Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Stomatologia estetyczna

Niezwykła moc uśmiechu, która przekłada się na lepsze samopoczucie i wizerunek

Poprawa uśmiechu – zdrowe i naturalnie wyglądające zęby dla lepszego samopoczucia i poprawy wizerunku.

To, jak duży wpływ na samopoczucie mają zęby, wiedzą doskonale osoby, które zmagają się z problemami z uzębieniem lub są niezadowolone ze swojego uśmiechu. Przyczyn takiego niezadowolenia może być naprawdę wiele – utrata zębów, zmiana ich koloru czy niezadowalający kształt. Niezależnie od tego, co jest przyczyną problemów, efekty są podobne – obniżenie samopoczucia, niechęć do uśmiechu, dyskomfort podczas jedzenia czy picia, a nawet niechęć do utrzymywania czy zawierania kontaktów towarzyskich. Na szczęście poprawa uśmiechu przestała być już tematem tabu, a gabinety stomatologiczne oferują pacjentom skuteczne sposoby na pozbycie się kompleksów. Sprawdź, co oferuje współczesna stomatologia estetyczna.

Naturalny, zdrowy uśmiech 

Współczesna stomatologia estetyczna stawia przede wszystkim na naturalność. Celem jest ogólna poprawa wyglądu zębów, niezależnie od tego, czy chodzi o ich wyrównanie, wybielenie, uzupełnienie braków czy nadanie im zupełnie nowego wyglądu. Specjaliści mogą odtworzyć kształt zębów zbliżony do naturalnego lub nadać im nowy, subtelny wygląd. Możliwe jest wybielenie zębów nawet o kilka tonów bez „fluorescencyjnego” efektu, a także przywrócenie zdrowego koloru dziąseł. Stomatologia estetyczna zajmuje się kompleksowymi działaniami, dzięki którym zyskasz wymarzony uśmiech, a także zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach i dyskomforcie. 

Dlaczego zdrowy uśmiech ma tak duże znaczenie?

Wpływ wyglądu zębów na samopoczucie jest niebagatelny – białe, równe, pełne uzębienie o symetrycznym kształcie może zdecydowanie podnieść komfort życia i dodać pacjentom pewności siebie. Jednak poprawa uśmiechu niesie za sobą jeszcze więcej korzyści. 

Nie od dziś mówi się, że zdrowy uśmiech jest naszą wizytówką. Potwierdzają to badania Smiling Report, z których wynika, że osoby z ładnymi zębami są lepiej postrzegane przez innych niż te, które borykają się z widocznymi problemami z uzębieniem.

Ponadto niektóre zbiegi, takie jak uzupełnienie braków w uzębieniu np. implantami, mogą też zniwelować m.in. dyskomfort podczas jedzenia, bóle głowy czy trudności z jedzeniem. 

Z jakich zabiegów możesz skorzystać, by poprawić uśmiech?

Efekty zabiegów stomatologicznych mogą być naprawdę spektakularne. Możliwe jest zarówno usunięcie przebarwień czy osadów, jak i wybielenie wszystkich zębów, uzupełnienie kilku ubytków, odtworzenie całego uzębienia czy diametralna zmiana wyglądu zębów.

Jeśli chcesz uzupełnić braki w uzębieniu, możesz skorzystać z zabiegu wszczepienia implantów. Implanty stomatologiczne to niewielkich rozmiarów śrubki, wykonane z tytanu lub innych stopów bezpiecznych dla organizmu. Wkręca się je w kości żuchwy po to, by zastąpiły korzenie brakujących zębów. Na implantach mocuje się nadbudowy protetyczne, np. korony czy mosty.

Implanty stomatologiczne przeznaczone są m.in. dla osób, które mają problemy ze sztucznym uzębieniem lub są z niego niezadowolone. Przy ich pomocy można odtworzyć braki w uzębieniu, niezależnie od tego, czy brakuje jednego zęba, czy wszystkich. Są stabilną podstawą dla sztucznych zębów, które, dzięki nim, zachowują funkcje prawdziwych, zdrowych zębów.Ponadto implanty zmniejszają ryzyko utraty kolejnych zębów i zaniku kości. Nie zmieniają rysów twarzy, ale dzięki nim można odtworzyć kształt twarzy sprzed utraty uzębienia.

Jeśli chcesz poprawić wygląd zębów, nadać im inny kształt lub kolor, możesz zdecydować się na zabieg protetyczny, np. na założenie licówek. Licówki to uzupełnienia protetyczne, które zakłada się na powierzchni zębów. Mogą być wykonane z materiałów mocno lub średnio kryjących, np. z porcelany skaleniowej lub dwukrzemianu litu. Dzięki nim możliwa jest poprawa kształtu i koloru zębów. 

Do zabiegów protetycznych należy także zakładanie wkładów koronowych, koron czy mostów oraz uzupełnień opartych na implantach. 

Jeśli chcesz wybielić zęby, możesz zdecydować się na zabiegi, takie jak:

  • wybielanie laserowe – odbywa się w gabinecie stomatologicznym i polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu i naświetleniu go lampą laserową. Dzięki temu składniki w nim zawarte mogą wniknąć przez szkliwo i skutecznie wybielić zęby do 8 odcieni,
  • wybielanie nakładkowe – w gabinecie stomatologicznym lekarz wykonuje odlew kształtu zębów, na podstawie którego wykonuje specjalne nakładki. Pacjent zabiera nakładki do domu i po nałożeniu żelu wybielającego, zakłada je na kilka godzin. Takie wybielanie zębów trwa zwykle około 2-4 tygodni.

Jeśli chcesz usunąć z zębów przebarwienia, osady i kamień, możesz skorzystać z następujących zabiegów:

  • skaling – przy pomocy frezarki, lasera lub skalera (urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe), stomatolog usuwa kamień nazębny – zarówno z korony zęba, jak i obszaru poniżej linii dziąseł,
  • piaskowanie – przy pomocy piaskarki (mechanicznego urządzenia, które pod wysokim ciśnieniem emituje strumień środka czyszczącego) stomatolog usuwa osady i zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc.

Niezależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz się do dobrego gabinetu stomatologicznego i opisz, z czym masz kłopot i jakie są Twoje oczekiwania. Profesjonaliści z dziedziny stomatologii estetycznej w Warszawie przeanalizują Twój przypadek i dobiorą zabieg odpowiedni dla Ciebie.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna pozwala w bezpieczny, nieinwazyjny sposób poprawić wygląd twarzy i ciała pacjentów, usunąć niedoskonałości, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nastawiona jest przede wszystkim na profilaktykę oraz leczenie zaawansowanych zmian.Nowoczesne, bezpieczne technologie pozwalają uzyskać naturalny wygląd…

więcej