogą zapobiec rozstępom, wiotkiej skórze, cellulitowi i zniwelować oznaki zmęczenia.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej